رشد تولید در فولاد هرمزگان با وجود کمبود انرژی
کارکنان شرکت فولاد هرمزگان در 5 ماه نخست سال جاری، علی‌رغم مواجهه با محدودیت‌های شدید انرژی، توانستند رشد 7.5 درصدی تولید تختال فولادی نسبت به مدت مشابه سال قبل را برای شرکت و سایر ذی‌نفعان فولاد هرمزگان به ارمغان آورند.

به گزارش  چیلان :در پی کسب این موفقیت، سید اصغر مدنی، معاون بهره‌برداری، دلیل کسب این موفقیت را برشمرد. ماحصل این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

به‌عنوان سؤال نخست، درباره حال و هوای فولاد هرمزگان توضیح دهید.

به شکرانه خداوند و با حمایت مدیریت ارشد سازمان و همت تمامی مدیران و کارکنان، در سال گذشته موفق به ثبت ۳۶ رکورد در حوزه بهره‌برداری در تولیدات کمی و کیفی شدیم و در مجموع سال خوبی را پشت سر گذاشتیم. یکی از مهم‌ترین رکوردهایی که در سال گذشته به ثبت رسید، رکورد تولید سالانه به میزان یک‌میلیون و ۵۴۵ هزار تن بود. این در حالی است که ظرفیت اسمی کارخانه تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تختال فولادی است.

درباره نقش انرژی و به‌طور مشخص برق و گاز در چرخه تولید فولاد هرمزگان توضیح دهید.

رکوردهای تولید در این شرکت علی‌رغم مشکلات تأمین انرژی، همچون کمبود برق در تابستان و کمبود گاز در زمستان رقم خورد؛ به‌طوری‌که سال قبل فولاد هرمزگان سه ماه را با محدودیت شدید تأمین برق و گاز پشت سر گذاشت و حدود ۲۰۰ هزار تن از تولید خود را از دست داد. در واحد احیا مستقیم به‌عنوان تولیدکننده آهن اسفنجی، از گاز طبیعی به‌عنوان خوراک استفاده می‌کنیم که در زمستان با کمبود آن مواجه می‌شویم. در فولادسازی نیز برق یکی از مؤلفه‌های اصلی تولید است که در تابستان برای تأمین آن با محدودیت مواجهیم.۷۵ درصد برق مصرفی به واحد فولادسازی و ۸۰ درصد گاز مصرفی به واحد احیا مستقیم اختصاص می‌یابد؛ بنابراین باید گاز و برق به میزان کافی تأمین شود تا بتوانیم با ظرفیت کامل محصول تولید کنیم. مشکلات زیرساخت‌های انرژی باعث کندی پیشرفت و یا عدم پیشرفت در صنعت می‌شود. قطعی برق تنها صنعت فولاد را دچار مشکل نمی‌کند، بلکه تأمین‌کنندگان مواد اولیه و مصرفی و نیز مصرف‌کنندگان نهایی را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. ضمن اینکه بنابر اظهار نظر کارشناسان، هر فرصت شغلی مستقیم در صنعت فولاد می‌تواند حدود ۱۵ فرصت شغل غیرمستقیم ایجاد کند که با کمبود انرژی ممکن است برخی از این مشاغل در زمان‌های قطعی برق و گاز با مشکل مواجه شوند. ازاین‌رو حفظ مشاغل باید در اولویت نخست قرار گیرد.

 

شرایط شرکت در سال جاری چگونه است؟

با گذشت پنج ماه از سال ۱۴۰۲، شدیدتر از سال‌های گذشته با محدودیت‌های برق مواجه بوده و هستیم؛ بااین‌حال توانستیم رشد ۷.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت برسانیم. البته مشکلات فولادسازان هنوز در زمینه تأمین انرژی حل نشده و در شهریورماه نیز همچنان با محدودیت برق مواجهیم.

با وجود کمبود انرژی، شاهد رشد تولید در فولاد هرمزگان هستیم. درباره علل این موفقیت توضیح دهید.

یکی از مهم‌ترین دلایل کسب این موفقیت این بود که امروز فولاد هرمزگان به بلوغ سازمانی رسیده و تجارب سال‌های قبل در این زمینه بسیار کارگشا بود. در سال جاری، علی‌رغم گرمای شدید هوا، تعمیرات سالانه را به‌صورت فرصت‌طلبانه با کمک نیروهای درون سازمان در تابستان انجام دادیم و خط تولید را به‌گونه‌ای آماده و چابک سازی کردیم تا همچنان بر مدار رشد تولید حرکت کند. اقدام دیگر شرکت، انجام پروژه‌های متعدد بوده است که یکی از آن‌ها تعویض ترانس کوره برای نخستین بار بود که این پروژه نیز با مشارکت و کارِ گروهی بسیاری از واحدهای سازمان و با اتکا به ظرفیت شرکت‌های داخلی انجام شد. به حداقل رساندن زمان تخلیه تا تخلیه کوره و حذف یا کاهش حداکثری توقفات ناخواسته، اجرای پروژه‌های بهبود، هم‌راستایی پیمانکاران با اهداف سازمان و مهم‌تر از همه این عوامل، افزایش تعلق‌خاطر سازمانی و تعهد کارکنان به اهداف سازمان نقش بی‌بدیلی در کسب این موفقیت داشته است.

سخن پایانی؟

درصورتی‌که زیرساخت‌های لازم به‌خوبی مهیا باشد و محدودیت‌های انرژی برطرف شود می‌توان به کسب موفقیت‌های بیشتری در صنعت فولاد کشور و به‌ویژه در فولاد هرمزگان امیدوار بود. ضمن اینکه در سایه الطاف الهی و عزم جزم مدیریت و همت کارکنان امیدواریم تا پایان امسال شاهد رکوردشکنی غرورآفرین دیگری از مجموعه فولاد هرمزگان باشیم.

2

تاریخ انتشار : ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۱۹
شناسه مطلب : 54202
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی