کیفیت محصولات ذوب آهن از زمان ورود مواد اولیه تحت کنترل است
محمد صدری مدیر کیفیت فراگیر ذوب آهن اصفهان در برنامه گفتگوی ویژه خبری به تشریح دلایل کیفیت برتر محصولات فولادی این شرکت پرداخت که اخیراً به کسب نشان ویژه استاندارد ۱۴۰۰ منجر شد.
به گزارش  چیلان ، وی با اشاره به این که تولید فولاد در ذوب آهن اصفهان به شیوه کوره بلند انجام می شود و ۷۰ درصد فولاد دنیا به این شیوه تولید می گردد، گفت: فرایند استانداردسازی و دست یابی به مطابقت محصول با استاندارد، مستلزم این است که از ابتدای فرایند تولید که سنگ معدن وارد شرکت می شود تا زمانی که محصول خارج می شود مطابق دستورالعمل های مربوطه کنترل شود.
مدیر کیفیت فراگیر ذوب آهن اظهار داشت: آزمایشگاه مرکزی ذوب آهن که دارای نشان تایید صلاحیت از سازمان استاندارد است تمام آزمایش های که در صنعت فولاد لازم است را برای تمام مواد اولیه و محصولات انجام می دهد.
صدری افزود: فرایند تولید فولاد از ابتدا تا بخش فولادسازی تحت نظارت آزمایشگاه مرکزی است و پس از تولید ذوب فولاد، توسط مدیریت کیفیت با آزمایش های لازم بر روی آن کنترل می شود.
وی گفت: در واقع فرایند کامل تولید ذوب و ریخته گری تحت کنترل مدیریت کیفیت است و آنالیز ذوب و همچنین مشخصات شمش مورد بررسی قرار می گیرد .
مدیرکیفیت فراگیر ذوب آهن گفت: در بخش نورد ذوب آهن اصفهان چند کارگاه وجود دارد که محصولاتی همچون میلگرد، تیرآهن، کلاف، ناودانی، نبشی، ریل و … تولید می کنند و این مدیریت، کیفیت این محصولات را تحت کنترل دارد .
وی با اشاره به این که تمامی محصولات، استانداردهای تعریف شده دارند، افزود: ذوب آهن اصفهان از دیرباز با سازمان استاندارد جهت تدوین استاندردهای محصولات فولادی همکاری دارد که دستاوردهای بسیاری به همراه داشته است.
صدری به شیوه کنترل کیفیت ریل نیز اشاره کرد و گفت: در سیستم تولید ریل، کنترل کیفیت به صورت مکانیزه و مداوم است. این سیستم تست های غیر مخرب و عیوب داخلی را بررسی می کند و در واقع ریل تولید شده به دلیل حساسیت این محصول در هر میلیمتر کنترل می شود تا مطابق استاندارد باشد .
وی افزود: انواع ریل در ذوب آهن تولید می شود که همگی از کیفیت در سطح جهانی برخوردار هستند . ضمن اینکه با تولید ریل زبانه سوزن و آرک معدن، ذوب آهن اصفهان در جشنواره ملی نوآور برتر در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، برگزیده شد و تندیس دریافت نمود .

2

تاریخ انتشار : ۱ خرداد ماه ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۷
شناسه مطلب : 42327
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی