تولید تیرآهن بال نیم پهن سبک در ذوب آهن اصفهان
تیرآهن بال نیم پهن سبک I۷ سایز ۲۰۰ میلیمتر با طول ۱۲ متر در ذوب آهن اصفهان تولید شد
به گزارش  چیلان ، علیرضا مهرابی سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد با اعلام این خبر گفت: با توجه به دورنمای تعریف شده به منظور گسترش روز افزون سبد محصولات در مدیریت مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان و تلاش این مجموعه در راستای رشد و تعالی روز افزون کارخانه، با همت تیم کارشناسی، فنی، خدماتی، تولیدی،طراحی و تراش غلتک، تیرآهن بال نیم پهن سبکسایز ۲۰۰ میلیمتر با طول ۱۲ متر بر اساس استاندارد ملی ۱۶۳۴۸ در ذوب آهن اصفهان با موفقیت تولید شد.

وی با اشاره به این که شمش مورد نیاز این محصول با گرید فولاد St۳۷-۲ در بخش فولاد سازی ذوب آهن در ۳۰ مهرماه جاری تولید شد افزود: محصول تیرآهن جدید در ردیف محصولات صادراتی ذوب آهن قرار دارد و ارزش بالایی رقم می زند.


سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد تصریح کرد: وزن یک شاخه ۱۲ متری تیرآهن IPE۲۰۰ به میزان ۲۲۴ کیلوگرم که این وزن در تیرآهنبا همین سایز به مقدار ۲۰۶ کیلوگرم می باشد که نهایتاً صرفه جویی ۱۰ درصدی در مصرف فلز برای استفاده در صنعت ساختمان مهم ترین ویژگی شاخص آن به شمار می رود.


مهرابی خاطر نشان کرد: سابقه تولید تیرآهن در ذوب آهن اصفهان به سال ۱۳۵۲ باز می گردد و طی سال های مختلف تولیدات انواع جدیدی از این محصول به همت تلاشگران مدیریت مهندسی نورد و سایر بخش های کارخانه انجام گرفته است. از جمله مزایای این تولیدات می توان به سبک سازی در صنعت ساختمان و حفظ استحکام بنا اشاره کرد.


سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد گفت: حدود ۲۰ نوع محصول تیرآهن نیم بال پهن و بال پهن (H ) وIPN ودر ذوب آهن اصفهان تولید شده است و قابلیت تولید سایر ردیف های استاندارد بر اساس درخواست وجود دارد.


حسین مشکین جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ نیز از رکورد شیفتی کلاف ۵.۵ در این بخش خبر داد و گفت: این رکورد در تناژ ۲۹۰.تن در شیفت و در تاریخ.۱۴۰۰/۷/۲۹.در گروه یک محقق گردید که از شاخص های آن می توان به افزایش سرعت خط تولید و ادغام کردن بررسی و توقفات خط و همچنین بهینه کردن تجهیرات خط در راستای کاهش زمان توقفات اشاره کرد.


وی افزود: تولید کلاف در کارگاه نورد۳۵۰ با توجه به تغییرات خط نورد در سال ۱۳۷۴ و با استفاده از خط جدید منو بلوک متحول شد و انواع محصولات به صورت سیم و خاموت در سبد تولیدی این کارگاه قرار گرفت که البته تولید در خط سیم سازی با توجه به تغییر مقطع محصول، تکنولوژی تولید و سرعت تولید آن متفاوت می باشد.


جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ تصریح کرد: محصولات تولیدی با مارک فولادی SAE۱۰۰۸ هستند و در گروه فولادهای کم کربن قرار می گیرند که عمدتاً در مصرف صنعتی کاربرد دارند و قابلیت کشش آنها تا سطح مقطع زیر ۲ میلیمتر می باشد.


جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ تصریح کرد: با توجه به کم شدن سطح مقطع فلز در پروسه کشش و حساس بودن آن، کلاف های تولیدی باید از نظر آنالیز شیمیایی و دقت ابعادی بسیار دقیق باشند. به این دلیل چنین محصولاتی صادراتی تلقی می شوند و بعد از ریل در درجه دوم اهمیت قرار می گیرند.
شایان ذکر است تولید ۱۹۲۰۰ تن انواع محصولات کلاف (۵.۵و۷و۷.۵ و۱۰و۱۲) در شهریور ماه سال جاری در تاریخ ۲۵ ساله خط منو بلوک مدیریت مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان بی سابقه است.

2

تاریخ انتشار : ۹ آبان ماه ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۵
شناسه مطلب : 38936
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی