اختصاصی چیلان؛ آمار صادرات فولاد منتشر شدرشد ۱۷ درصدی صادرات فولاد ایران در ۱۱ ماهه نخست سال جاری/ جزئیات کامل صادرات فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی + جدول
بنا به تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در دوره ۱۱ ماهه نخست سال جاری، ۹ میلیون و ۶۵۲ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد ۱۷.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش  چیلان ، در دوره ۱۱ ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۶ میلیون و ۶۴۲ هزار تن بوده که رشد ۱۹ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دوره ۱۱ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۴ میلیون و ۶۲۸ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۲ میلیون و ۱۴ هزار تن بوده است.

در ۱۱ ماهه نخست امسال، صادرات اسلب رشد ۴۷ درصدی را تجربه کرده است و صادرات بیلت و بلوم، ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی

کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره ۱۱ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۳ میلیون و ۱۰ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد ۱۴ درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۲ میلیون و ۴۸۷ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در ۱۱ ماهه نخست امسال، ۲۴ درصد افزایش یافته است.

صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۱۱ ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۲۹ درصد افزایش یافته است و به ۲ میلیون و ۱۷۶ هزار تن رسیده است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۱۷ درصدی در ۱۱ ماهه نخست امسال، به ۵۲۳ هزار تن رسیده است.

صادرات آهن اسفنجی در دوره ۱۱ ماهه نخست امسال، با رشد ۲۰ درصدی به ۹۸۵ هزار تن رسیده است.

در نیمه نخست سال گذشته، صادرات فولاد ایران به دلیل شرایط مرتبط با شیوع جهانی کرونا و کاهش تجارت بین‌المللی و همچنین محدودیت‌های صادرات فولاد، به شدت کاهش یافت. در سال جاری، این وضعیت تغییر کرد و با تسهیل مقررات صادرات فولاد، صادرات کشور افزایش یافت. با این وجود، محدودیت‌های مرتبط با مصرف برق در تابستان و مصرف گاز در اواخر پاییز و زمستان باعث شد تا از نرخ رشد صادرات فولاد کشور در دوره ۱۱ ماهه نخست سال جاری نسبت به این نرخ در دوره‌های ۸ ماهه و ۹ ماهه سال جاری کاسته شود. در حال حاضر به دلیل جنگ روسیه و اوکراین، قیمت فولاد صادراتی ایران به سقف تاریخی آن رسیده و بهترین فرصت برای افزایش صادرات توسط فولادسازان ایرانی وجود دارد.

جدول زیر که جزئیات صادرات و واردات فولاد ایران در دوره ۱۱ ماهه نخست امسال را نشان می‌دهد، ببینید:

e11 scaled

گزارش: محسن بیات احمدی

2

تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۵
شناسه مطلب : 41505
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی