رصد چیلان از تحولات منطقه‌ای فولاد و صنایع معدنیرشد صادرات و کاهش واردات فولاد ترکیه /​ ترک‌ها چه میزان از ظرفیت را تولید می‌کنند؟
انجمن فولاد ترکیه آمار تولید، مصرف و تجارت فولاد این کشور را در پنج ماهه نخست سال ۲۰۲۴ میلادی منتشر کرده و تفاوت آن را با مدت مشابه سال گذشته تشریح کرده است.

به گزارش  چیلان  به نقل از جی‌ام‌کی سنتر، داده‌های انجمن فولاد ترکیه نشان می‌دهد که صادرات فولاد ترکیه در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۴ (ماه‌های ژانویه تا می) ۴۸.۶درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳ رشد داشته و به ۵ میلیون و ۴۰۰هزار تن رسیده است. صادرات فولاد این کشور به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در ماه‌های ژانویه تا می ۲۰۲۴، ۱۱۳درصد رشد سالانه داشت و برابر با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن شد.
صادرات فولاد ترکیه در ماه می ۲۰۲۴ با رشد ۴۵.۹درصدی نسبت به ماه می سال ۲۰۲۳ به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید.
در پنج ماهه سال ۲۰۲۴ واردات فولاد به ترکیه نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳، ۱۲.۱ درصد کاهش داشت و ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تن بود. واردات ترکیه در ماه می سال ۲۰۲۴ نسبت به ماه می سال ۲۰۲۳، ۲۹.۱درصد کاهش سالانه داشت و به ۱.۵میلیون تن رسید.
در ماه‌های ژانویه تا می سال ۲۰۲۴، مصرف فولاد در این کشور ۲.۱درصد کاهش سالانه داشت و به ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید. مصرف فولاد ترکیه در ماه می با کاهش سالانه ۱۶.۲درصدی ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود.
تولید فولاد ترکیه نیز در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۴ با ۱۹.۸درصد رشد سالانه ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود و در ماه می با رشد سالانه ۱۱.۶درصدی ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برآورد شد.
گفتنی است تولید فولاد ترکیه در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲، چهار درصد کاهش داشت و این کشور در سال ۲۰۲۳، ۳۳ میلیون و ۷۱۴ هزار تن فولاد تولید کرد.
بنا بر داده‌های انجمن فولاد ترکیه شمار فولادسازان این کشور به ۳۰ شرکت می‌رسد، در میان آنها چهار شرکت در کارخانه‌های ذوب آهن و ۲۶ شرکت به روش کوره‌ قوس الکتریکی فولاد تولید می‌کنند. ظرفیت تولید این ۳۰ واحد در سال حدود ۶۰ میلیون تن است بنابراین این کشور در سال ۲۰۲۳ از ۵۸.۵درصد کل ظرفیت تولید خود بهره برده است.

2

تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ماه ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۵۹
شناسه مطلب : 61132
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی