عضو هیئت مدیره جهان فولاد غرب مطرح کرد: مکانیسم فعلی استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان، یک مانع صادراتی است!
رقابت پذیری تولیدکنندگان به ویژه فولادسازان تا حدود زیادی بستگی به حمایت و توجه بخش دولتی دارد که می تواند در کاهش سود بانکی، ایجاد معافیت مالیاتی و نرخ های حمایتی برای سوخت و انرژی خلاصه شود.

جهاندار شکری، عضو هیئت مدیره جهان فولاد غرب در گفت و گو با  چیلان  درخصوص الزامات و مشوق های صادراتی گفت: فعالان اقتصادی برای کسب توان رقابتی با تولیدکنندگان و تجار سایر کشور ها نیاز به یک برنامه منظم و قوانین تثبیت شده گمرکی و تجاری دارند. علاوه بر این رقابت با تولید کننده سایر کشور ها که از تسهیلات بانکی بسیار کم بهره استفاده می نماید در شرایطی میسر خواهد بود که صادر کننده ایرانی هم از تامین پول ارزان برخوردار باشد.

وی افزود: از دیگر الزامات توسعه صادرات فولاد ایران می توان به ثبات در نرخ ارز اشاره نمود که به طور روشن همگان به ضرورت آن واقفند. از دیگر مشوق ها می توان به تسریع در استرداد مالیات بر ارزش افزوده و مطالبات صادر کنندگان از این بابت اشاره نمود و جا دارد که سازمان امور مالیاتی به این مهم توجه داشته باشند که صادرکنندگان بابت مطالباتی که از دیگران دارند باید از وام بانکی استفاده نمایند و  به آنها سود پرداخت کنند. بنابراین بلوکه کردن مطالبات فعالان اقتصادی موجب ضرر و زیان قابل توجه می شود.

شکری خاطرنشان کرد: در اکثر کشورها برای صادرکنندگان جوایز خاص صادراتی در نظر می گیرد و به عنوان یکی از مشوق های موثر بدان اهمیت می دهند، اما آیا مسئولین کشور ما هم بدین مهم توجه دارند؟

وی اظهار داشت: اگر دست اندرکاران این صنعت با تشکیل اتحادیه یا کنسرسیومی زمینه همکاری با هم را فراهم نمایند و مراحل مختلف تولید را تا رسیدن به مقاطع به عنوان محصول نهایی با همکاری و هماهنگی اجرا نمایند. به طور قطع حفظ منافع همگان امکان پذیر است. اگر ما به جای صدور شمش، طی یک توافق، مرحله نورد و فرآوری بعدی را نیز در داخل کشور انجام دهیم مسلما هم ارزش افزوده حاصله به دست کارگر ایرانی و تولیدکننده داخلی خواهد رسید و هم زمینه اشتغال بیشتر فراهم می گردد و هم در موقع صدور محصول نهایی عواید حاصله عادلانه توزیع خواهد شد. بنابراین می توان به جای صدور شمش مکانیسمی برای همکاری واحدهای تولیدی تا صدور محصول نهایی تدوین شود که همه واحدها از آن منتفع شوند.

عضو هیئت مدیره جهان فولاد غرب در خاتمه گفت” در هر حال رقابت پذیری تولیدکنندگان ما تا حدود زیادی بستگی به حمایت و توجه بخش دولتی دارد که به طور موثری می تواند با کاهش سود بانکی و ایجاد معافیت ها از جمله در مالیات و در نظر گرفتن نرخ حمایتی برای سوخت و انرژی در کاهش قیمت تمام شده و البته قیمت های رقابتی صادراتی موثر بوده و امکان صدور بیشتر کالای تولیدی را فراهم نماید.

2

تاریخ انتشار : ۱ آبان ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۷
شناسه مطلب : 15013
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.