مدیرعامل جهان فولاد سیرجان در گفت و گو با چیلان تشریح کردجزئیات طرح انتقال آب از بندرعباس به کرمان / مشارکت گل گهر، چادرملو و شرکت ملی مس برای انتقال و شیرین سازی آب/ وضعیت لوله گذاری و انعقاد قراردادهای شیرین سازی/ پروژه های فولادی سیرجان بر پایه منابع آب کرمان بنا نشده است
مهندس علی عباسلو که 30 سال سابقه فعالیت در شرکت صنایع ملی مس را در کارنامه خود دارد هم اکنون در جایگاه مدیرعاملی جهان فولاد سیرجان، جزئیات طرح انتقال آب از بندرعباس به کرمان را برای خبرنگار چیلان تشریح کرده است.

آقای عباسلو مشکل آب واحدهایی که قرار است به بهره برداری برسند را چگونه حل خواهید کرد؟

در منطقه گل گهر زیربناهایی که گسترش و توسعه یافته به دولت وابستگی ندارد و به صورت مستقل در این زمینه فعالیت می شود. برای مثال تامین برق واحدها از طریق احداث واحد نیروگاهی توسط گل گهر و دیگر شرکت های منطقه است یا برای حل مسئله آب، پیشنهاد انتقال آب از بندرعباس از سوی شرکت ها فعال در منطقه سیرجان مطرح شده و قرار نیست از منابع زیرزمینی داخل کشور استفاده شود.

انتقال آب و شیرین سازی آن توسط سه شرکت بزرگ گل گهر، چادرملو و ملی مس ایران در دست انجام است. لوله گذاری بخشی از این پروژه انجام شده و قراردادهای شیرین سازی آب هم منعقد شده است.

به واقع می توان گفت هیچ یک از پروژه های منطقه سیرجان بر پایه منابع آب زیرزمینی داخل کرمان بنا نشدند و حتی پس از اتمام ذخیره این معادن، این آب انتقال داده شده به عنوان منبع آبی در منطقه باقی خواهد ماند و جهت کشاورزی یا شرب استفاده گردد.

قیمت آهن اسفنجی را درمقایسه با شمش فولادی منطقی می دانید؟

در اقتصاد سالم، عرضه و تقاضا و بازار بین المللی تعیین کننده قیمت است. در جهان فولاد سیرجان که صادرات محور است، قیمت فروش داخلی با قیمت های فروش صادراتی هم خوانی دارد و نمی تواند برای نرخ ها، فرمول ثابتی اعمال کرد. پس طبیعی است که بازار عرضه و تقاضا و کیفیت تعیین کننده قیمت باشد.

چشم انداز صنعت فولاد را چطور می بینید؟

چشم انداز صنعت را خوب می بینم. نوسانات قیمتی در بخش فلزات همواره وجود داشته است اما فلزاتی نظیر آهن و مس به دلیل اینکه فلزات مادر محسوب می شوند جای نگرانی برای آنها وجود ندارد.

2

تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۸
شناسه مطلب : 11438
ارسال
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.