اختصاصی چیلان؛ آمار مصرف ظاهری فولاد منتشر شدرشد ۳۶ درصدی مصرف ظاهری مقاطع طویل فولادی در شرایط رکود و کرونا/ مصرف ظاهری فولاد میانی به ۱۲.۴ میلیون تن رسید+ جدول
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران آمار مصرف ظاهری فولاد در دوره شش ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد که نکته قابل تأمل آن افزایش خیره‌کننده مصرف ظاهری مقاطع طویل فولادی است. افزایش ۳۶ درصدی مصرف ظاهری کل مقاطع طویل فولادی و افزایش ۴۱ درصدی مصرف ظاهری میلگرد، در حالی صورت گرفته که ساخت‌وساز در کشور در رکود به‌سر می‌برد و خبری از افزایش بودجه عمرانی دولت نیز نیست. دلیل این افزایش چیست؟

به گزارش  چیلان ، بر اساس گزارش آماری انجمن فولاد، مصرف ظاهری فولاد میانی (بیلت و بلوم و اسلب) با ۲۰ درصد رشد به ۱۲ میلیون و ۴۶۳هزار تن رسید و مصرف ظاهری کل محصولات فولادی با ۲۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۰ میلیون و ۴۳۷ هزار تن رسید.

رشد عجیب مصرف ظاهری مقاطع طویل فولادی

مصرف ظاهری محصولات فولادی با ۲۲ درصد رشد در شش ماهه نخست سال جاری به ۱۰ میلیون و ۴۳۷ هزار تن رسید. رشد مصرف مقاطع تخت فولادی ۱۵ درصد و مقاطع طویل فولادی ۳۶ درصد اعلام شده است.

مصرف ظاهری مقاطع تخت از ۴ میلیون و ۱۱۴ هزار تن به ۴ میلیون و ۷۳۸ هزار تن رسیده که ۴ میلیون و ۵۸۳ هزار تن سهم ورق گرم، ۱ میلیون و ۴۴۴ هزار تن سهم ورق سرد و ۸۴۵ هزار تن سهم ورق پوششدار بوده است.

در شش ماهه نخست سال جاری، مصرف ظاهری تیرآهن با رشد ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۶۴ هزار تن رسیده است و مصرف ظاهری میلگرد هم با ۴۱ درصد افزایش به ۳ میلیون و ۹۱۶ هزار تن رسیده است. مصرف ظاهری نبشی، ناودانی و سایر مقاطع طویل فولادی نیز با رشد ۷ درصدی همراه بوده است.

با توجه به این‌که در کشور ساخت و ساز در رکود قرار داد و شیوع کرونا این رکود را تشدید نیز کرده است و از سوی دیگر خبری از افزایش بودجه عمرانی دولت نیز نیست، افزایش خیره‌کننده مصرف ظاهری مقاطع طویل فولادی چندان با وضعیت بخش واقعی اقتصاد همخوانی ندارد. به‌نظر می‌رسد این افزایش مصرف ظاهری، در نتیجه افزایش قابل توجه موجودی انبارهای تجاری صورت گرفته و انگیزه آن استفاده از افزایش قیمت‌های احتمالی و تورم انتظاری در ماه‌های آتی باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که بخشی از افزایش مصرف ظاهری مقاطع طویل فولادی ناشی از صادرات غیررسمی و بدون تعهد بازگشت ارز خصوصاً از مرزهای غربی کشور باشد.

این نکته را نیز باید توجه داشت که برخلاف مقاطع طویل فولادی، افزایش مصرف ظاهری ورق فولادی با توجه به محدودیت واردات لوازم خانگی و ممنوعیت واردات خودرو و افزایش تولید داخل در این بخش‌های صنعتی، منطقی است.

مصرف ظاهری آهن اسفنجی نیز طبق گزارش انجمن فولاد با رشد ۱۳ درصدی به ۱۵ میلیون و ۳۸۸ هزار تن رسیده است.

جدول زیر که جزئیات مصرف ظاهری فولاد میانی و محصولات فولادی ایران در دوره شش ماهه نخست امسال را نشان می‌دهد، ببینید:

m6

2

تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۹
شناسه مطلب : 33253
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.