مقایسه قیمت شمش داخلی ایران با قیمت های جهانی در یک ماه گذشته:قیمت شمش در بورس کالا حتی پایین تر از ضرایب شیوه نامه/ آیا نوردکاران از این فرصت برای افزایش صادرات استفاده خواهند کرد؟
مقایسه هفتگی نرخ معاملات شمش فولادی با نرخ های جهانی در ماه میلادی که گذشت (دسامبر 202)، حاکی از آن است که به طور متوسط، شمش تولیدی فولادسازان ایرانی 25 درصد ارزان تر از نرخ جهانی به کارخانجات نوردی در بورس کالا فروخته شده و حتی به نرخ 80 درصد قیمت CIS که در شیوه نامه اخیر دولت مبنا قرار گرفته نیز نرسیده است!

نمودارهای مقایسه ای  چیلان  از معاملات هفتگی شمش در بورس کالا نشان می دهد که قیمت معاملاتی شمش در ۴ هفته ماه دسامبر، از ۲۰ تا حدود ۳۰ درصد پایین تر از نرخ های جهانی بوده است. اگر این فاصله را به صورت دلاری محاسبه کنیم، در هر هفته از ماه دسامبر شمش فولادی از ۱۲۰ تا ۱۶۰ دلار ارزان تر از نرخ های جهانی فروخته شده است. حتی در هفته آخر دسامبر سال ۲۰۲۰ که به دلیل اطلاع فعالان فولادی از افزایش قیمت پایه در هفته اول ژانویه سال ۲۰۲۱ (مطابق شیوه نامه)، شاهد هجوم تقاضا و افزایش رقابت در بورس کالا بودیم، قیمت نهایی شمش، فقط به ضریب قیمت پایه مدنظر دولت در شیوه نامه رسید!

چیلان _گراف
میانگین نرخ شمش جهانی در ماه دسامبر حدود ۵۵۰ دلار و میانگین قیمت معامله شده شمش در بورس کالا حدود ۴۱۴ دلار بوده است و این یعنی شمش فولادی ایران، در یک ماه گذشته بیش از ۱۳۵ دلار معادل ۲۵ درصد ارزان تر از قیمت های جهانی در اختیار کارخانجات نوردی قرار گرفته است. باید دید آیا نوردکاران از این فرصت استثنایی در جهت توسعه صادرات محصولات نهایی (البته با ارزآوری بیشتر) استفاده خواهند کرد ؟!

عرضه دسامبر شمش

 

2

تاریخ انتشار : ۱۲ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۰
شناسه مطلب : 34217
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.