پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه تصفیه خانه پساب ذوب آهن اصفهان
استان اصفهان به دلیل همجواری با کویر یکی از استان هایی است که در معرض کمبود آب قرار دارد و با توجه به اینکه آب، یکی از نهاده های اصلی تولید فولاد به شمار می رود، ذوب آهن اصفهان به منظور جلوگیری از قطعی آب و همچنین کاهش برداشت آب از زاینده رود، همواره تلاش نموده از طریق بازیافت پساب شهری نیاز آبی خود را برطرف نماید.

به گزارش  چیلان ،استان اصفهان به دلیل همجواری با کویر یکی از استان هایی است که در معرض کمبود آب قرار دارد و با توجه به اینکه آب، یکی از نهاده های اصلی تولید فولاد به شمار می رود، ذوب آهن اصفهان به منظور جلوگیری از قطعی آب و همچنین کاهش برداشت آب از  زاینده رود، همواره تلاش نموده از طریق بازیافت پساب شهری نیاز آبی خود را برطرف نماید. در این راستا پروژه تصفیه خانه، کارخانه توسط شرکت مپنا به روش BOT در حال انجام می باشد. در خصوص کم و کیف اجرای این پروژه با  علی اکبر رجائی مدیر اجرائی پروژه ها در شرکت گفتگویی انجام شده است که در ادامه از نظرتان می گذرد.

علی اکبر رجائی با اشاره به اینکه تصفیه خانه فاضلاب ذوب آهن اصفهان در قسمت شرقی کارخانه و در مساحت تقریبی ۵ هکتار واقع شده است، گفت : با توجه به مشکلات کمبود آب در استان اصفهان و در راستای کاهش برداشت آب از رودخانه زاینده رود و جلوگیری از خروج  پساب های صنعتی و  بهداشتی به لاگون ها و تامین آب صنعتی و دِمین مورد نیاز کارخانه،  طرح زیست محیطی انتقال و تصفیه فاضلاب شهرهای فولاد شهر ، زرین شهر و اماکن ذوب آهن تحت عنوان فاضلاب بهداشتی به ظرفیت ۵۵۰ متر مکعب در ساعت و پساب صنعتی کارخانه به ظرفیت ۳۰۰ متر مکعب در ساعت به تصفیه خانه این پروژه انجام شده است.

وی تصریح کرد : این تصفیه خانه به دلیل اینکه آب دِمین برای مصارف نیروگاهی و صنعتی از پساب های بهداشتی و صنعتی تولید می کند و باید دارای ناخالصی بسیار پایین در حد صفر باشد از پیشرفته ترین تکنولوژی روز و تجهیزات مدرن انتخاب و طراحی شده است.

رجائی تصریح کرد : ابتدا پساب ورودی به کارخانه در تصفیه خانه های مبداء تصفیه اولیه کامل شده و پس از آن توسط پمپخانه ای که برای این منظور ساخته شده به کارخانه پمپاژ می گردد.

وی گفت : به دلیل اینکه نوع فاضلاب ورودی به تصفیه خانه متفاوت و از نوع بهداشتی و صنعتی است لذا دو نوع روش تصفیه: الف)  برای فاضلاب بهداشتی فرآیند MBR   ب)  برای فاضلاب صنعتی از روش انعقاد لخته سازی و ته نشینی استفاده شده است  که در نهایت هر دو پساب با استفاده از روش تصفیه تکمیلی RO تصفیه شده و به سمت ذوب آهن پمپاژ می شوند.

مدیر اجرائی پروژه ها با اشاره به اینکه قرارداد این پروژه به صورت سرمایه گذاری به روش BOT  با گروه مپنا به عنوان سرمایه گذار و شرکت ذوب آهن به عنوان سرمایه پذیر منعقد شده است، خاطر نشان کرد : پیشرفت پروژه تاکنون ۸۰ در صد بوده و اکثر تجهیزات آن نیز خریداری و تحویل داده شده است همچنین  بخش سیویل نیز پایان یافته و در حال اجرای نصب تجهیزات و پایپینگ می باشد و امید است تا پایان سال جاری راه اندازی گردد و در اوایل سال آینده نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.

2

تاریخ انتشار : ۱۳ تیر ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۲۹
شناسه مطلب : 51256
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی