ریشه یابی علت کاهش قیمت پایه در عرضه های امروز محصولات فولادی در بورس کالاکمیته ای با یک عضو!
امروز تالار صنعتی بورس کالای ایران میزبان عرضه شمش بلوم شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، سبد میلگرد مخلوط ذوب آهن اصفهان و میلگرد فولاد خراسان، فولاد آذربایجان و پرشین فولاد خواهد بود که نرخ محصولات درمقایسه با قیمت های پایه هفته گذشته افت 290 تا 320 تومانی داشته است.

به گزارش  چیلان ، اطلاعیه عرضه های بورس کالا گویای این امر است که عرضه های امروز فولادی ها در بورس کالا شاهد کاهش قیمت پایه بوده است به گونه ای که در شمش فولاد این کاهش بالغ بر ۲۸۸۹ ریال بوده و قیمت پایه از ۳۵۰۵۲ ریال هفته گذشته به ۳۲۱۶۳ ریال کاهش یافته است.

همچنین سبد میلگرد ذوب آهن که هفته قبل در تالار صنعتی بورس کالا به بهای ۳۸۷۹۳ ریال عرضه شده بود امروز با ۳۱۹۷ ریال افت، ۳۵۵۹۶ ریال به ازای هر کیلوگرم عرضه شده است.

سبد میلگرد فولاد خراسان، فولاد آذربایجان و پرشین فولاد آریا نیز با ۳۲۴۶ ریال افت از ۳۹۳۸۴ ریال به ۳۶۱۳۸ ریال رسیده است.

تاکنون قیمت پایه عرضه ها بر اساس قیمت مبنای دی ماه ۹۷ محصولات با در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز نیما و نرخ های جهانی تعیین می شد که مورد انتقاد تولیدکنندگان فولاد بود اما گویا این فرمول به یکباره تغییر کرده و علی رغم رقابت اندک در بازار طی هفته های اخیر اما شاهد کاهش در هفته جاری بوده است.

پیگیری  چیلان  از منابع موثق حاکی از این است که تغییر فرمول قیمت پایه در جلسه اخیر ستاد اصلی تنظیم بازار مطرح شده و به کمیته تخصصی فولاد که شامل نمایندگان انجمن، وزارت صمت، سازمان حمایت و بورس کالا می باشد ارجاع شده بوده و اگرچه قرار بود با هماهنگی این چهار ضلع، نرخ های پایه تعیین گردد ولی گویا در اقدامی ظریف، نظرات وزارت صمت به عنوان مصوبه ستاد تنظیم بازار تعیین و ابلاغ شده است تا دیگر نیازی به تشکیل جلسه کمیته تخصصی و هماهنگی با سایر ذینفعان نباشد!

بر اساس اقدام ظریف وزارت صمت که در واقع سایر اعضای کمیته تخصصی را نادیده گرفته است، به جای در نظر گرفتن نرخ نیمایی فعلی برای محاسبه نوسانات نرخ ارز، نرخ ۹ هزار تومان برای دلار نیمایی فعلی در نظر گرفته شده است درحالی که در سامانه نیما نیز نرخ ارز در هفته اخیر به طور میانگین ۱۲ هزار تومان بوده است!

در نتیجه می توان گفت علی رغم ظاهر مطلوب رویکرد تصمیم گیری در حوزه تنظیم بازار فولاد که جمع بندی کارشناسی کمیته تخصصی متشکل از همه ذینفعان باید مدنظر قرار گیرد، اما در عمل کمیته تخصصی تنها جنبه پوششی داشته و تصمیمات حوزه فولاد با نظر یکی از اعضا اما به نام کمیته اتخاذ می شود و آن صرفا نظر وزارت صمت است.

2

تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۵
شناسه مطلب : 25920
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.