تازه ترین عناوین
تاکید وزیر صمت در ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی:حل مشکلات اقتصادی حرکت جمعی را می طلبد/ توجه به زنجیره فولاد از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی
در حالی حجم تولید فولاد در ایران ظرف سه ماه نخست سال 2018 میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 47 درصد رشد کرد که این میزان در دنیا طی این مدت 4.1 درصد بود.

به گزارش  چیلان ، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد افزود: رشد ۱۰ برابری فولاد ایران نشان می دهد که باید در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید میزان تولید در زنجیره فولاد از ۱۲۰ میلیون تن در سال به ۲۰۰ میلیون تن رسیده و ۸۰ میلیون تن ظرفیت تولید جدید در این بخش ایجاد شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی را توجه به زنجیره فولاد ذکر و بیان کرد: در استانهای مزیت دار در این زمینه از جمله خراسان رضوی گامهای بلندی برداشته شده و طرحهای زیادی در چند سال اخیر در منطقه معدنی مربوط به سنگ آهن بهره برداری شده است.

وی تاکید کرد: نیازمند حرکت جمعی و کلی در حل مشکلات اقتصادی کشور هستیم در غیر این صورت همه تلاشهای جاری برای حل اشتغال ابتر باقی می مانند. بخشی از نیروهای دانشگاهی شغل ندارند و مسیری که پیش می رویم ما را به نتایج مطلوب نمی رساند.

شریعتمداری خراسان رضوی را جزو سرآمدترین استانهای کشور در بخش معدن توصیف و بیان کرد: باید در مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی تجهیزات مورد نیاز برای فعالیتهای زمین شناسی در خراسان رضوی مورد توجه قرار گیرد و این تجهیزات کامل شود. همچنین همه نقاط استان تحت پوشش شناسایی و کنترل های دقیق ژئوفیزیک قرار گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: براساس پیش بینی مبنی بر ۹۰۰ میلیارد تومان از حقوق دولتی معادن خراسان رضوی در سال جاری، امید می رود بتوان هزینه تکمیل زیرساختهای موجود در بخش اکتشاف، مدیریت و تامین تجهیزات بخش زمین شناسی و اکتشاف را از این محل تامین کرد.

وی گفت: همه شواهد نشان می دهد در حوزه سنگهای قیمتی و فلزات گرانبها در خراسان رضوی زمینه های خوبی برای اکتشاف وجود دارد لذا باید امسال سال رونق اکتشاف در حوزه معدنی این استان باشد.

​شریعتمداری در ادامه همچنین گفت: به زودی مصوباتی از سوی وزارت صنعت ابلاغ می شود تا پروانه تاسیس واحد صنعتی کسانی که دو سال از آن استفاده نکرده و یا به حد مطلوب پیشرفتی نداشته اند بازپس گرفته شود و در اختیار متقاضیان جدید قرار گیرد.

​وی افزود: پهنه های معدنی زیادی امسال در خراسان رضوی آزاد اعلام شده است لذا باید آگهی روزنامه برای این پهنه ها اعلام شود تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

​وی همچنین بر شناسایی دقیق تر ظرفیتهای صادراتی و اتکا به واقعیت ها به منظور رسیدن به رشد ۲۱.۷ درصدی صادرات غیرنفتی تاکید و بیان کرد: امسال ۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته شده است. از این میزان سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی بخش تولید، هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از صادرات غیرنفتی و توسعه منابع صندوق ضمانت از صادرات اختصاص یافته است.

​وی ادامه داد: همچنین امسال قرار است ۹۰۰ میلیارد تومان از مطالبات سازمانهای توسعه ای از دولت نظیر ایمیدرو در قالب ضمانت نامه پرداخت شود لذا این سازمانها باید در مناطق کم برخوردار شهرها مانند حاشیه شهر به صورت مشارکتی ۵۱ و ۴۹ درصد سرمایه گذاری کنند.

​شریعتمداری گفت: خریدار کالای ایرانی محدود و انبارهای واحدهای تولیدی مملو از کالاهایی است که امکان فروش آن مهیا نشده است لذا باید با کار گسترده تبلیغاتی و ایجاد زمینه فروش بتوان در جهت تحقق شعار سال و همچنین کمک به تولیدکنندگان گام برداشت.

2

تاریخ انتشار : ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۸
شناسه مطلب : 17808
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.