مدیرعامل شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری مطرح کرد:بهبود صددرصدی عملکرد شرکت ورق‌خودرو با پیوستن به گروه فولاد مبارکه
در تیرماه ۱۳۹۳، شرکت فولاد مبارکه ۶۶ درصد سهام گروه خودروسازی سایپا در شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری را خریداری کرد و بدین ترتیب مدیریت شرکت فولاد مبارکه در این مجموعه تأثیرگذار بر صنعت کشور آغاز شد. در ادامه پس از دو مرحله افزایش سرمایه، سهام فولاد مبارکه در این شرکت افزایش یافت و هم‌اینک شرکت فولاد مبارکه بیش از ۹۳ درصد سهام شرکت ورق خودرو را داراست.

به گزارش  چیلان ، حمید شجاعی مدیرعامل شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری با تبریک ۱۷ تیرماه، روز پیوستن شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری به گروه فولاد مبارکه اظهار داشت: بدون شک، پیوستن شرکت ورق‌خودرو به هلدینگ فولاد مبارکه با هدف مساعدت و حمایت از شرکت ورق‌خودرو به‌منظور رسیدن این شرکت به جایگاه اصلی خود در عرصه صنعت فولاد و خودروسازی کشور صورت پذیرفت. ورود شرکت فولاد مبارکه به مجموعه ورق‌خودرو، بالندگی و رشد و تحولی مثال‌زدنی را در پی داشت و در پرتو پشتیبانی بی‌دریغ شرکت فولاد مبارکه، برداشتن گام‌های ارزشمند و متعالی در این شرکت موجب تسخیر قله‌های افتخار گردید.

وی ادامه داد: پیوستن شرکت ورق‌خودرو به گروه فولاد مبارکه، در وهله اول، تأمین پایدار مواد اولیه، بهبود صددرصدی عملکرد و رشد و تعالی روزافزون شرکت ورق‌خودرو را به دنبال داشت. تحقق اهداف شرکت ورق‌خودرو با همیاری شرکت فولاد مبارکه امکان‌پذیر شد و آینده روشنی که هم‌اکنون پیش روی صنایع خودروسازی و فولاد کشور قرار دارد تنها با همراهی شرکت فولاد مبارکه متصور است. این امر نشان از لزوم تعامل بین شرکت‌های فولاد مبارکه و شرکت ورق‌خودرو دارد و تأثیر این همراهی و تعامل را بر ارتقای سطح کیفی تولیدات صنایع صنعت خودروسازی کشور شاهد هستیم.

تحقق اهداف شرکت ورق‌خودرو با همیاری شرکت فولاد مبارکه امکان‌پذیر شد

شجاعی با بیان اینکه پیوستن شرکت ورق‌خودرو به فولاد مبارکه بهبود قابل‌توجهی در کیفیت و کمیت محصولات تولیدی داشته است، افزود: ترکیب دانش، تخصص و تجربه شرکت منجر به بهره‌وری بیشتر در فرایندهای تولیدی و کنترل کیفیت شده است. این همکاری در زمینه‌های زیر بهبودهای چشمگیری به همراه داشته است:

 • استفاده از ورق‌های فول‌هارد تولیدی در شرکت فولاد مبارکه منجر به تولید محصولات گالوانیزه کیفی در شرکت ورق‌خودرو و متعاقباً ساخت خودروهای با استحکام و کارآمدی بیشتر گردیده و با انتقال تکنولوژی و دانش فنی از شرکت فولاد مبارکه به شرکت ورق‌خودرو، کیفیت محصولات تولیدی بهبود یافته است.
 • پس از انتقال دانش فنی و پشتیبانی همه‌جانبه از طرف شرکت فولاد مبارکه، فرایند تولید و تأمین قطعات و نیازمندی‌های شرکت ورق‌خودرو بهبود یافت. به این ترتیب، امید به ارتقای کیفیت خودروهای تولیدی داخل کشور قوت گرفت و به‌تدریج سرعت تولید و کیفیت نهایی محصولات افزایش یافت.
 • پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی، شرکت‌های خارجی طرف قرارداد با شرکت ورق‌خودرو وارد فضای محافظه‌کارانه شدند و تبادلات فنی و تجاری بین‌المللی دیگر امکان‌پذیر نبود؛ اما به‌دنبال حمایت‌های مالی و پشتیبانی‌های تجاری و فنی شرکت فولاد مبارکه، مشکلات پیچیده‌ای که پیش روی این شرکت بود و ادامه مسیر آن را غیرممکن ساخته بود برطرف شد.
 • ازجمله مشکلات اساسی ایجادشده در اثر تحریم‌ها، ثبت سفارش خریدهای خارجی و طولانی شدن روند ثبت سفارش و تخصیص ارز موردنیاز بود که موانعی را برای تأمین و خرید قطعات یدکی و مواد اولیه شرکت ایجاد کرد. بدین ترتیب هم صادرات محصولات شرکت ورق‌خودرو دچار اشکال شد و هم ارسال قطعات موردنیاز از منابع خارجی قطع گردید. در این خصوص، حمایت‌های شرکت فولاد مبارکه از ورق‌خودرو، فرایندها را تسهیل کرد و ‌اکنون هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه‌ها وجود ندارد.
 • شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری از ابتدای بهره‌برداری تاکنون رقم قابل‌توجه ۱۰۲,۶۸۰ تن صادرات داشته است. این رقم در حالی ثبت گردیده که صادرات این شرکت از ابتدای بهره‌برداری تا تیرماه سال ۱۳۹۳ (زمان پیوستن به گروه فولاد مبارکه) فقط ۱۰۹۶ تن بوده و بعد از پیوستن این شرکت به هلدینگ فولاد مبارکه تاکنون به رقم ۱۰۱,۵۸۴ تن رسیده است. بدون تردید این موفقیت بزرگ در پرتو حمایت‌های بی‌دریغ فولاد مبارکه صورت پذیرفته است.
 • از جمله مهم‌ترین افتخارات شرکت ورق‌خودرو در حوزه تولید می‌توان به رکورد تولید ۱۰۰ هزار تن محصول در ۱۰۰ روز ابتدای سال جاری، ثبت پی‌درپی رکورد تولید ماهانه در سه‌ماهه اول سال جاری، ثبت رکورد تولید بیش از ۲۵۲ هزار تن محصول در سال ۱۴۰۱، صادرات محصولات تولیدی به کشورهای اروپایی و… اشاره کرد که به مدد حمایت شرکت فولاد مبارکه با ارسال به‌موقع ورق‌های فول‌هارد موردنیاز و دیگر حمایت‌ها انجام پذیرفته است.آمار تولید از آغاز بهره‌برداری تا تیرماه سال ۱۳۹۳ (قبل از پیوستن به گروه فولاد مبارکه) رقم ۵۰۰ هزار تن بوده و از تیرماه ۱۳۹۳ تاکنون رقم ۲,۰۵۰,۰۰۰ تن ثبت شده است.
 • در حوزه نوآوری و طراحی با نگاهی به گذشته شرکت ورق‌خودرو درمی‌یابیم که پیوستن شرکت ورق‌خودرو به فولاد مبارکه باعث بهبودی عمیق در کیفیت و کمیت محصولات تولیدی در این شرکت شده به‌طوری‌که امروز با سرعتی باورنکردنی به ظرفیت نامی شرکت نزدیک می‌شویم و به‌جرأت می‌توان گفت هم‌اکنون نقشی محوری در توسعه صنعت خودروسازی، کاهش هزینه‌های این صنعت و خروج ارز از کشور ایفا می‌کنیم.
 • رویداد مهم پیوستن شرکت ورق‌خودرو به گروه شرکت فولاد مبارکه زمینه‌ساز خروج صنعت خودروسازی کشور از بحران تأمین نیاز به محصولات گالوانیزه و قطع وابستگی این صنعت به واردات این نوع محصولات بود. این مهم صرفاً با حمایت همه‌جانبه شرکت فولاد مبارکه امکان‌پذیر شد. قبل از پیوستن شرکت ورق‌خودرو به فولاد مبارکه، صنعت خودروسازی برای تأمین ورق‌ گالوانیزه خودرو، به واردات از کشورهای دیگر متکی بود. با پیوستن این شرکت به گروه فولاد مبارکه و آغاز همکاری‌های همه‌جانبه، بخشی از سیاست‌ها و برنامه‌های حمایتی دولت از تولید داخلی در صنعت خودروسازی تحقق یافت. بنابراین، پیوستن شرکت ورق‌خودرو به گروه فولاد مبارکه کمک شایان‌توجهی به توسعه صنعت خودروسازی کشور و افزایش قدرت رقابتی آن در بازارهای بین‌المللی کرده است.

رویداد پیوستن شرکت ورق‌خودرو به فولاد مبارکه نه‌تنها در عرصه صنعت، بلکه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و تعهد به محیط پیرامونی نیز اهمیت زیادی داشته و تأثیر مثبتی بر منطقه و جوامع محلی گذاشته است. پیوستن شرکت ورق‌خودرو به مجموعه فولاد مبارکه منتج به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در منطقه شد و افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه شرکت، نیاز به نیروی انسانی ماهر را افزایش داد. این مهم تأثیرات شگرفی در ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان و افزایش درآمد و رفاه اقتصادی جامعه محلی داشته است.

شرکت ورق‌خودرو با الهام گرفتن از دغدغه‌های شرکت فولاد مبارکه در این خصوص و با در نظر گرفتن جایگاه ویژه صنعت فولاد در استان چهارمحال و بختیاری و نیز لزوم توجه ویژه به توسعه پایدار منطقه و مأموریت و چشم‌انداز تعریف‌شده در نقشه استراتژی شرکت، فعالیت‌های مطلوبی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی انجام داده که اهم این مساعدت‌ها با سازمان‌ها و نهادهای حمایتی به شرح ذیل است:

 • خرید و اهدای زمین موردنیاز احداث ساختمان پلی‌کلینیک تأمین اجتماعی شهرستان بروجن
 • مشارکت در احداث یک باب مدرسه نُه‌کلاسه در شهر سفیددشت با مشارکت سازمان توسعه و نوسازی مدارس استان چهارمحال و بختیاری
 • مشارکت در ساخت و بهینه‌سازی معابر و میادین شهرستان بروجن و…

همچنین این شرکت درصدد است توسعه زیرساخت‌های اجتماعی نظیر آموزش و بهداشت، حفاظت از محیط‌زیست و مسائل مربوط به جامعه محلی را هرچه بیشتر در دستور کار خود قرار دهد.

تأثیر شرکت فولاد مبارکه در انتقال فناوری و تخصص به شرکت ورق‌خودرو

بهمن مهراد مدیر تکنولوژی شرکت ورق‌خودرو نیز ضمن تبریک سالروز پیوستن شرکت ورق‌خودرو به گروه فولاد مبارکه، مهم‌ترین دستاوردهای این اتفاق را به صورت زیر بیان کرد:

 • همکاری بین شرکت ورق‌خودرو و شرکت فولاد مبارکه منجر به انتقال فناوری و تخصص در این شرکت شد.
 • اجرای طرح‌های توسعه در شرکت ورق‌خودرو در بلندمدت بخشی از برنامه‌های حمایتی شرکت فولاد مبارکه است.
 • داشته‌های شرکت ورق‌خودرو در حوزه‌های توسعه فناوری، افزایش توانایی‌های فنی و کیفیت محصولات شرکت ورق‌خودرو نیز حاصل حمایت‌های همه‌جانبه شرکت فولاد مبارکه بوده است.
 • دریافت گواهینامه‌های متعدد بین‌المللی  از جمله گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت از شرکت DQS آلمان (Iso9001:2015) ، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی از شرکت DQS آلمان (IATF16949:2016)، استاندارد سنجش رضایت مشتریان از شرکت SGS آلمان (۱۰۰۰۲:۲۰۱۸)، استاندارد مدیریت ایمنی و سلامت شغلی از شرکت SGS آلمان (Iso450001)و…  و ثبت رکوردهای متعدد تولید و فروش نیز در پرتو حمایت‌های روزافزون شرکت فولاد مبارکه میسر گردیده است.
 • ازجمله دستاوردهای فنی حاصل سال‌ها ارتباط پیوسته و حمایت‌های همه‌جانبه شرکت فولاد مبارکه می‌توان به تولید ورق‌های استحکام بالا و گریدهای ویژه و ورق رویه بدنه نمایان خودرو اشاره کرد.
 • مقایسه آمارها نشان می‌دهد از آغاز بهره‌برداری تا زمان پیوستن شرکت ورق‌خودرو به گروه فولاد مبارکه تنها ۳ گرید محصول در این شرکت تولید می‌شد و هم‌اکنون بیش از ۲۵ گرید در حال تولید است و افزایش ۲۲ گرید که دربرگیرنده تمامی نیازمندی‌های صنعت خودروسازی و لوازم‌خانگی به محصولات گالوانیزه است، نشان‌دهنده مسیر روبه‌رشد این شرکت می باشد.

 

2

تاریخ انتشار : ۴ شهریور ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۰
شناسه مطلب : 53457
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی