مدیرعامل ذوب آهن اصفهان:با پروژه های در دست اقدام نیاز ذوب آهن اصفهان به آب رودخانه تا چند سال آینده مرتفع خواهد شد
صنعت فولاد به عنوان یکی از بخش های پیشران اقتصاد کشور،به منظور تولید مستمر نیازمند زیرساخت های متنوعی است که یکی از مهمترین آنها تامین آب پایدار برای فرایند خط تولید کارخانجات می باشد. در این راستا ذوب آهن اصفهان در بخش خرید پساب شهرها و روستاهای مجاور کارخانه اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.

به گزارش  چیلان ،صنعت فولاد به عنوان یکی از بخش های پیشران اقتصاد کشور،به منظور تولید مستمر نیازمند زیرساخت های متنوعی است که یکی از مهمترین آنها تامین آب پایدار برای فرایند خط تولید کارخانجات می باشد. در این راستا ذوب آهن اصفهان در بخش خرید پساب شهرها و روستاهای مجاور کارخانه اقدامات بسیار خوبی انجام داده است. به منظور آگاهی از کم و کیف اقدامات انجام شده با  مهندس ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان و، وحید مظهری مدیرعامل شرکت توسعه نوین آب مپنا گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه از نظرتان می گذرد.

مهندس رخصتی گفت : این شرکت در راستای مسئولیت های اجتماعی و تامین آب مورد نیاز خط تولید کارخانه،بخشی از پساب زرین شهر به میزان ۶۰  لیتر بر ثانیه،پساب شهرهای فولاد شهر،ایمان شهر و ۱۱ روستای فلاورجان به میزان تقریبی ۳۵۰ لیتر بر ثانیه را خریداری نمود و در این راستا،دهم آذرماه سال ۹۸ قرارداد احداث تصفیه خانه این شرکت با گروه مپنا به صورت BOT منعقد گردید.

وی افزود : انتقال و تصفیه کلیه پساب های خریداری شده با تکمیل خطوط انتقال ورودی و خروجی و تصفیه خانه از برنامه های آینده ذوب آهن اصفهان در این زمینه محسوب می شود.همچنین در راستای کاهش مصرف آب در نیروگاه و بخش های مختلف تولیدی،مطالعات در حال تکمیل بوده و پروژه های تبدیل برج های خنک کننده انجام خواهد شد. این پساب عدم وابستگی به منابع آبی زاینده رود را به عنوان یک منبع آب پایدار برای خط تولید ذوب آهن اصفهان فراهم می آورد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تصریح کرد : با برنامه ریزی های صرفه جویی و استفاده از کلیه پساب های خریداری شده و پساب موجود کارخانه در ابتدا حدود ۳۵ درصد و تا چند سال آینده با اجرای پروژه ها، نیاز ذوب آهن به آب رودخانه مرتفع خواهد شد.

در ادامه وحید مظهری مدیرعامل شرکت توسعه نوین آب مپنا با اشاره به اینکه در قرارداد فعلی مجموع پساب و فاضلاب بخش بهداشتی به ظرفیت ۵۵۰ مترمکعب بر ساعت و بخش پساب صنعتی نیز ۳۰۰ مترمکعب بر ساعت است، به خبرنگار ما گفت: خروجی این تصفیه خانه آب نرم با سختی پایین تر از PPM ۱۰۰ و آب صنعتی با سختی پایین تر از PPM ۳۰۰ است که جهت مصارف صنعتی به ذوب آهن تحویل داده می شود.

وی در پاسخ به این سوال که از چه تکنولوژی هایی در این پروژه استفاده می شود،چنین گفت : گروه مپنا با تبادل اطلاعات و جلسات با واحد مهندسی کارخانه ذوب آهن متعهد گردید از پیشرفته ترین تکنولوژی های موجود در صنعت تصفیه آب و پساب استفاده نماید. به عنوان مثال از تجهیز MBR (Membrane Bio Reactor) در بخش پیش تصفیه بهداشتی که بزرگترین ظرفیت  MBR استفاده شده در کشور و حتی در خاورمیانه می باشد،در این پروژه استفاده شد.

همچنین سیستم های ازن زنی فیلترهای مخصوص حذف روغن پیشرفته،تجهیز UF در بخش پیش تصفیه صنعتی و نهایتاً سیستم RO و POLISHING با تکنولوژی بالا در بخش تصفیه تکمیلی از جمله تکنولوژی های پیشرفته استفاده شده در این پروژه محسوب می شوند که به دلیل طراحی حدود ۸۵ درصدی، از بالاترین ریکاوری تصفیه خانه های پساب در دنیا به شمار می رود.

مظهری اضافه کرد : در این پروژه علاوه بر استفاده از ظرفیت های تولیدی ساخت داخل، تکنولوژی های پیشرفته نیز از معتبرترین برندهای دنیا خریداری گردید و امید است این بخش از تجهیزات که از خارج از کشور تامین شده اند با انتقال تکنولوژی، داخلی سازی شوند و شاهد رونق تولید و اشتغال در صنعت تصفیه آب و پساب باشیم.

این مقام مسئول برخی از مهمترین چالش های این پروژه را چنین عنوان کرد : با توجه به تغییر کیفیت پساب های ورودی در فصول مختلف سال در طراحی نیاز بود که آنالیز پساب ها در بازه های زمانی مورد نیاز پس از نمونه گیری مشخص و گزارش گردد لذا نتایج و گزارشات این نمونه گیری ها منجر به تغییراتی در طراحی و تجهیزات بکار رفته در تصفیه خانه شد که بررسی این موضوع و لحاظ نمودن تبعات آن،برنامه زمانبندی را تحت تاثیر قرار داد،همچنین مشکلات مربوط به محدودیت های بین المللی و تحریم که این پروژه را از لحاظ زمانبندی تحت تاثیر قرار داد،تورم داخلی که این چند ساله به صورت غیر طبیعی وجود داشته و موجب افزایش هزینه گردید،شیوع بیماری کووید ۱۹ نیز از جمله چالش ها بود.

مدیرعامل شرکت توسعه نوین آب مپنا در خصوص زمان تقریبی بهره برداری از این پروژه نیز گفت : مدیرعامل گروه مپنا به صورت ویژه این پروژه را به صورت هفتگی پیگیری نموده و بازدید از روند اجرای کار داشته است و مطابق با برنامه ریزی انجام شده در فاز اول راه اندازی ، بخش پیش تصفیه بهداشتی تا قبل از پایان سال جاری راه اندازی می گردد و در زمان کوتاهی نیز سایر بخش ها به بهره برداری می رسد.

2

تاریخ انتشار : ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۱
شناسه مطلب : 44102
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی