چشم امید فولادسازان ترکیه ای به بازارهای صادراتی
بازار شمش ترکیه در آرامش به سر می برد و فعالیت های تجاری و خرید و فروش ها با وجود برخی تخفیفات برای بیلت وارداتی از CIS و کاهش قیمت های داخلی، در حداقل میزان خود باقی مانده است.

ترجمه  چیلان  از کتال اکسپرت، شرایط مبهم بازار واردات قراضه و تحولات اخیر در بازار میلگرد منجر به برخی اختلافات بین قیمت های مشتریان و فروشندگان شده است.

وضعیت کنونی باعث شده کارخانه های محلی دوباره شانس خود را در بازارهای صادراتی امتحان کنند.

گفته می شود قیمت های بیلت وارداتی از CIS حدود ۵ دلار افت داشته و به ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار در هر تن در بنادر ترکیه رسیده است.

فعالیت فروشندگان کشورهای CIS تا حد زیادی ثابت باقی مانده است چراکه تقاضا در ترکیه هنوز آنگونه که باید بهبود پیدا نکرده است و ناپایداری که در بازار مشاهده می شود ناشی از روند غیر قابل پیش بینی در بخش قراضه وارداتی است.

جهش اخیر قیمت قراضه وارداتی سبب شده کارخانه های تولیدکننده تمایل زیادی به تولید محصولات فولادی (بعد از بیلت) روی آورند.

به دلیل همین عدم تمایل به خرید، قیمت های تولیدات داخلی پایین تر از این عدد رفته است و درب کارخانه قیمت های ۴۰۵ دلار در هر تن پیشنهاد می شود. البته برخی کارخانه ها خود را برای فروش ۴۰۰ دلاری هم آماده می کنند چون مشتریان آنها هیچ عجله ای برای معامله در سطوح فعلی ندارند.

به عقیده کارشناسان و فعالان بازار، شکاف و تضاد بزرگی بین خریداران و فروشندگان ایجاد شده است به ویژه اکنون که تفاوت قیمت بین بیلت و میلگرد به ۲۰ دلار در هر تن رسیده است.

این رکود تقاضا در بازار ترکیه، کارخانه های فولادی را به گسترش فعالیت در مقاصد صادراتی به ویژه در منطقه منا و شرق دور وادار کرده است. گفته می شود قیمت های صادراتی بیلت ترکیه ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار در هر تن فوب بنادر ترکیه است با این وجود معاملات ناچیز است چراکه بازارها در تلاش هستند تا نوسانات قیمت را کنترل کنند چه بسا تولیدکنندگان فولاد چین نیز در بازار حضور دارند.

در مجموع فعالان بازار همچنان انتظار کاهش بیشتر قیمت شمش را دارند چون معتقدند برای توقف پیشنهاد قراضه وارداتی که به تازگی روند معکوسی را در پیش گرفته، نیاز است.

2

تاریخ انتشار : ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۹
شناسه مطلب : 11766
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.