در نشست رسته مقاطع تخت انجام شد:موشکافی دلایل افزایش قیمت ورق فولادی
در یازدهمین جلسه هم اندیشی تولیدکنندگان ورق های فولادی، علاوه بر دلایل افزایش قیمت ورق فولادی، راهکارهای توسعه همکاری های صادراتی واحدهای تولیدی مورد بررسی قرار گرفت.

سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت و گو با  چیلان  ضمن بیان این مطلب گفت: دلیل اصلی رشد قیمت فولاد اعم از ورق فولادی در بازار داخل و همچنین بازار جهانی، افزایش قیمت نهاده های اصلی تولید نظیر الکترود یا افزودنی ها است.

وی افزود: شاهد هستیم که قیمت الکترود گرافیتی ۷ برابر شده یا بهای افزودنی ها مثل فروآلیاژها ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. از این رو دلیل اصلی افزایش قیمت فولاد و محصولات فولادی هم همین بالا رفتن قیمت تمام شده کارخانجات است.

شهرستانی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت حتی بیشتر از این هم دور از انتظار نیست چراکه پیش بینی می گردد قیمت نهاده های تولید رو به رشد باشد و کارخانجات فولادسازی در دنیا هم بر این مسئله تاکید دارند.

وی ادامه داد: علاوه بر موضوع افزایش قیمت ورق فولادی، موضوع بعدی که در جلسه مطرح شد این بود که شرکت هایی که صادرات محصولات با ارزش افزوده پایین تر مثل ورق گرم یا اسلب یا شمش فولادی انجام می دهند، بتوانند بدون جابجایی محموله و در قالب عبور موقت داخلی این کالاها را به شرکت های پایین دستی بفروشند. البته این اقدام یعنی همان عبور موقت داخلی منوط به پذیرش گمرکات است و از این رو در تلاشیم جلساتی را با وزارت صمت و اداره گمرک جهت تایید این موضوع داشته باشیم چرا که در این صورت هم شرکت تولیدکننده ماده اولیه منفعت صادراتی خود را دریافت می کند و هم شرکت صادرکننده محصول.

عضو هیئت مدیره انجمن اضافه کرد: راهکار دیگری که برای توسعه صادرات فولاد کشور پیشنهاد و قرار شد ساز و کار مناسبی برای آن تدوین شود تا انجمن هم پیگیری لازم را انجام دهد، موضوع صادرات مشارکتی بود بدین صورت که شرکت تولیدکننده مواد اولیه و شرکت های صنایع پایین دستی صورتجلسه ای را امضا می کنند که بر اساس آن محصول فولادی مثل اسلب یا ورق گرم با هدف صادرات محصولات با ارزش افزوده بیشتر به شرکت صنایع پایین دستی مثل تولیدکنندگان ورق سرد یا گالوانیزه با قیمت صادراتی تحویل می شود به شرطی که طرفین در منافع صادراتی و مالیاتی آن به نسبت مشخص شریک خواهند بود.

شهرستانی خاطرنشان کرد: برای اجرایی شدن این راهکار لازم است این صورتجلسات مورد پذیرش گمرک، مالیات و سازمان توسعه تجارت باشد که پس از تدوین ساز و کار مربوطه، پیگیری های لازم از سوی انجمن صورت خواهد گرفت.

وی موضوع بعدی که در جلسه مطرح گردید را هم افزایی واحدهای تولیدی در جهت پوشش حداکثری و سریع تر تقاضا عنوان کرد و گفت: در این جلسه فرم هایی به حاضرین داده شد تا اعضا نظرات خود را مطرح نمایند تا جمع بندی لازم در این خصوص انجام شود.

2

تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۸
شناسه مطلب : 13534
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.