دلیل عدم استقبال از عرضه‌ مواد اولیه زنجیره فولاد در بورس کالا
علی امرایی مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان طی یادداشتی در بولتن داخلی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (اخبار فولاد) دلیل عدم استقبال از عرضه‌ مواد اولیه زنجیره فولاد در بورس کالا را بالا بودن قیمت‌های پایه عرضه این مواد دانست.

در ماه‌های اخیر شاهد این پدیده بوده‌ایم که از عرضه مواد اولیه زنجیره فولاد در بورس کالا مثل کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی استقبالی صورت نمی‌گیرد.

احتمالاً خریدار نداشتن مواد اولیه زنجیره فولاد در بورس کالا به خاطر بالا بودن قیمت‌های پایه عرضه این مواد باشد.

میانگین قیمت مواد اولیه عرضه شده در بورس کالا بیش از ده درصد بالاتر از قیمت بازار فولاد است. مثلا کنسانتره با قیمت پایه ۲۴۰۰ تومان در بورس کالا عرضه شده است، ولی قیمت کنسانتره حداکثر ۲۱۰۰ تومان در بازار است و همین شکل تعیین قیمت پایه، موجب نبود تقاضا در بورس کالا شده است.

وقتی تولیدکنندگان بعدی زنجیره فولاد، کنسانتره را با قیمت پایه تعیین‌شده در بورس کالا می‌خرد، در مسیر تبدیل آن به گندله و آهن اسفنجی، قیمت فولاد در طی این زنجیره خیلی بالاتر می‌رود و به‌نظر می‌رسد دلیل عدم استقبال فولادسازان از عرضه مواد اولیه در بورس کالا، بالابودن قیمت پایه عرضه باشد.

تناژهای عرضه مواد اولیه در بورس کالا از دیگر علل تقاضای کم در این بازار است. عرضه‌های ۵۰ هزار تنی برای کنسانتره و گندله ارقام بسیار پایینی محسوب می‌شود که برای فولادسازان و تولیدکنندگان صنعت فولاد جذابیتی ندارد.

2

تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۹
شناسه مطلب : 37194
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی