فوری؛ اختصاصی چیلان/ نامه مهم انجمن فولاد به وزیر صمتپیشنهادات انجمن فولاد برای مدیریت تولید زنجیره فولاد در شرایط کمبود برق/ لزوم تفکیک حلقه‌های زنجیره فولاد در محدودیت‌های اخیر توانیر
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن تشریح تبعات توقف فعالیت‌های تولیدی شرکت‌های زنجیره فولاد، پیشنهادات خود برای مدیریت تولید در صنعت فولاد در شرایط کمبود برق را ارائه داد. انجمن فولاد در این نامه با ارائه اطلاعات دقیق نشان داده که میزان مصرف برق زنجیره فولاد صرفاً در حلقه ذوب و فولادسازی بیشتر از سایر صنایع است.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن تشریح تبعات توقف فعالیت‌های تولیدی شرکت‌های زنجیره فولاد، پیشنهادات خود برای مدیریت تولید در صنعت فولاد در شرایط کمبود برق را ارائه داد. انجمن فولاد در این نامه با ارائه اطلاعات دقیق نشان داده که میزان مصرف برق زنجیره فولاد صرفاً در حلقه ذوب و فولادسازی بیشتر از سایر صنایع است.

به گزارش  چیلان ، انجمن فولاد پیشنهاد داده که حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد (به جز ذوب و فولادسازی) مشابه سایر صنایع امکان فعالیت و تولید داشته باشند و به واحدهای ذوب و فولادسازی نیز حداقل در زمان غیر از اوج بار مثل ساعات شب، اجازه فعالیت داده شود.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تأکید کرده است که محدودیت‌های اخیر ابلاغی برای کارخانجات زنجیره فولاد کشور که حداکثر ۱۰ درصد از دیماند مصرفی آنان را مجاز شمرده است، عملاً موجب تعطیلی واحد‌های تولیدی این زنجیره شده که قطعاً تبعات نامطلوبی برای تنظیم بازار داخلی محصولات فولادی خواهد داشت و همچنین موجب اخلال در روند صادرات و ارزآوری فولاد کشور خواهد شد.

انجمن فولاد پیشنهاد داده که به‌جای دستور تعطیلی به کلیه کارخانجات زنجیره فولاد، به این انجمن اجازه داده شود تا با همکاری شرکت‌های تولیدی، با مدیریت تولید در این زنجیره، کاهش برق مصرفی مورد انتظار از صنعت فولاد را برنامه‌ریزی و مدیریت نماید. این انجمن برای تأمین خواسته‌های مرتبط به صرفه‌جویی در مصرف برق همزمان با تداوم فعالیت تولیدکنندگان زنجیره فولاد، ابراز آمادگی کرده است.

متن کامل نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به وزیر صنعت، معدن و تجارت به شرح زیر است:

برادر گرامی جناب آقای رزم حسینی، مقام عالی محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت؛

به استحضار می رساند متاسفانه محدودیت های اخیر ابلاغی برای کارخانجات زنجیره فولاد کشور که حداکثر ۱۰ درصد از دیماند مصرفی آنان را مجاز شمرده است، عملاً موجب تعطیلی واحد های تولیدی در این زنجیره آن هم در سال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید گردیده که قطعاً تبعات نامطلوبی بر تنظیم بازار داخلی محصولات فولادی خواهد داشت و همچنین موجب اخلال در روند صادرات و ارزآوری فولاد کشور خواهد شد. این در حالی است که واحدهای تولیدی که به تعطیلی اجباری مکلف شده اند، از هیچگونه حمایتی جهت جبران  هزینه های مالی،بیمه ای و کارگری خود برخوردار نمی شوند!

علی ایحال با توجه به تفاوت فاحش میان مصرف برق در حلقه های مختلف زنجیره فولاد که به شرح جدول زیر آمده است، ضروری است با بازنگری  فوری در ابلاغیه اخیر، حداقل امکان فعالیت و تولید برخی خطوط تولیدی در این زنجیره فراهم آید.

خط تولید
 

کنسانتره سازی

 

گندله سازی

احیا مستقیم

(آهن اسفنجی)

ذوب و فولاد سازی

(انواع شمش و تختال)

نورد مقاطع طویل

(میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی)

نورد مقاطع تخت

( انواع ورق های فولادی)

مصرف میانگین برق در هر ساعت بر اساس تولید فعلی کشور

( مگاوات)

۳۳۵ ۴۴۵ ۴۶۸ ۳۷۱۷ ۱۷۸ ۲۱۸

همانگونه که مشاهده می گردد، میزان مصرف برق زنجیره فولاد صرفاً در حلقه ذوب و فولاد سازی بیشتر از سایر صنایع می باشد و سایر حلقه های زنجیره فولاد مصرفی مشابه سایر صنایعی دارند که در حال حاضر مجاز به فعالیت می باشند.

بر این اساس و به منظور مدیریت تولید و بازار داخلی و صادراتی زنجیره فولاد در شرایط بحرانی فعلی ناشی از کمبود برق( ۳ هفته اعلامی )، پیشنهاد می گردد:

۱- حلقه های مختلف زنجیره فولاد ( به جز ذوب و فولاد سازی ) مشابه سایر صنایع از جمله کاشی و سرامیک، آلومینیوم ،…) امکان فعالیت و تولید داشته باشند.

۲- کارخانجات فعال در حلقه ذوب و فولاد سازی به منظور مشارکت در تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از توقف صادرات و ارزآوری بتوانند حداقل در زمان غیر از اوج بار مثل ساعات شب فعالیت و تولید نمایند.

ضمناً این انجمن آمادگی دارد در راستای تامین منافع ملی و کمک به پایداری شبکه برق کشور و با همکاری واحد های تولیدی، به جای دستور تعطیلی به کلیه کارخانجات زنجیره فولاد، کاهش برق مصرفی مورد انتظار از صنعت فولاد در هفته های آتی را برنامه ریزی و مدیریت نماید.

تصویر این نامه را ببینید:

1 74 2 62

2

تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۱
شناسه مطلب : 36836
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.