تبعات شوک برق برای تولید، بازار و صادرات فولاد
سیدرضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی یادداشتی در بولتن داخلی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (اخبار فولاد) تبعات شوک برق برای تولید، بازار و صادرات فولاد را مورد بررسی قرار داد.

تولید محصولات فولادی در مجتمع‌های فولادسازی و نورد فولاد با توجه به تداوم قطعی برق همچنان با محدودیت مواجه است و این وضعیت سبب شده که فولادسازان در کشور با حداقل ظرفیت به کار خود ادامه دهند. متأسفانه، شوک جدیدی که به واسطه قطعی یک شبه برق به بدنه فولاد وارد شد، در کنار کاهش تولید، باعث شد که به بسیاری از تعهدات صادراتی شرکت‌های فولادی لطمه وارد شود و بخش صادرات برای ایران کمرنگ‌تر از گذشته شود.

همچنین به علت نابسامانی‌ها در تولید فولاد، در زمینه مقاطع فولادی سبد کارخانه‌های تولیدی جور نیست چون تولید شمش به اندازه کافی نیست و به همین علت برخی از سایزهای مقاطع فولادی با توافق با مشتریان تولید می‌شود. در این شرایط که تولید با محدودیت مواجه شده، تولیدکنندگان فقط برخی از سایزها را در مقاطع فولادی تولید می‌کنند تا به مشتریان خود تحویل دهند.

در کل، مشکل قطعی برق باعث ایجاد اختلال در تولید، عدم تعادل در بازار و همچنین از دست رفتن فرصت‌های صادراتی شده است. سال‌ها طول کشید تا بازار عراق به تسخیر شرکت‌های فولادی ایرانی درآمد و این شرکت‌ها توانستند با صادرات خود ضرر و زیان انباشته خود را جبران و سهم عمده‌ای از نیاز ارزی کشور را تأمین کنند. اما متأسفانه تمام اندوخته سال‌ها زحمت و مرارت صنایع فولادی در یک ماه اخیر به دلیل قطع برق و تعطیلی واحدهای تولیدی و عدم توان کارخانجات در تأمین نیاز مشتری دود شد و به هوا رفت.

متأسفانه بازار فولاد ایران در عراق و اربیل دودستی تقدیم رقیب تشنه یعنی ترکیه شد و این یکی از تبعات قطعی برق صنایع فولاد است. لطمه وارده به صنایع به دلیل محدودیت‌های مصرف برق جبران‌ناپذیر است و متأسفانه بر زندگی تک‌تک مردم تأثیر منفی خواهد داشت.

2

تاریخ انتشار : ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۸
شناسه مطلب : 38072
ارسال
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.