اختصاصی چیلان؛ آمار صادرات فولاد کشور اعلام شدرشد ۷۴ درصدی صادرات فولاد ایران در ۳ ماهه نخست جاری/ جزئیات کامل صادرات فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی+ جدول
بنا به تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری، ۲ میلیون و ۴۹۱ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد قابل توجه ۷۴ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش  چیلان ، مقررات صادرات فولاد اخیراً تسهیل شده و از ابتدای خرداد صادرات فولاد نیازمند تیک صادراتی وزارت صمت نیست. با این وجود، محدودیت‌های تولید شرکت‌های فولادی به دلیل کمبود برق، به مانعی جدی بر سر راه تداوم جهش صادرات فولاد ایران در ماه‌های پیش رو تبدیل شده است.

در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۱ میلیون و ۶۱۸ هزار تن بوده که رشد ۵۵ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دوره ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۱ میلیون و ۵۵ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۵۶۳ هزار تن بوده است. در ۳ ماهه نخست امسال، صادرات اسلب رشد خیره‌کننده ۱۷۶ درصدی را تجربه کرده است و صادرات بیلت و بلوم، ۲۶ درصد افزایش یافته است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی

کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۸۷۳ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد قابل توجه ۱۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۷۸۴ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در ۳ ماهه نخست امسال، ۱۲۹ درصد افزایش یافته است. صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۳ ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش یافته است و به ۶۸۴ هزار تن رسیده است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با رشد ۹۸ درصدی در ۳ ماهه نخست امسال، به ۸۹ هزار تن رسیده است.

صادرات آهن اسفنجی در دوره ۳ ماهه نخست امسال، با رشد ۱۵۰۵ درصدی به ۳۲۱ هزار تن رسیده است.

دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در اردیبهشت ماه امسال با ارسال نامه‌ای به دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارتخانه اعلام کرد که صادرات شمش فولادی (بیلت، بلوم و اسلب) آزاد شده است و صادرات شرکت‌هایی که فهرست آن‌ها اعلام شده به مدت سه ماه از تاریخ ۱ خرداد نیازمند دریافت مجوز دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و تیک صادراتی نیست. بر اساس نامه ابلاغ‌شده، همچنین واحدهای تولیدی شمش فولادی برای آن مقدار از شمشی که در بورس کالا معامله نگردیده است می‌توانند برای صادرات برنامه‌ریزی نمایند. لغو تیک صادراتی وزارت صمت برای صادرات محصولات فولادی نیز از ۲۵ اردیبهشت امسال اجرایی شده است.

همچنین بازرگانان و تجار با خرید از رینگ صادراتی بورس کالا می‌توانند نسبت به صادرات محصولات فولادی اقدام کنند. صادرات محصولات فولادی توسط شرکت‌های بازرگانی از اواخر سال ۹۷ ممنوع شده بود.

حذف تیک صادراتی و تسهیل صادرات فولاد اقدامی مثبت در راستای افزایش تولید فولاد است. اما متأسفانه کمبود برق از خرداد ماه به مانعی جدی بر سر راه افزایش تولید و صادرات فولاد کشور تبدیل شده و در تیرماه این مشکل با توقف کامل فعالیت شرکت‌های زنجیره فولاد تشدید شده است. رشد پایدار صادرات و تولید فولاد کشور نیازمند دسترسی پایدار شرکت‌های فولادی به خدمات اساسی نظیر برق، آب و گاز است.

جدول زیر که جزئیات صادرات و واردات فولاد ایران در دوره ۳ ماهه نخست امسال را نشان می‌دهد، ببینید:

صادرات 3 ماهه

2

تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۱
شناسه مطلب : 36889
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی