با راه اندازی دیگ شماره ۴ نیروگاه مرکزی ذوب آهن اصفهانصرفه‌جویی ۲۳۴ میلیارد تومانی، افزایش تولید برق ۵ مگاواتی و کاهش مصرف گاز طبیعی ۳۰ میلیون متر مکعبی به ثمر نشست
محمدرضا امین صبوری مدیر مهندسی تولید و توزیع برق ذوب آهن اصفهان در خصوص روند بازسازی دیگ بخار شماره ۴ نیروگاه مرکزی شرکت گفت : این نیروگاه به عنوان یک از اصلی ترین واحدهای پشتیبانی کارخانه وظیفه تولید هوای دمشی کوره های بلند۲،۱و۳ تامین کننده ۵۰ تن بر ساعت بخارVD، ۲۵ تن بر ساعت بخار واحد کک سازی،تامین حداقل ۲۰۰ ton/hآب دیگ های اتیلیزاتور از طریق تصفیه خانه شیمیایی،تامین آب گرم شبکه شوفاژ و بخار شبکه ۱۰ اتمسفرکارخانه و همچنین تولید حداکثر ۲۴ مگاوات برق را به عهده دارد.

به گزارش  چیلان ،محمدرضا امین صبوری مدیر مهندسی تولید و توزیع برق ذوب آهن اصفهان در خصوص روند بازسازی دیگ بخار شماره ۴ نیروگاه مرکزی شرکت گفت : این نیروگاه به عنوان یک از اصلی ترین واحدهای پشتیبانی کارخانه وظیفه تولید هوای دمشی کوره های بلند۲،۱و۳ تامین کننده ۵۰ تن بر ساعت بخارVD، ۲۵ تن بر ساعت بخار واحد کک سازی،تامین حداقل ۲۰۰ ton/hآب دیگ های اتیلیزاتور از طریق تصفیه خانه شیمیایی،تامین آب گرم شبکه شوفاژ و بخار شبکه ۱۰ اتمسفرکارخانه و همچنین تولید حداکثر ۲۴ مگاوات برق را به عهده دارد.
وی با اشاره به اینکه در این نیروگاه چهار دستگاه دیگ(بویلر) بخار در قسمت قدیم و دو بویلر در قسمت توازن در حال کار می باشند،افزود : با توجه به شرایط خاص و نیاز به بازسازی بویلرها به دلیل فرسودگی،دیگ بخار شماره ۴ در سال ۹۸ جهت بازسازی از مدار خارج شد و سایر دیگ های توازن جبران کمبود تولید بخار را داشتند و پس از انجام بازسازی،اسفندماه سال گذشته راه اندازی  شد و در مدار قرار گرفت.
صرفه جویی ۲۳۴ میلیارد تومانی و افزایش تولید برق ۵ مگاواتی،ثمره بازسازی داخلی در ذوب آهن اصفهان
مدیر مهندسی تولید و توزیع برق شرکت در پاسخ به این سوال که میزان صرفه اقتصادی این بازسازی که توسط شرکت مهندسی و پویش ساخت انجام شده چه میزان بوده است؟ چنین گفت : علاوه بر افزایش ضریب اطمینان در نیروگاه ،سالانه حداقل ۲۳۴ میلیارد تومان صرفه جویی از مسیر این بازسازی برای ذوب آهن اصفهان حاصل می شود و همچنین با توجه به طراحی و اهمیت استراتژیک و حیاتی این راه اندازی،تولید برق کارخانه حداقل  ۵ مگاوات در ساعت افزایش می یابد.
راه اندازی دیگ شماره چهار،سالیانه مصرف گاز طبیعی کارخانه را ۳۰ میلیون متر مکعب کاهش می دهد
امین صبوری خاطر نشان کرد : این بازسازی در انواع انرژی های مورد نیاز خط تولید شرکت نیز صرفه جویی خوبی رقم زده است، به عنوان مثال امکان برداشت گازهای فرایندی بیشتر شده و در نتیجه میزان مصرف گاز طبیعی کاهش یافته است که این دستاورد، سالانه حدود ۹۰ میلیارد تومان صرفه جویی در این بخش برای کارخانه ایجاد می کند و همچنین تناژ تولید بخار نسبت به قبل افزایش قابل توجهی می یابد.
این مقام مسئول فرایند بازسازی را چنین تشریح کرد: الف) مکانیک:تخریب و بازسازی حدودton۳۵۰ نسوز شامل: ( آجر و جرم مربوط به سطوح حرارتی و کانال ها)،دمونتاژ و مونتاژ بیش از m² ۱۰۰۰ عایق پشم سنگ و پوشش با ورق گالوانیزه،دمونتاژ و مونتاژ سطوح حرارتی شامل( واتروال ها، اکونومایزر، سوپرهیترها و…) و لوله های گاز،کانال ها و … حدودton۱۵۰ ،دمونتاژ مشعل های قدیمی و ساخت مشعل های جدید که برای اولین بار در ذوب آهن توسط مهندسی نت مکانیک ساخته شد و دمونتاژ قطعات داخل درام و ساخت قطعات جدید برای اولین بار در ذوب آهن. ب) برق و اتوماسیون : تعویض تابلوهای تجهیزات برق و اتوماسیون مربوط به آب و بخار و گاز در داخل کارگاه،نوسازی کابل های برق و اتوماسیون و سینی گذاری جدید،نصب الکتروموتورها و شیرفلکه های جدید توسط برق و اتوماسیون،بازسازی میزهای اپراتوری اتاق فرمان و به روز شدن تجهیزات اتوماسیون برای کنترل اتوماتیک دیگ بخار. ج) شیمی: قلیاشویی و اسید شویی سطوح حرارتی و انجام عملیات پسیو لوله های حرارتی.
امیر ایرانپور مدیرعامل شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن نیز در ادامه گفت : این پروژه با توجه به شرایط ویژه آن و تجربیات قبلی در انجام پروژه ها به این شرکت واگذار گردید. با عنایت به عدم وجود نقشه های دقیق بخشی از فعالیت ما به انجام بازطراحی و تهیه نقشه ها اختصاص پیدا نمود و به جهت انجام برخی از فعالیت ها به صورت  SITE RUN توانستیم در پایان پروژه علاوه بر کسب تجربه کافی در انجام فعالیت های نیروگاهی یک FINAL BOOK کامل با تهیه نقشه های جدید و تهیه ASBUILT از کارهای انجام شده به کارخانه تحویل دهیم.  وی افزود: در قالب این پروژه کلیه تجهیزات قبلی دیگ به طور کامل دمونتاژ شده و انجام فعالیت های تاسیساتی ،مکانیکی ،برق و اتوماسیون بر اساس فعالیت های اعلام شده مطابق با قرارداد فیمابین انجام پذیرفت.
مدیرعامل شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن تصریح کرد : در قالب این پروژه ساخت اسکلت فلزی ساختمانی و تجهیزاتی و نیز ساخت تابلوهای برق در کارگاههای در اختیار شرکت انجام پذیرفت و سپس نصب،راه اندازی و تحویل گردید.
محمدرضا امین صبوری مدیر مهندسی تولید و توزیع برق شرکت و امیر ایرانپور مدیرعامل شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن در پایان از پشتیبانی معاون بهره برداری ذوب آهن،پرسنل نیروگاه مرکزی و شرکت مهندسی و پویش ساخت،مدیریت های اتوماسیون و ارتباطات،نت مکانیک، نسوز و نت راه و ساختمان ، قراردادها و سایر بخش ها که در این زمینه همکاری داشتند، تشکر نمودند.

2

تاریخ انتشار : ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۰
شناسه مطلب : 44347
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی