اختصاصی چیلان؛ پاسخ مثبت به درخواست انجمن فولاد و نوردکاران ورق سردعرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد آغاز شد/ اقدامی مثبت در جهت ثبات بازار فولاد و افزایش تولید ورق سرد
امروز سه‌شنبه ششم مهرماه برای نخستین بار عرضه‌ای تحت عنوان «ورق گرم نوردکاران» از سوی شرکت فولاد مبارکه در بورس کالا صورت گرفت که برخی مخاطبان چیلان، خواستار توضیح در مورد آن بودند. پیگیری خبرنگار چیلان از منابع موثق نشان می‌دهد که این عرضه، حکم عرضه اختصاصی ورق گرم برای آن دسته از تولیدکنندگان ورق سرد را دارد که پیش از این محصولات تولیدی خود را از طریق بورس کالا عرضه کرده‌اند.

به گزارش  چیلان ، عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد، مدت‌ها درخواست نوردکاران ورق سرد و همچنین انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بود. در روز جاری، بالاخره به این درخواست‌ها پاسخ مثبت داده شد، و عرضه «ورق گرم نوردکاران» توسط شرکت فولاد مبارکه در این راستا انجام شده است.

منابع موثق در این مورد به  چیلان  گفتند که طبق دستور وزیر صمت، از این به بعد تا ۶۰ درصد ظرفیت تولیدکنندگان ورق سرد که پیش از این در بورس کالا عرضه داشته‌اند، ورق گرم از سوی فولاد مبارکه به‌صورت اختصاصی عرضه خواهد شد.

در روز جاری، بین ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت ماهانه این دسته از نوردکاران ورق سرد، ورق گرم در بورس کالا عرضه شد و این عرضه‌ها در راستای فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی ورق سرد و ایجاد ثبات در بازار ورق ادامه خواهد داشت.

نوردکارانی که با استفاده از این عرضه‌های اختصاصی، مواد اولیه خود را خریداری می‌کنند، مکلف‌اند که بیش از ۹۰ درصد ورق گرم خریداری‌شده، ورق سرد در بورس کالا عرضه کنند.

پاسخ مثبت به یک درخواست مهم

پیش از این، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در تاریخ ۲۰ شهریور طی نامه‌ای به دکتر سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت، اجرایی شدن فوری مصوبات مربوط به عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد را خواستار شده بود. پیگیری انجمن فولاد برای عرضه اختصاصی ورق گرم به بیش از یک سال پیش بازمی‌گردد.

انجمن فولاد در نامه خود عنوان کرده بود که عرضه اختصاصی ورق گرم، با جلوگیری از ایجاد تقاضای کاذب و برقراری تناسب بین عرضه و تقاضا، منجر به عدم افزایش بی‌مورد قیمت در معاملات عمومی ورق گرم در بورس کالا می‌شود و به طور سیستماتیک افزایش عرضه ورق سرد و کاهش قیمت آن در بازار را در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

درخواست انجمن فولاد از وزیر صمت: مصوبات عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد اجرایی شود/ عرضه اختصاصی ورق گرم باعث جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و افزایش تولید ورق سرد می‌شود

مشاهده کنید: ضرورت عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد/ راه احیای ظرفیت‌های خالی ورق سرد و تنظیم بازار فولاد

2

تاریخ انتشار : ۶ مهر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۶
شناسه مطلب : 38316
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی