مدیریت تقاضا فقط یک هفته دوام آورد!/ نتیجه معاملات آهن اسفنجی در بورس کالا
امروز 20 اسفند ماه 1401، بورس کالا میزبان عرضه 101 هزار تن آهن اسفنجی بود که در نهایت 75 هزار تن این عرضه ها وارد رینگ رقابت شد و همه آن هم مورد معامله قرار گرفت هر چند که نسبت حجم معامله به عرضه 74 درصد به ثبت رسید.

به گزارش  چیلان ، امروز ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، بورس کالا میزبان عرضه ۱۰۱ هزار تن آهن اسفنجی بود که در نهایت ۷۵ هزار تن این عرضه ها وارد رینگ رقابت شد و همه آن هم مورد معامله قرار گرفت هر چند که نسبت حجم معامله به عرضه ۷۴ درصد به ثبت رسید.

در عرضه های امروز به دلایلی نامشخص، امکان ثبت تقاضا برای آهن اسفنجی توسعه آهن و فولاد گل گهر و کاویان گهر سیرجان برای متقاضیان فراهم نشد. این گونه به نظر می رسد که این شرکت ها از عرضه انصراف داده اند اما حذف عرضه آنها در سامانه بورس کالا اعمال نشده است.

قیمت میانگین موزون هر کیلو آهن اسفنجی در معاملات اخیر به ۱۲۹۸۵ تومان رسید که ۱۱ درصد (حدود ۱۳۰۰ تومان) بیشتر از قیمت کشف شده در معاملات هفته گذشته است.

در جدول زیر نتایج معاملات امروز آهن اسفنجی قابل مشاهده است.

خلاصه تحلیل  چیلان :
دلیل اصلی کاهش حدود ۲۰ درصدی قیمت آهن اسفنجی در معاملات هفته گذشته، مدیریت (محدودسازی) تقاضا بود اما در معاملات امروز، چنین مدیریتی صورت نگرفت و لذا قیمت آهن اسفنجی مجدداً روند صعودی به خود گرفت! این نوسان حاصل سیاست های عجولانه و غیر جامع است که منافع آن نصیب سوداگران می شود وگرنه منافع مشترک تولیدکننده و مصرف کننده با ثبات روندها و سیاست ها تامین می شود.

آهن اسفنجبی 1

2

تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۸
شناسه مطلب : 48513
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی