معاون وزیر صمت در بازدید از فولاد خراسان تصریح کرد:سودآوری به جای سوددهی در شرکت های فولادی
دکتر غریب پور معاون وزیر «صنعت، معدن و تجارت» و رئیس هیئت عامل ایمیدرو در بازدید از مجتمع فولاد خراسان و نشست با مدیرعامل و معاونان این شرکت با بیان این که شرکت های موفق، به جای «سوددهی» بر «سودآوری» تمرکز دارند گفت: نگاه سهامداران مجتمع فولاد خراسان از این حیث در خور قدردانی است، چرا که به جای دریافت سود کوتاه مدت، به سرمایه گذاری و ایجاد منفعت بلندمدت و پایداری اقتصادی و اجتماعی فکر کرده اند و نگاه توسعه گرا هم همین «انباشت» سود را به جای «دریافت» سود ایجاب می کند.

به گزارش  چیلان ، دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر «صنعت، معدن و تجارت» در بازدید از مجتمع فولاد خراسان و نشست با مدیرعامل و معاونان این شرکت، با تاکید بر این که امروز «فولاد خراسان» به درختی بالنده و پرثمر تبدیل شده است، افزود: جا دارد که به مردم نیشابور و خراسان رضوی و مسئولان این خطه، به خاطر وجود این شرکت توسعه گرا و پیشتاز در ایفای مسئولیت های اجتماعی تبرک بگویم.

معاون وزیر و رئیس هیئت عامل «سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)» که به اتفاق جمعی از مسئولان این وزارت خانه و مدیر کل «صنعت، معدن و تجارت» خراسان رضوی در نیشابور حضور یافته بود، روز یکشنبه، ۱۹ خردادماه ۱۳۹۸، در نشست با مدیرعامل و معاونان و مدیران شرکت مجتمع فولاد خراسان ضمن دریافت گزارشی از اقدامات انجام شده و چالش های پیش روی قطب تولید فولاد در شرق کشور، اظهار داشت: در بازدیدی که از فولاد خراسان داشتم، متوجه شدم که این شرکت در کنار سرمایه گذاری روی طرح های توسعه به «بازسازی و نوسازی خطوط تولید» هم اهتمام داشته است. این که مدیران این شرکت بر هر دو بُعد پایداری تولید، یعنی هم «توسعه» و هم «نوسازی و بازسازی» با هدف افزایش راندمان تولید، تمرکز دارند و با وجود چنین نگرشی نه تنها می توان بر چالش های پیش روی تولید پایدار غلبه کرد، بلکه می توان فرهنگ «توسعه» و «نوسازی» را در استان نهادینه ساخت.

معاون وزیر صنعت با بیان این که شرکت های موفق، به جای «سوددهی» بر «سودآوری» تمرکز دارند، تاکید کرد: نگاه سهامداران مجتمع فولاد خراسان از این حیث در خور قدردانی است، چرا که به جای دریافت سود کوتاه مدت، به سرمایه گذاری و ایجاد منفعت بلندمدت و پایداری اقتصادی و اجتماعی فکر کرده اند و نگاه توسعه گرا هم همین «انباشت» سود را به جای «دریافت» سود ایجاب می کند.

وی با بیان این که تکمیل زنجیره تولید فولاد در فازهای مختلف، نشان دهنده نگاه ارزشمند سهامداران است و همین مساله باعث شده که علیرغم چالش هایی که فولادسازان ما با آن روبه رو هستند، فولاد در خراسان رضوی، چشم انداز روشنی را پیش روی خود داشته باشد.

دکتر غریب پور با بیان این که اشتغال زایی پایدار یکی از دستاوردهای ارزشمند و یکی از مهم ترین مسئولیت های اجتماعی است که این شرکت موفق به ایفای آن شده است، افزود: نظام به کارگیری نیرو و استخدام پرسنل در شرکت و گزینش نیروهای توانمند و در عین حال رعایت تناسب بسیار خوب میان قیمت تمام شده با هزینه های پرسنلی، از نقاط قوت فولاد خراسان است.

رئیس هیئت عامل «ایمیدرو» همچنین تصریح کرد: مجتمع فولاد خراسان به ویژه در سال های اخیر، هر جا که نیاز بوده است برای اجرای سیاست ها و تصمیمات نظام و مصالح عمومی و مشارکت در ایفای مسئولیت های اجتماعی خود، از جمله کمک به آسیب دیدگان در بلایای طبیعی، پیشرو و پیشتاز بوده است و البته نگاه حرفه ای و بلند مدت برای هر سازمانی همین رویه را ایجاب می کند.

