«گزارش ویژه چیلان» از صنعت فولاد در هفته‌ای که گذشت:خبر خوب هفته/ بهترین نماد فولادی هفته/ پردرآمدترین شرکت فولادی هفته/ معاملات فولاد در بورس کالا
نگاه چیلان به تحولات هفتگی صنعت فولاد کشور را می‌توانید هر هفته، در چیلان آنلاین بخوانید. خبر خوب هفته گذشته، جهش قیمت خیره‌کننده فولاد صادراتی ایران بود که یک فرصت طلایی را در اختیار فولادسازان ایرانی قرار داده است. «گزارش ویژه چیلان» در مورد جریانات مهم صنعت فولاد در هفته گذشته را در ادامه بخوانید.

خبر خوب هفته

خبر خوب هفته گذشته، جهش قیمت خیره‌کننده فولاد صادراتی ایران بود که یک فرصت طلایی را در اختیار فولادسازان ایرانی قرار داده است. در میانه بحران کرونا در سال جاری، کف قیمت فوبِ شمش فولادی صادراتی ایران در هفته اول فروردین زده شد که ۳۲۵ دلار به ازای هر تن بود و کف قیمت اسلب صادراتی در سال جاری نیز ۳۲۰ دلار به ازای هر تن بود که اواسط اردیبهشت ماه، شاهد آن بودیم. در هفته گذشته شمش صادراتی ایران ۱۵۵ دلار بالاتر از قیمت کف آن در سال جاری و اسلب صادراتی ایران ۶۲ دلار بالاتر از کف قیمتی آن در سال جاری معامله شد که هر دو یک رکورد استثنایی محسوب می‌شود.

قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت میانگین فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته، نسبت به هفته پیش از آن، ۷.۷ درصد رشد داشت و اسلب در محدوده ۴۸۰ تا ۴۸۴ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور در محدوده ۴۷۰ تا ۴۹۰ دلار به ازای هر تن بود که میانگین این قیمت‌ها، ۴۸۰ دلار به ازای هر تن، رشد ۸.۵ درصدی را نسبت به قیمت‌های ۵ آذر نشان می‌دهد.

در هفته گذشته قیمت بیلت صادراتی ایران ۳۷.۵ دلار به ازای هر تن و قیمت اسلب صادراتی ایران ۳۴.۵ دلار به ازای هر تن جهش کرد. بازار داخلی شدیداً در رکود است و تقاضا برای شمش فولادی در بورس کالا به شدت ضعیف است. اگر وزارت صمت، دست از مقررات سختگیرانه صادرات فولاد بردارد، یک فرصت بزرگ برای فولادسازان کشور نظیر #فولاد مبارکه، #فخوز، #کاوه و #هرمز وجود دارد. استفاده سریع و بهینه از این فرصت طلایی قطعاً درآمدهای ارزی اقتصاد ایران را به نحو قابل توجهی افزایش خواهد داد. گفتنی است که در ۵ هفته اخیر، ۸۳۰ هزار و ۳۸۵ تن شمش فولادی در بورس کالا عرضه شده اما تنها ۱۷۲ هزار و ۵۸۱ تن شمش در نهایت معامله شده است. در واقع، در بازار داخلی با تقاضای بسیار ضعیف روبرو هستیم و حالا که نرخ‌های صادراتی افزایش یافته و دغدغه‌های تنظیم بازاری نیز رفع شده، از فرصت صادرات باید نهایت استفاده صورت گیرد.

متال بولتن گزارش داده است که فولادسازان ایرانی به دنبال قیمت‌های ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار به ازای هر تن بیلت صادراتی هستند. تاکنون مشتریان خارجی به قیمت ۴۷۰ دلار برای شمش فولادی صادراتی ایران رضایت داده‌اند.

در هفته گذشته یک محموله ۳۰ هزار تنی اسلب صادراتی ایران به قیمت فوب ۴۸۰ تا ۴۸۴ دلار به ازای هر تن به شرق آسیا صادر شده است.

گفتنی است قیمت فولاد صادراتی CIS همچنان بالاتر از قیمت‌های فولاد صادراتی ایران است. آخرین نرخ فوب بیلت صادراتی CIS در بنادر دریای سیاه ۴۹۳ دلار به ازای هر تن بوده است. آخرین نرخ اسلب صادراتی CIS نیز ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار به ازای هر تن بوده است.

بیشتر بخوانید: روند قیمت فولاد صادراتی ایران

بهترین نماد فولادی هفته

بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته را باید #ذوب دانست. در بین نمادهای فولاد، سهام ذوب آهن اصفهان در هفته گذشته بالاترین رشد قیمت را تجربه کرد. رشد قیمت نماد ذوب در هفته گذشته ۲۴.۵ درصد بود و این نماد حتی در روزهایی که فشار فروش بالا، قدرت خود را به نمایش گذاشت.

عرضه‌های فولادی بورس کالا در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت ۱۹۶ هزار و ۳۶۶ تن، انواع شمش و محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.

ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا در هفته گذشته ۲۲۷۷ میلیارد تومان بود.

فولاد مبارکه در هفته گذشته از محل فروش انواع محصولات خود در بورس کالا، درآمد ۱۰۳۶ میلیارد تومانی به‌دست آورد. از میان تمام شرکت‌های فولادی، بیشترین ارزش فروش محصولات در بورس کالا در هفته گذشته متعلق به فولاد مبارکه بود.

 

2

تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۶
شناسه مطلب : 33846
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.