رکورردشکنی فولاد هرمزگان در بهار؛ از رشد ۱۵ درصدی تولید تا رکورد کیفیت
کارکنان فولاد هرمزگان در سال «مهار تورم و رشد تولید» با وجود محدودیت‌های فراوان در بحث تأمین انرژی و گرمای طاقت‌فرسا موفق به ثبت رکوردهای جدیدی در ناحیه فولادسازی به‌ویژه تولید 449 هزار تن تختال و رشد 15 درصدی تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته شدند.

به گزارش  چیلان ، کارکنان فولاد هرمزگان در سال «مهار تورم و رشد تولید» با وجود محدودیت‌های فراوان در بحث تأمین انرژی و گرمای طاقت‌فرسا موفق به ثبت رکوردهای جدیدی در ناحیه فولادسازی به‌ویژه تولید ۴۴۹ هزار تن تختال و رشد ۱۵ درصدی تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته شدند.

کارکنان در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد هرمزگان در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ با ثبت رکوردهای پی‌درپی و عبور از میزان تولید سال گذشته فراتر از ظرفیت اسمی، برگ زرین دیگری به کارنامه افتخارات فولاد هرمزگان را رقم زدند. متخصصان فولادی نشان دادند در صورت رفع موانع تولید و پشتیبانی‌های درون و برون‌سازمانی در سایه تلاش مضاعف و انجام کار گروهی، با وجود نوسانات محدودیت مصرف برق، قادر به ثبت رکوردهای متعدد و ارتقای تولید ملی در شرایط تحریم‌های ظالمانه هستند.

کارکنان فولاد هرمزگان در سال «مهار تورم و رشد تولید» با تولید ۱۵۶ هزار و ۲۳۷ تن تختال در فروردین‌ماه و تولید ۱۵۶ هزار و ۵۶۶ تن تختال در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲، موفق به ثبت پیاپی دو رکورد در تولید محصول نهایی شدند.

جهادگران عرصه صنعت در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد هرمزگان در اردیبهشت‌ماه سال جاری با عبور از رکورد قبلی توقفات اضطراری و تأخیر در کارگاه ذوب در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ از ۳.۱ دقیقه بر ذوب به ۳ دقیقه بر ذوب، افتخار دیگری به کارنامه فولاد هرمزگان افزودند.

ثبت رکورد جدید عیوب گرم تختال از ۰.۵۵ درصد در فروردین ۱۴۰۱ به ۰.۳۵ درصد در خردادماه ۱۴۰۲ حاصل تلاش تیمی همکاران در واحدهای تولیدی و تعمیراتی، دفاتر فنی تولید و تعمیرات، برنامه‌ریزی و کنترل کیفیت است. کاهش ذوب‌های خارج از رنج آنالیزی سفارش مشتری در سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ نسبت به سه ماه آخر سال ۱۴۰۱، از ۰.۱۱ درصد به ۰.۰۶ درصد، معادل ۲ ذوب از ۳ هزار و ۷۳۸ ذوب تولیدی که نشانگر گامی مثبت در جهت ارائه محصولات با کیفیت مطلوب و پایدار به شمار می‌رود، نتیجه همدلی و کار گروهی همکاران در واحد تولید ذوب، دفتر فنی تولید و کنترل کیفیت است. در خردادماه سال ۱۴۰۲ فولاد هرمزگان موفق شد میزان تختال‌های کیفی بدون عیب سطحی را که نیاز به عملیات تکمیلی نداشته به ۹۹.۶۵ درصد برساند.

رکورد قبلی تختال‌های کیفی در بازرسی گرم به میزان ۹۹.۴۵ درصد کل تختال‌های تولیدی، در فروردین‌ماه ۱۴۰۱ به دست آمده بود. متخصصان فولادی نشان دادند در صورت رفع موانع تولید از هر مانعی بدون توجه به چالش‌ها عبور می‌کنند.

همچنین فولادسازان جوان شرکت فولاد هرمزگان موفق شدند رکوردهای جدیدی در سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱، در زمینه تناژ ذوب، تعداد ذوب تولیدی و ریخته‌گری‌شده، زمان تخلیه تا تخلیه، زمان توقفات کوره‌های قوس، زمان آماده‌سازی کوره‌های قوس، مصرف نسوز، کاهش عیوب گرم ریخته‌گری و کاهش ذوب‌های خارج از رنج آنالیز شیمایی و … به ثبت برسانند.

رکوردهای مهم به‌دست‌آمده در سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

 •   رکورد تولید ذوب کوره قوس به میزان ۴۶۳ هزار و ۴۷ تن در سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ و افزایش ۱۵ درصدی تولید نسبت به تولید سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۱؛
 •   رکورد تولید تختال به میزان ۴۴۹ هزار و ۱۳۶ تن در سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ و افزایش ۱۵ درصدی تولید نسبت به تولید سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۱؛
 •   رکورد سه‌ماهه نخست سال در تعداد ذوب تولیدشده از ۳ هزار و ۲۷۳ به سه هزار و ۷۳۶ ذوب نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱؛
 •   رکورد کاهش زمان تخلیه تا تخلیه کوره قوس در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۶۹ دقیقه بر ذوب به ۶۵ دقیقه بر ذوب؛
 •   رکورد کاهش زمان آماده‌سازی کوره قوس در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۴.۹ دقیقه بر ذوب به ۴.۲ دقیقه بر ذوب؛
 •  رکورد افزایش بازدهی کوره‌های قوس در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۷۹.۸ درصد به ۸۲.۴ درصد؛
 •   رکورد کاهش توقفات اضطراری و تأخیر کوره قوس در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۹.۷ دقیقه بر ذوب به ۴.۵ دقیقه بر ذوب؛
 •  رکورد کاهش ذوب‌های خارج از رنج آنالیز شیمیایی در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۰.۱۱ درصد به ۰.۰۶ درصد؛
 •  کورد کاهش مصرف نسوز کوره قوس در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۳.۸ Kg/Heat به ۲.۷۷ Kg/Heat؛
 •  کورد کاهش مصرف نسوز تاندیش در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۱.۹۸ Kg/Heat به ۱.۸۷ Kg/Heat؛
 •   رکورد کاهش مصرف نسوز کل فولادسازی در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۱ از ۷.۴۸ Kg/Heat به ۶.۴۹ Kg/Heat.

2

تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۱۰
شناسه مطلب : 51923
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی