سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:وزیر صنعت پیشنهادی به مجلس باید از بدنه وزارتخانه باشد/ فرصت کافی برای تفکیک وزارت صمت وجود ندارد
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه در حال حاضر فرصت کافی برای تفکیک وزارت صمت وجود ندارد، تاکید کرد، وزیر صنعت پیشنهادی به مجلس باید از بدنه وزارتخانه باشد و معرفی شخصی خارج از آن، باعث تاسف و توهین به این وزارتخانه است.

به گزارش  چیلان  به نقل از خبرگزاری صنایع، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه در حال حاضر فرصت کافی برای تفکیک وزارت صمت وجود ندارد، تاکید کرد، وزیر صنعت پیشنهادی به مجلس باید از بدنه وزارتخانه باشد و معرفی شخصی خارج از آن، باعث تاسف و توهین به این وزارتخانه است.

ضرورت معرفی وزیر صنعت به مجلس

به گزارش خبرگزاری صنایع، حجت الله فیروزی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری با اشاره به ضرورت معرفی وزیر صنعت به مجلس، اظهار داشت:
یکی از این موضوعات قابل توجه این است که وزارت صنعت که حاصل تجمیع چندین وزارتخانه است نزدیک ۳ ماه است که وزیر ندارد و با سرپرست اداره می‌شود و با توجه به اهمیت این وزارتخانه، دولت باید فکری به حال این موضوع بکند.
به هر حال بخش عمده‌ای از نیازهای جامعه از قبیل تامین اقلام ضروری و کالاهای اساسی، تنظیم بازار، اصناف، مسائل معدنی، تجارت خارجی و تجارت داخلی هر کدام با گستردگی‌های فراوان در حوزه مسئولیت‌های وزارت صنعت است بنابراین لازم است دولت نیز توجهی جدی به این موضوع داشته باشد و نمی‌شود که این وزارتخانه با سرپرست اداره شود.

وی در ادامه، اضافه کرد:
معرفی وزیر پیشنهادی از سوی مجلس در حال پیگیری است و در عین حال رئیس مجلس نیز پیرامون همین امر تذکری را به دولت داده است که این اتفاق باید سریعتر انجام شود.
مدت زمان زیادی تا پایان زمان قانونی سرپرست وزارت صنعت باقی نمانده و هرگونه دخل و تصرف و تصمیم‌گیری بیش از این مدت مغایر قانون است و سرپرست فعلی نمی‌تواند بعد از این تاریخ تصمیم بگیرد و حتما باید وزیر صنعت به مجلس معرفی و این موضوع تعیین تکلیف شود.

 پیامدهای تعلل در معرفی وزیر صنعت به مجلس

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه پیرامون پیامدهای تعلل در معرفی وزیر صنعت به مجلس، بیان داشت:
زمانی که سرپرست فعلی نداند به عنوان وزیر بعدی انتخاب می‌شود یا خیر، به صورت خودکار بخشی از توان وزارتخانه تحلیل می‌رود و امکان استفاده از حداکثر توان وجود ندارد.
علاوه بر این، به همین نسبت بدنه کارکنان وزارتخانه و مدیران میانی درگیر این قضیه هستند و این موضوع تا پایین‌ترین نقطه وزارتخانه ادامه دارد.
بنابراین ضرورت دارد در شرایطی که شرایط مردم، بازار و جامعه وضعیت خوبی نیست و مردم توقع دارند که دولت در سال پایانی به خواسته‌های آنها توجه بیشتری کند و صدمات کمتری ببینند، چرا که مردم با این وضعیت و رهاشدگی صدمه می‌بینند.

فرصت کافی برای تفکیک وزارت صمت وجود ندارد

فیروزی در ادامه پیرامون دلایل تاخیر در معرفی وزیر صنعت، گفت:
برخی معتقدند یکی از دلایلی که باعث تاخیر در معرفی وزیر شده این است که دولت اعتقاد دارد، می شود وزارت صنعت را به ۲ وزارتخانه تفکیک کنیم اما آیا واقعا فرصت این کار در شرایط فعلی وجود دارد؟
مجلس نظر مثبتی برای تفکیک وزارت صنعت ندارد و همچین نگرشی در مجلس حاکم نیست.
اگر بخواهد این کار انجام شود، تا وزارتخانه‌ها تفکیک شوند و ساختار جدید آن‌ها مشخص شود و همچنین مدیران مربوطه معرفی شوند، زمان زیادی طول می‌کشد و این کار اصلا شدنی نیست.
حتی اگر ضرورت هم وجود داشته باشد در شرایط فعلی اصلا برای این موضوع جای بحث وجود ندارد.
در کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اقبال زیادی نسبت به تفکیک وزارت صمت وجود ندارد و تعداد مخالفین بیشتر از موافقین است و در صحن مجلس هم همین نگاه وجود دارد.

گزینه مناسب برای تصدی وزارت صنعت
به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان به گزینه‌های مطرح شده برای تصدی وزارت صنعت، پرداخت و گفت:
موضوع مهم در این خصوص این است که، کسی می تواند وزارتخانه را اداره کند که از جنس همین وزارتخانه باشد، یعنی کسی باشد که حوزه ماموریت‌های وزارتخانه را بشناسد.
کسی باشد که کمیسیون‌ها، شوراها، روند ارتباطات و روند کار را بشناسد.
برخی مواقع زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که کاندیداهایی خارج از وزارتخانه نیز مطرح هستند.
صرف نظر از توانمندی این افراد، واقعا شرایط به گونه‌ای نیست که کسی بخواهد خارج از بدنه وزارتخانه معرفی شود.
در شرایط فعلی که مردم مشکلات عدیده‌ای دارند، این امر ضربه سنگینی وارد خواهد کرد.
بابت اینکه گزینه‌هایی خارج از وزارتخانه برای مدیریت آن مطرح می‌شود باید تاسف خورد که آیا وزارتخانه‌ای با این بزرگی نتوانسته ۱۰ مدیر قوی تربیت کند و به مجلس معرفی شود.
به نظرم این اقدام، توهین به وزاتخانه نیز محسوب می‌شود که فردی سیاسی یا خارج از بدنه وزارتخانه، به عنوان وزیر صنعت به مجلس معرفی شود.

2

تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۸
شناسه مطلب : 32427
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی