تازه ترین عناوین
بیم و امید سرمایه گذاران بخش خصوصی فولاد در گفت و گوی چیلان با جابریانبعد از ماجرای فولاد خوزستان از سرمایه گذاری در فولاد کنار نکشیدم
سرمایه گذاری در حوزه فولاد جواب می دهد و تولید آن در کشور اقتصادی است اما باید تدبیری اندیشیده شود که نقدینگی از این موسسات و بانک ها خارج شود و به سمت تولید هدایت شود کما اینکه اینگونه سپرده گذاری ریسک بالایی دارد.

محمد جابریان، رئیس هیئت مدیره مجتمع فولاد روهینا جنوب که سابقا در سمت مدیرعامل مجتمع فولاد آرین سهند، خریدار بلوک پرماجرای فولاد خوزستان بود در گفت و گو با  چیلان  چالش های سرمایه گذاری در صنعت فولاد و همچنین برنامه هایش برای تولید و صادرات فولاد را مورد بررسی قرار داد و گفت: به اعتقاد من امروز سرمایه گذاری در حوزه فولاد جواب می دهد و تولید آن در کشور اقتصادی است چراکه مزیت های تولید فولاد در کشور از جمله برق، آب، گاز و مواد اولیه وجود دارد.

وی افزود: چند وقتی است که شاهدیم نقدینگی به واسطه سودهای بالای بانک های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری سپرده گذاری می شود و بخش اعظمی از سرمایه ها از بازار خارج شده و بسیاری از فعالیت ها که به بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد هم رسیده را تعطیل کرده است. باید تدبیری اندیشیده شود که نقدینگی از این موسسات و بانک ها خارج شود و به سمت تولید هدایت شود کما اینکه اینگونه سپرده گذاری ریسک بالایی دارد.

جابریان خاطرنشان کرد: این مسئله نه تنها خواسته تولیدکنندگانی همچون من است بلکه خواسته نظام هم هست که پول به سمت تولید برود. تولید هم باید آمادگی لازم برای رقابت پذیری و صادرات را داشته باشد و همه ما می دانیم که عرضه و تقاضا باید مکانیزم قیمت ها را تعیین نماید.

و در پاسخ به این خبر که آیا شرایط برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فولاد فراهم است؟ اظهار داشت: باید مدیریت صحیحی صورت گیرد و به بخش خصوصی واقعی اجازه ورود به بازار داده شود درحالی که متاسفانه تا به امروز بخش خصوصی واقعی چندان به بازار راه داده نشده است. برای مثال من زمانی که فولاد خوزستان را خریدم به مدت سه سال پولم را بلوکه کردند و تحویل ندادند و این مسئله ضربه سنگینی به تجارت من وارد کرد. هرچند که با این اتفاق کنار نکشیدم و امروز صاحب دو کارخانه جدید فولادی هستیم و از شرایط خود راضی هستم. بنابراین علاوه بر اینکه فولاد باید مدیریت شود، لازم است نقدینگی نیز با اعمال تدابیری به سمت تولید هدایت گردد نه اینکه در بانک ها و به قصد سود سپرده گذاری شود.

2

تاریخ انتشار : ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶
شناسه مطلب : 14341
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.