گزارش چیلان از مجامع فولادی ها:درآمد ۱۷ هزار میلیاردی ذوب آهن اصفهان از فروش داخلی
در شماره 74 نشریه چیلان، گزارشی از مجامع سال 96 شرکت های فولادی به چاپ رسیده است که بخشی از آن مربوط به مجمع عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان در زیر آمده است:

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام ذوب آهن اصفهان با حضور هیئت مدیره و مدیران این شرکت، سهامداران، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و نماینده سازمان حسابرسی درحالی در روز سه شنبه ۲۷ تیرماه سال در سالن کوثر مجموعه شهدای ارتش برگزار شد که علاوه بر ارائه صورت های مالی، موضوعات قابل توجهی نیز در آن مطرح گردید.

هیات رئیسه این مجمع را بهروز خالق به نمایندگی از شرکت صدرتامین به عنوان رئیس مجمع، سعید عبودی به نمایندگی از سازمان تامین اجتماعی و شکرالله فائز به نمایندگی از شرکت صباتامین، هر دو به عنون ناظر مجمع و احمدصادقی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان به عنوان دبیر مجمع شکل دادند.

به گزارش  چیلان ، ازجمله مواردی که در مجمع ذوب آهن به آن پرداخته شد می توان به  صادرات ۲۲۵ میلیون دلاری به خارج از مرزها و درآمد ۱۷ هزار میلیارد ریال از فروش داخلی اشاره کرد.

همچنین در این جلسه ابوتراب فاضل، عضو هیئت مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان ازجمله چالش های ذوب آهن را که همواره با آن مواجه بود، بالابودن قیمت تمام شده شمش تولیدی دانست و گفت: این مشکل در سال گذشته با بهینه سازی های انجام شده مرتفع شد.

وی خاطرنشان کرد: سهم شرکت از بازار مقاطع فولادی شامل ۶۵ درصد از بازار تیر آهن و ۸ درصد از بازار میلگرد است. همچنین شرکت موفق گردیده است که ۳۶ درصد از محصولات خود را در سال ۹۵ به ارزش ۲۲۵ میلیون دلار به خارج از مرزهای کشور صادر نموده و از محل فروش داخلی ۱۷ هزار میلیارد ریال در آمد کسب نماید.

عضو هیئت مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان در مورد اقدامات انجام شده برای کاهش هزینه های مالی شرکت نیز گفت: بروز رسانی ۲۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در بانک صادرات و ۲۱۷۶ میلیارد ریال بانک رفاه و کاهش نرخ تسهیلات از ۲۴ به ۱۸ درصد و استمهال بدهی نزد بانک اقتصاد نوین به مبلغ ۳۳۸۷ میلیارد ریال و مبلغ ۳۰ میلیون یوآن چین، تجدید تسهیلات ۷۸۰ میلیارد ریالی نزد بانک پاسارگاد، استفاده از تسهیلات سلف موازی به مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد ریال طی دو مرحله از عملیات کاهش بدهی بوده است.

وی تصریح کرد: با توجه به جریان معاملات اخیر سهام، بازار سرمایه به سهام شرکت ذوب آهن به عنوان مادر صنایع کشور روی خوش نشان داده و روند قیمتی سهم هم در مسیر حرکت به سمت ارزش ذاتی خود می باشد.

فاضل در بخش های دیگری از صحبت های خود استراتژی  شرکت را کاهش مصرف کک در کوره بلند عنوان کرد و اظهار داشت: طرح تزریق پودر زغال PCI در راستای کاهش بهای تمام شده ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا اواخر ۹۶ راه اندازی خواهد شد.

وی ادامه داد: حتی با وجود افزایش قیمت نهاده های تولید ازجمله زغال سنگ، زیان کارخانه در سال ۹۵ کاهشی بود و حاشیه سود محصولات اصلی ذوب آهن درحالی که در بین سال های ۹۲ تا ۹۴ با سقوط مواجه بود اما در سال ۹۵ روند صعودی در پیش گرفت. برای مثال علی رغم افزایش قیمت نهاده های تولید از جمله زغال سنگ خارجی  و زغال سنگ داخلی از ۳۶۰۰ به ۴۵۰۰ ریال در هر کیلوگرم که تبعات اقتصادی آن بر هزینه های شرکت ۱۳۰۴ میلیارد ریال می باشد، زیان کارخانه از ۱۲۹۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۴ به ۷۳۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۵ کاهش یافته که اگر این افزایش قیمت مواد اولیه شرکت اتفاق نمی افتاد زیان کارخانه به ۵۵۶۰ میلیارد ریال کاهش می یافت.

همچنین در جلسه مجمع ذوب آهن، سعید امید قائمی، معاون مالی و اقتصادی ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: حاشیه سود محصولات اصلی شرکت بعد از آنکه طی سال های ۹۲ تا ۹۴ با سقوط بسیار زیاد مواجه شد، در سال ۹۵ روند صعودی گرفت و این امر در حالی حاصل شد که هزینه های پرسنلی، تامین مواد اولیه، تورم و … افزایش یافت. این صعود نشانگر بهبود شرایط مالی ذوب آهن و نوید بخش چشم اندازی مناسب برای این شرکت است.

وی تصریح کرد: در بخش تأمین منابع مالی با تلاش کارشناسان این حوزه بیش از هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال تسهیلات مالی، بخشودگی جرایم و کاهش نرخ هزینه تأمین مالی را شاهد هستیم. از دیگر دستاوردها نیز می‌توان به تلاش برای اجرایی نمودن مصوبات ستاد تسهیل و تهاتر بدهی‌های شرکت با بدهی‌های دولت و سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد که نتایج این تلاش‌ها به صورت اصلاح ساختار ترازنامه و کاهش فشار دولت برای وصول مطالبات در سال ۱۳۹۶ به ثمر خواهد رسید.

امید قائمی خاطر نشان کرد: طی ۳ ماهه نخست سال ۹۶ شرکت سهامی ذوب آهن در فروش میلگرد و تیرآهن درآمدهای مطلوبی داشته و قیمت سهام ذوب‌آهن با اقداماتی که در خصوص بازارگردانی سهام شرکت شروع شده است،  روند صعودی داشته است.

مواردی که در فوق به آن اشاره شد، خلاصه ای از مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ذوب آهن اصفهان بود که گزارش تفصیلی آن در  چیلان  74 منتشر شده است.
به منظور اشتراک نشریه  چیلان  با شماره های ۴ – ۸۸۵۵۱۷۰۱ تماس حاصل نمایید.

2

تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۴
شناسه مطلب : 13791
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.