از ارائه ایده تا تجاری سازی محصول در ذوب آهن اصفهان
ذوب آهن اصفهان،صنعتی که به واسطه تلاش و کوشش شبانه روزی کارکنانش سبد متنوع محصولات آن،به پروژه های عمرانی و زیربنایی کشور رونق خاصی بخشیده است،از دهه ۸۰ و بر اساس طرح توسعه کارگاه نورد ۶۵۰ و همچنین رصد هوشمندانه بازار و تدوین استراتژی ها،متناسب با نیاز مصرف کننده نهایی،تولید محصولات صنعتی را از مرحله ایده تا تجاری سازی آغاز کرد و روز به روز خانواده H ها و ریل را به عنوان محصولات ارزش افزا گسترش داد.

به گزارش  چیلان ،ذوب آهن اصفهان،صنعتی که به واسطه تلاش و کوشش شبانه روزی کارکنانش سبد متنوع محصولات آن،به پروژه های عمرانی و زیربنایی کشور رونق خاصی بخشیده است،از دهه ۸۰ و بر اساس طرح توسعه کارگاه نورد ۶۵۰ و همچنین رصد هوشمندانه بازار و تدوین استراتژی ها،متناسب با نیاز مصرف کننده نهایی،تولید محصولات صنعتی را از مرحله ایده تا تجاری سازی آغاز کرد و روز به روز خانواده H ها و ریل را به عنوان محصولات ارزش افزا گسترش داد.

در یک جمله می توان گفت،حتی تحریم هم نورد کرد و از آن خودکفایی ساخت. محصولاتی منطبق با آخرین استانداردهای روز دنیا که هیچگاه ذره ای از کیفیت آنها کاسته نشد،را تولید کرد تا برند (با اطمینان بسازید) همچنان در اذهان استوار و سربلند باقی بماند. ذوب آهن اصفهان با اولویت تامین نیاز بازار داخل،هم اکنون محصولاتش به بیش از ۲۰ کشور جهان (همسایه و اروپایی) نیز صادر می شود تا در کنار ارزش آفرینی و تامین نیاز داخل،ارز حاصل از صادرات محصولات این کارخانه عظیم نیز رونق بخش اقتصاد کشور باشد.

روند تولید و توسعه محصول در شناسنامه صنعت فولاد ایران از ارائه ایده تا تجاری سازی محصول را در گفتگو با علیرضا مهرابی قائم مقام  مدیریت نورد ذوب آهن اصفهان مورد کنکاش قرار دادیم که در ادامه می خوانید.

علیرضا مهرابی گفت : در دهه ۵۰ و همزمان با راه اندازی بخش نورد در ذوب آهن اصفهان،تولید تیرآهن های IPE باسایزهای۱۴و۱۶و۱۸وبعضا۲۰،میلگردهای آجدار و ساده از سایز های ۱۰ تا ۳۲، محصول کلاف و نبشی ها در سایزهای۴و۵  و ۶ با روش قدیم (سینونسی) در کارگاه نورد ۳۵۰ تولید می شد.

وی افزود : در سال ۷۴ با اجرای طرح توسعه نورد ۳۵۰ ،جهت تولید میلگرد آجداروکلاف در سایرها مختلف ، نصب خط مونوبلوک وچهار قفسه دانیلی،به فرایند تولید سینوسی خاتمه داد و تولید به شکل مستقیم محصول شاخه ای ومونوبلوک بصورت کلاف،سرآغازی برای تحولات جدید در این بخش شد. در ابتدا کلاف در سایزهای ۵/۵، ۷، ۸ ،۱۰،۱۲،۱۴،۱۶ تولید شد .ودر یک سال گذشته سایزهای ۵/۶ و۹ و۱۱ نیز تولید شد که سبد این محصول جهت بازار داخلی وصادراتی تکمیل گردید.

در دوسال گذشته رشد تولید کلاف در نورد ۳۵۰ دوبرابر شده وضایعات ان به زیر۱۸/۰ درصد رسیده که در نوع خود یک رکورد بحساب میاید.با توجه به بازار صادرات تنوع گرید این محصول زیاد شده ولی با همه موارد  افزایش تولی قابل قبولی داشته.

رکورد تولید تیرماه امسال۲۰۸۰۰ تن و رکورد شهریورماه۲۰۹۰۰ تن بود که برگ برنده سرپرست و مسئولین محترم نورد ۳۵۰ ومهندسی نورد است که به همه خداقوت وخسته نباشی میگویم.

قائم مقام مدیریت نورد کارخانه بیان کرد : در کارگاه نورد ۶۵۰ نیز تیرآهن در سایزهای ۱۴- ۱۶ – ۱۸ و بعضاً ۲۰ متناسب با نیاز بازار تولید می شد. در راستای بهبود روند تولید کارخانه،طرح توسعه نورد ۶۵۰ در اواخردهه ۷۰ کلید خورد و لذا  امکان تولید کلیه سایزهای تیرآهن از سایز۱۴ تا تیراهن۲۷ محقق گردیدکه فقط پیمانکار تیراهن۲۷ رانورد کرد . با همت وتلاش کارشناسان وپرسنل نورد بدن کمک خارجی تولید تیرآهن های نیم بال پهن در سایزهای ۲۲- ۲۴ نوردشدو در ادامه تیراهن۳۰ که خارج از طرح کارگاه بود آغاز شد و در ادامه دو سایز تیراهن۱۸ و۲۰ که باروش قبل توسعه نورد میشد باطرح ابتکاری در طرح جدید نورد شد که سهولت تولید وافزایش کیفیت وکاهش ضایعات بهمراه داشت و سبد محصولات با تنوع بیشتری به بازار عرضه شد.

این تلاشگر ذوب آهنی ادامه داد : در کارگاه نورد ۵۰۰ نیز تیرآهن در سایزهای ۱۲و۱۴ و ۱۶ تولید شد و ۱۸ نیز به آن اضافه شد وبا تلاش تکنولوژ کارگاه ۵۰۰ و کارشناسان طراحی کالیبر تیراهن ۲۰ امسال به سبد محصولات این نورد اضافه شد که تاثیر  خیلی خوبی بر تنوع محصولات نورد ۶۵۰ میگذارد که تیراهن ۲۰ از نورد۶۵۰ به نورد ۵۰۰ انتقال یابد.

نورد۳۰۰ نیز با میلگرد اجدار در کلیه سایزها ونبشی ۴و۵و۶ نورد گردید.امسال بر اولین بار میلگرد ساده ۲۵ و۳۰ با کرید۷۰cr۲جهت رول فورج وگلوله اسیاب با کیفیت عالی نورد شد.

کارگاه های میانی نورد با ارائه خدمات تراشکاری غلتک های نوردی وقطعات تعمیراتی وسرویس های دوره ای در راستای تولیدات محصولات نقش بسزایی دارد.

هم اکنون کارگاه نورد ۵۰۰ ذوب آهن اصفهان،سالیانه ظرفیت تولید یک میلیون تن محصول را دارا می باشد و همچنین کارگاه نورد ۳۰۰ نیز سالیانه حدود ۷۰۰ هزار تن محصول را تولید می کند.

مهرابی تصریح کرد : در سال ۸۴ و بر اساس ایده ای که از بازار اخذ شد،تولید تیرآهن بال پهن با استفاده از نرم افزار آباکوس و همچنین دانش طراحی کالیبر آغاز شد،نکته مهم اینکه بدون بازدید از خطوط تولید هیچ کارخانه ای،محصول H۱۶ در دومین تست آزمایشی نرمال شد و به دلیل کیفیت بالا و دسترسی آسان،نظر مصرف کنندگان را جلب کرد و پس از آن خانواده H ها،هر یک به فاصله کمتر از دو سال از دیگری و در سایزهای ۱۴ – ۱۸ و ۲۰ تولید شدند.

وی گفت : در نورد ۵۰۰ نیز نبشی ۸ و ۱۰ و ناودانی سبک وسنگین در سایزهای ۱۴و۱۶ و۱۸ تولید شد که بدلیل مسایل طراحی وتکنولوژی تناژ پایین وکیفیت متوسط داشت وبااجرای نورد انیورسال ناودانی درسال۱۴۰۰که به همت وتلاش مهندسین دفتر طراحی کالیبروتکنولوژنورد۶۵۰و۵۰۰ انجام گرفت ناودانی ۲۰سنگین در نورد۶۵۰ وناودانی۱۸سبک در نوردبا۵۰۰تناژخوب وکیفیت در سطح عالی رسید که تناژ در نورد۵۰۰ به دوبرابر درشیفت(۵۵۰ تن) ودر نورد ۶۵۰ (۴۵۰تن)رسید. این توسعه پی در پی سبد محصولات کارخانه،ما را به سمت تولید پروفیل در سایزهای دیگر و با روش جدید انیورسال رهنمون ساخت تا ارتقاء تولید با کمترین ضایعات به ثمر بنشیند. از جمله دیگر تولیدات کارگاه نورد ۵۰۰ ، میلگرد ۶۰،آرماتور ۵۰ و ۷۰  می باشند به تولیدات جدید این نورد میتوان تیرآهن های سبک وفوق سبک۱۴ در اشل IPE۱۴A,IPE۱۴AA,IPE۱۴AAA,IPE۱۴AAAA اشاره کردوتولید IPN۱۲,IPN۱۴نیز در این کارگاه تولید شد.

قائم مقام مدیریت نورد شرکت در پاسخ به این سوال که برای جلب نظر بیشتر مشتریان صادراتی چه تغییراتی در شیوه تولید محصولات اعمال شده است،چنین پاسخ داد: در راستای بهبود تولید محصولات،دو اره برش سرد به خط نورد ۵۰۰ به ویژه برای تولید محصول میلگرد اضافه شد و بازار صادراتی آنها را بهبود بخشید و تولید میلگرد را تا سایز ۶۰ در گریدها صنعتی  میسر ساخت که قبلا بدلیل برش با قیچی از کیفیت پایینتری برخوردار بود.

مهرابی گفت : قبل از توسعه ریل، آرک V۲۱ نیز در نورد ۶۵۰  تولید شد و پس از توسعه ریل انواع ورق سازه های فولادی در عرضهای مختلف از ۲۰۰ تا۳۰۰ میلی متر و با ضخامت های ۱۲تا۲۵  با کیفیت عالی وتناژ خوب تولید شد.

توسعه دوم نورد ۶۵۰ مربوط طرح توسعه تولید ریل است که دو قفسه جدید(۵آ و ۶ ) وکلیه ملظومات تولید ریل از هات استمپینگ وپروفایل گیج تا ماشینهای صافکاری افقی وعمودی واره دریلینگ واز همه مهمتر تست سنتر که منحصر بفرد میباشد، بدین منظور اضافه شد و شرایط را برای تولید  انواع ریل صنعتی وغیر صنعتی وH ها فراهم کرد.

وی از آرکTH۳۶ به عنوان تولیدی منحصر بفرد یاد کرد و گفت :  قبل از طرح توسعه نورد نیز امکان تولید این محصول وجود داشت اما به هر دلیلی شرایط آن فراهم نشد،محصولی که حتی می توان گفت در خاورمیانه هم توان تولید آن وجود ندارد و  در اکتشافات عمقی معادن برای تامین ایمنی،حرف اول را می زند.

مهرابی در خصوص شرایط بعد از توسعه نورد ۶۵۰ و همزمان شدن آن دوران با تحریم ها نیز گفت : کارشناسان آلمانی که برای همکاری در تولید ریل های U۳۳و UIC۶۰ حضور داشتند،کارخانه را ترک کردند.ریل،محصول استراتژیکی که در کنار رعایت کلیه پارامترهای استانداردEN۱۳۶۷۴  که بسیار سختگیرانه است وپس تولید آن نیاز است، ،محصول توسط بازرسان بین المللی صحه گذاری شود.

تولید ریلU۳۳ ,UIC۶۰ انجام شد وبا رعایت کلیه الزامات استاندارد تحویل راه اهن جمهوری اسلامی گردید ،کیفیت وشرایط فنی عالی این محصول تعجب کارشناسان وبازرسان راه اهن برانگیخت. و اما ذوب آهن اصفهان در کنار اینکه یکبار دیگر با همدلی و تلاش و کوشش شبانه روزی این دوران سخت را نیز پشت سر گذاشت،ریل های UIC۵۴ وS۴۹ که مخصوص مترو تهران  واصفهان بود تولید گردی وکشور از وابستگی به محصولات استراتژیک ریلبی نیاز کرد.در ادامه ریل R۱۸ را هم تولید شد ومعادن را از این حیث بی نیاز به خارج کرد وبه جرات میتوان گفت نیاز کلیه خطوط ریلی کشور را تامین نمود واز وابستگی نجات داد.

یکی دیگراز اعضای خانواده High-tech ریلی ذوب آهن اصفهان،که به واقع نماد بومی سازی در صنعت ریلی کشور به شمار می رود،ریل سوزن UIC۶۰ نام دارد که درصنعت ریل به ان E۱A۱ وچون نامتقارن بود وتا کنون هیچ تجربه ای درنورد محصولات نامتقارن در ذوب اهن نبود به ابتکار دفتر طراحی کالیبر وکارشناسان نورد تولید شد و تجلی بخش خودکفایی در صنعت ریلی کشور نام گرفت و پس از آن نیز ریل UIC۵۴ هم به این جمع صنعتی اضافه شد.

در ادامه H۳۰ متوسط نورد شد. این محصول از شمش اولیه بیم بلنک تولید ذوب اهن استفاده گردید که گام موثری در خودکفایی داشت . تیرماه امسال H۳۰ سبک با کیفیت ابعادی عالی وعدم تقارن خوب تولید شد ودر مرداد ماه H۲۴ متوسط وسبک با طراحی دقیق وکمترین هزینه با استفاده از بیم بلنک ذوب اهن تولید شد .

چشم انداز تولید محصولات جدید در مدیریت نورد تا پایان سال جاری نیز از جمله سایر سوالات بود که قائم مقام این مدیریت در مقام پاسخ چنین گفت : تولید Hدرسایزهای ۲۶ – ۲۲ -۳۶- ۴۰ و ۵۰ در نقشه راه کارخانه قرار دارد و بدین منظور گام های اولیه برای تولید سه پروفیل Hجدید در سایزهای ۲۲ و ۲۶ و ۴۰ برداشته شده است. طراحی سایز۴۰ تا پایان مهر ماه امسال به اتمام میرسد.

برنامه نورد تیراهن نیم بال پهن در سایزهای۳۳ و۳۶ از شمش ۲۵۰*۳۶۰ طراحی ان انجام شده و نورد این دو محصول از شمش از ابتکارات مجموعه مهندسی نورد است.این سایز شمش به همت کارشناسان مدیریت فولادسازی در حال انجام مراحل تولید هست.

جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها از این ماه در نورد ۳۵۰و ۳۰۰ امادگی کامل ایجاد شد که کلیه میلگردهای اجدار به روش ترمکس نورد شود که بدلیل کاهش مصرف فروالیاژ صرفه جویی خوبی  بدست مای اید.

وی اظهار داشت : فرایند ارائه ایده،طراحی و تولید هر یک از این محصولات دستورالعملی منحصربفرد داشت که تدوین شد و در ریل اجرا قرار گرفت.

مهرابی افزود : ارتباط بسیار نزدیک با معاونت بازاریابی و فروش شرکت،تعامل دفتر طراحی مدیریت نورد با تکنولوژهای کارگاه و همچنین همکاری بسیار خوب بخش های مختلف کارخانه در این موفقیت ها نقش تعیین کننده داشته است و شایسته می دانم از همه عزیزان تشکر و قدردانی نمایم.

2

تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۲
شناسه مطلب : 44645
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی