متضرر اصلی قطع برق شرکت‌های فولادی مردم خواهندبود/ اثرات جبران‌ناپذیر توقف تولید شرکت‌های زنجیره فولاد بر بازار محصولات فولادی
عطاالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان اظهار داشت: خسارات قطعی برق شرکت‌های فولادی تنها متوجه این شرکت‌ها نیست، بلکه عمده ضرر و زیان آن در ماه‌های آتی با نبود مواد اولیه برای صنایع پایین دستی به چشم خواهد آمد و متضرر اصلی این قطعی و کاهش تولید، مردم خواهند بود. اثرات کاهش تولید محصولات فولادی در بازار را خیلی سریع خود را نشان می‌دهد. قیمت محصولات فولادی در بازار داخل بیش از 10 درصد افزایش یافته و اگر به همین منوال پیش برویم اثرات جبران‌ناپذیری بر بازار این محصولات گذاشته خواهد شد.

به گزارش  چیلان ، معروفخانی گفت: برای کاهش این ضرر و زیان و جلوگیری از کمبود عرضه محصولات فولادی ، بهتر است این شرکت ها بتوانند در ساعات غیر پیک مانند شب تا صبح به تولید ادامه دهند . مدیرعامل فولاد هرمزگان اثرات کاهش تولید محصولات فولادی در بازار را خیلی سریع دانست و اظهار داشت : قیمت های محصولات فولادی در بازار داخل بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته و اگر به همین منوال پیش برویم اثرات جبران ناپذیری بر بازار عرضه و تقاضای این محصولات گذاشته خواهد شد. معروفخانی متضرر اصلی این مهم را مردم دانست و گفت : افزایش قیمت محصولات صنایع پایین دستی مانند خودرو و ساختمان دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به نیاز ۲۹۵ مگاواتی برق در شرکت فولاد هرمزگان و ضرر و زیانی که در این مدت کوتاه به این شرکت وارد شده گفت : از ابتدای خرداد ماه با اجرای طرح مدیریت بار به دلیل افزایش دمای هوا در سطح کشور طبق درخواست شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان مبنی بر کاهش بار عملا کوره های قوسی این شرکت در ساعات اوج مصرف متوقف گردید.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اعلام اینکه در تاریخ ۱۵/۴/۱۴۰۰ و راس ساعت ۱۶:۰۰ شرکت برق منطقه ای بدون اعلام قبلی و بدون هماهنگی اقدام به قطع برق نموده از این عملکرد برق منطقه ای استان انتقاد و اظهار ناخرسندی کرد و گفت : در صنایع بزرگ قطع ناگهانی و بدون اعلام قبلی برق نه تنها باعث افزایش ضرر و زیان و خسارت های مالی مضاعف می شود بلکه با جان بسیاری از کارکنان این شرکت ها بازی می کند .

وی شاهد مثال این موضوع را خطر جانی برای ۵ نفر از کارکنان این شرکت هنگام حمل پاتیل مذاب توسط جرثقیل سقفی عنوان کرد که با قطع ناگهانی برق این نفرات خوشبختانه با هوشیاری خطر را رفع نموده اند .

معروفخانی با اعلام اینکه از تاریخ مذکور تا کنون تولید در این شرکت مانند شرکت های دیگر متوقف شده خسارات فنی ناشی از قطع برق در این شرکت را این چنین عنوان کرد :
۱- قطع ناگهانی برق باعث توقف واحد اکسیژن و در نتیجه عدم ارسال نیتروژن به کوره های واحد احیا مستقیم و فعال شدن آهن اسفنجی در آن ها شده است ،
۲- قطع ناگهانی برق در حین تولید خطوط ریخته گری باعث اختلال در خط تولید شمش و از بین رفتن حداقل ۱۰ عدد سگمنت و تخریب نسوز کوره ها ، پاتیل ها و تاندیش ها را در پی داشته است .
۳- قطع ناگهانی برق باعث عدم امکان تخلیه ذوب کوره ها و تخریب شل آنها گشته است
۴- با توجه به عدم مصرف آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان و‌سایر شرکتهای فولادی ، واحد احیاء مستقیم نیز متوقف گردیده است .

مدیرعامل فولاد هرمزگان خسارت مالی ناشی از قطع ناگهانی و بدون برنامه برق را بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان و جمع خسارات این شرکت پس از یک هفته خاموشی کامل را بیش از ۴۳۸ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت : با توجه به توقف کامل خطوط تولید روزانه حدود ۳۰ میلیارد تومان خسارت به این شرکت تحمیل می گردد که در صورت ادامه روند جاری تا انتهای تیرماه ، بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از قطع برق به این شرکت تحمیل خواهد شد.

وی موضوع مهمتر را از دست دادن تولید حدود ۱۰۰ هزار تن تختال و ۶۵ هزار تن آهن اسفنجی دانست که به تولید صنایع پایین دستی و ارز آوری در شرایط جنگ اقتصادی لطمه خواهد زد .

2

تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۱
شناسه مطلب : 36935
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.