معاون وزیر «صنعت، معدن و تجارت» درباره لزوم بهره برداری هر چه سریع تر از «کارخانه تولید کنسانتره فولاد خراسان» در محل معادن سنگان، با بیان این که «با وجود همه توفیقات، تاخیر در راه اندازی کارخانه سنگان، مشکلی جدی در مسیر فولادسازی در شرق ایران است»، تاکید کرد: ما آمادگی داریم که کمک کنیم و امیدوارم همه دستگاه های مرتبط و خود فولاد خراسان نسبت به این راه اندازی هر چه سریع تر این کارخانه اهتمام ویژه داشته باشند، چرا که راه اندازی کنسانتره سازی در سنگان نه تنها پایداری تولید فولاد را در شرق کشور تامین و تضمین می کند، بلکه با توجه به این که پهنه معدنی مذکور در استان خراسان رضوی واقع شده، حق فولاد خراسان است که به عنوان مجتمعی بومی، در بهره برداری از این ظرفیت اولویت داشته باشد.

غریب پور با تایید مشکلات تبادل ارز حاصل از صادرات فولاد برای «مجتمع فولاد خراسان» ابراز امیدواری کرد که با تمهید ساز و کاری سه جانبه میان وزارت صنعت، فولاد خراسان و بانک مرکزی، این مشکل حل شود.

رئیس سازمان «توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)» با بیان این که ورود شرکت های معدنی به حوزه تولید فولاد، کار را برای صنایع فاقد معدن کمی دشوار کرده و توازن زنجیره را بر هم زده است، افزود: سازمان ایمیدرو به عنوان نهادی هماهنگ کننده آمادگی دارد تا به برقراری توازن در این زمینه با کمک معدنی ها و صنایع مساعدت کند.

وی با اشاره به مشکل بزرگ فولادسازان کشور، یعنی تامین الکترود گرافیتی از خارج با توجه به بالارفتن قیمت جهانی این ماده و نیز مساله تحریم ها، از سرمایه گذاری مشترک شرکت هایی نظیر فولاد خراسان و فولاد مبارکه اصفهان در تحقیق و پژوهش برای بومی سازی تولید الکترود و یافتن راه حلی «دانش بنیان» برای این موضوع قدردانی کرد و برای سهیم شدن ایمیدرو در پیشبرد این پروژه تحقیقاتی ارزنده برای کشور، اعلام آمادگی نمود.

گفتنی است در ابتدای این نشست، مهندس سید حسین احمدی مدیرعامل فولاد خراسان و عضو هیئت مدیره «انجمن تولید کنندگان فولاد ایران»، با بیان مهم ترین دستاوردهای شرکت در سال های اخیر، به ویژه تکمیل زنجیره تولید و به هم پیوستن حلقه های ارزش در داخل سایت نیشابور، گزارشی از مهم ترین نیازها و چالش های فولاد سازان کشور ارایه داد.

مهندس احمدی با قدردانی از مساعدت های هیئ

ت عامل ایمیدرو به ویژه ریاست این سازمان در رفع برخی چالش های فولاد خراسان از ابتدای سال جاری افزود: فولاد خراسان در گذشته در مبادلات خارجی تراز منفی داشت اما اکنون با توجه به راه اندازی دومین کارخانه فولادسازی خود، وارد تجارت جهانی شمش شده است و این فرصت ارزشمندی برای سودآوری شرکت است.

مهندس احمدی در عین حال از مشکل تبادلات ارزی و تامین ارز مورد نیاز برای تامین تجهیزات و مواد اولیه خبر داد و اذعان داشت: تامین ارز با توجه به مقررات موجود، حتی از منابع ناشی از صادرات خود شرکت ها با مشکل رو به روست و از مقامات ارشد وزارت خانه درخواست داریم در این زمینه به کمک صنایع بشتابند.

وی «تامین الکترود»، «محدودیت در تامین ارزی پروژه احداث کارخانه کنسانتره»، «محدودیت در تامین کنسانتره با توجه به افزایش صادرات خام این محصول» را، برخی از مهم ترین مشکلات تولیدکنندگان فولاد عنوان کرد و افزود: تامین کنسانتره برای صنایع فولادی داخلی و سپس صادرات مازاد بر نیاز داخلی، مانع تحقق «خام فروشی» منابع کشور خواهد شد.

مدیرعامل فولاد خراسان از سهامداران عمده شرکت، به خاطر تخصیص سود فعالیت در سال های گذشته به «طرح های توسعه» قدردانی کرد و افزود: در صورت رفع مشکلاتی که خارج از اراده ماست، نظیر مشکل تخصیص ارز و پیدا کردن جایگزین مناسب برای شرکت های خارج شده از کنسرسیوم پس از اعمال تحریم های یک جانبه و ظالمانه، امیدواریم توفیق راه اندازی کارخانه کنسانتره را هم بیابیم.

در پی این نشست و هم اندیشی های صورت گرفته، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مقاماتی که مهندس خداداد غریب پور را همراهی می کردند، از روند کار خطوط تولید از کارخانه گندله سازی تا تولیدات نهایی در واحد نورد، بازدید کردند.

IMG ۲۰۱۹۰۶۱۱ ۱۵۲۹۳۲

2

تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۸
شناسه مطلب : 25820
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی