اختصاصی چیلان؛ آمار صادرات فولاد کشور اعلام شدرشد حدوداً ۱۹ درصدی صادرات فولاد ایران در ۹ ماهه نخست سال جاری/ جزئیات کامل صادرات فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی + جدول
بنا به تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در دوره ۹ ماهه نخست سال جاری، ۷ میلیون و ۶۷۰ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد ۱۸.۸ درصدی را نشان می‌دهد. نرخ رشد صادرات فولاد کشور در دوره ۸ ماهه سال جاری ۲۸ درصد بوده و حجم نسبتاً پایین صادرات در آذرماه باعث شده تا از نرخ رشد صادرات فولاد، کاسته شود.

به گزارش  چیلان ، در دوره ۹ ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۵ میلیون و ۱۹۰ هزار تن بوده که رشد ۱۶ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دوره ۹ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۳ میلیون و ۴۷۲ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۱ میلیون و ۷۱۸ هزار تن بوده است.

در ۹ ماهه نخست امسال، صادرات اسلب رشد ۶۷ درصدی را تجربه کرده است و صادرات بیلت و بلوم، ۱ درصد افزایش یافته است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی

کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره ۹ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۲ میلیون و ۲۶ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در ۹ ماهه نخست امسال، ۳۴ درصد افزایش یافته است.

صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۹ ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۴۴ درصد افزایش یافته است و به ۱ میلیون و ۷۷۰ هزار تن رسیده است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۴ درصدی در ۹ ماهه نخست امسال، به ۴۵۴ هزار تن رسیده است.

صادرات آهن اسفنجی در دوره ۹ ماهه نخست امسال، با رشد ۹۲ درصدی به ۸۶۹ هزار تن رسیده است.

در نیمه نخست سال گذشته، صادرات فولاد ایران به دلیل شرایط مرتبط با شیوع جهانی کرونا و کاهش تجارت بین‌المللی و همچنین محدودیت‌های صادرات فولاد، به شدت کاهش یافت. در سال جاری، این وضعیت تغییر کرد و با تسهیل مقررات صادرات فولاد، صادرات کشور افزایش یافت. با این وجود، محدودیت‌های مرتبط با مصرف برق و اخیرا نزولی شدن قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد باعث شد تا از نرخ رشد صادرات فولاد کشور در دوره ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به این نرخ در دوره‌های ۶ ماهه و ۵ ماهه سال جاری کاسته شود.

جدول زیر که جزئیات صادرات و واردات فولاد ایران در دوره ۹ ماهه نخست امسال را نشان می‌دهد، ببینید:

1400 9 e scaled

2

تاریخ انتشار : ۲۲ دی ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۴
شناسه مطلب : 40449
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی