معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور عنوان کرد :برای تامین ریل پروژه ها، صرفاً روی ذوب آهن اصفهان حساب می کنیم
ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده ریل در غرب آسیا، از ابتدای سال جاری تاکنون به موازات تولید سایر محصولات، حدود ۵ هزار و پانصد تن انواع ریل تولید کرده و حدود ۳۰ هزار تن ریل نیز سفارش گرفته است و تولید ۱۰۰ هزار تنی ریل را نیز تا پایان سال جاری در برنامه کارخانه قرار داده است. محصول ارزش افزایی که از اوایل مردادماه سال جاری ، افزایش تولید ۳۰ درصدی آن به ثمر می نشیند و همچنین ۶۰ هزار تن از آن نیز در محورهای ریلی اقصی نقاط کشور نصب شده است.

به گزارش  چیلان ، عباس خطیبی معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گفتگو با خبرنگار ما از اهمیت تولید مستمر ریل در ذوب آهن اصفهان و نقش این محصول استراتژیک در توسعه پروژه های ریلی کشور سخن گفته است که در ادامه می خوانید.

عباس خطیبی معاون ساخت و توسعه راه آهن،بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت : تولید ریل در ذوب آهن اصفهان یک ظرفیت استراتژیک است و برای تحقق این مهم، تلاش های شبانه روزی بسیار زیادی انجام گرفته است و بنابراین شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ، همواره این خودکفایی بزرگ را حفظ نموده و در راستای رشد تولید آن همراهی لازم را دارد.
وی افزود : بیش از ۳ هزار کیلومتر در شبکه ریلی کشور، راه آهن داریم و خط ریلی رشت -آستارا ، تنها ۱۶۰ کیلومتر از کل این ۳ هزار کیلومتر است.

همدلی و هم افزایی در راستای رشد تولید ریل
معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تصریح کرد : جلسات و برنامه ریزی های بسیار خوبی با حضور مهندس کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان برگزار شد و جلسه ای نیز اخیراً در نهاد ریاست جمهوری داشتیم که مقرر گردید پرداخت ها از سوی راه آهن جمهوری اسلامی شتاب بیشتری بگیرد و در آن سو نیز رشد تولید ریل در ذوب آهن اصفهان محقق گردد.

توسعه خطوط ریلی در کشور با تولید ریل در ذوب آهن اصفهان پیوند جدایی ناپذیر دارد
این مقام مسئول با اشاره به اینکه توسعه خطوط ریلی در کشور با تولید ریل در ذوب آهن اصفهان پیوند جدایی ناپذیر دارد، ادامه داد : شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، همواره تولید ریل ملی را ارج می نهد و برای استمرار این جریان خودکفایی در تولید، هرگونه همکاری و همراهی لازم را خواهد داشت.
خطیبی بیان کرد : برای تامین ریل مورد نیاز پروژه ها، صرفاً روی ذوب آهن اصفهان حساب می کنیم تا این محصول ماندگار در خدمت رفاه و آسایش ایرانیان قرار بگیرد و سپس با صادرات آن ارزآوری برای کشور محقق گردد.

تولید ریل و افتتاح پروژه های ریلی به موازات یکدیگر پیش می روند
وی خاطرنشان کرد : راه آهن تبریز- بستان آباد به پایان رسیده است و انشاا… به زودی افتتاح می شود. در راه آهن رشت-کاسپین نیز یک محموله ۵۰۰ تنی ریل را طی چند روز آینده از ذوب آهن اصفهان دریافت می کنیم و باقی مانده آن که حدود ۳ هزار تن است، انشاا… به زودی تامین می گردد.
معاون ساخت و توسعه راه آهن،بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اضافه کرد : در پروژه های راه آهن همدان – سنندج نیز به طول ۱۵۱ کیلومتر و پیشرفت ۹۲ درصدی،راه آهن میانه- اردبیل به طول ۱۷۵ کیلومتر و پیشرفت ۸۸ درصدی نیز از ریل ذوب آهن اصفهان استفاده شده است که این پروژه ها، برنامه توسعه ریلی است که به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرند. همچنین در پروژه چابهار- زاهدان،محدوده خاش ،ایرانشهر به طول ۱۵۰ کیلومتر نیز به ریل نیاز داریم.
وی بیان کرد : روسازی پروژه ریلی مبارکه- شهرکرد به طول ۹۰ کیلومتر نیز پس تامین اعتبار مورد نیاز کلید زده می شود و طبیعتاً برای آن هم به ریل نیاز داریم.
خطیبی در پاسخ به این سوال که گشوده شدن روابط بین المللی چه تاثیری بر صادرات محصول ریل دارد نیز چنین گفت : صادرات خدمات فنی و مهندسی در عرصه توسعه ریلی در کشورهای همسایه و یا در کشورهایی که هدف این تعاملات باشند برای سازندگان خطوط ریلی اهمیت بالایی دارد زیرا آنها با دسترسی آسان تر و هزینه کمتر این محصول استراتژیک را دریافت می کنند و همچنین ارزآوری بسیار بالایی از این مسیر برای کشور رقم می خورد.

2

تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۸
شناسه مطلب : 49962
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی