برنامه تاراز برای تست محلول Chrome free در آینده ای نزدیک
تاراز در آینده ای نزدیک تست اعمال محلول هاي Chrome free را برای اولین بار در ایران و خاورمیانه عملیاتی می کند همچنین این شرکت اعلام داشته در حاضر تنها کروم 3 ظرفیتی که فاقد مشکلات زیست محیطی و بهداشتی است در شرکت تاراز مصرف می گردد.

مهندس مجید رضاپور، مدیرعامل شرکت صنایع ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال در گفت و گو با  چیلان  ضمن اعلام این خبر به تشریح فعالیت های این کارخانه و محصولات تولید شده و برنامه ریزی شده جهت تولید این کارخانه پرداخت.

وی با بیان اینکه شرکت صنایع ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال، در سال ۱۳۸۷ با اولویت در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی خطوط تولید فولادی تأسیس گردید به  چیلان  گفت: این شرکت در تیر ماه سال ۱۳۹۰ اقدام به اجرای پروژه خط تولید ورق گالوانیزه و گالوالوم به ظرفیت ۲۶۴ هزار تن در سال در شهرک صنعتی شهرکرد نمود، که با همت والای مدیران و با بهره گیری از تخصص و تجربه پرسنل متعهد در ۱۷ آبان ۹۵ با ارائه ماموریت زیر به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: شرکت ورق های پوشش دار تاراز با احداث واحدهای تولیدی محصولات فلزی از جمله خط اسید شویی، نورد سرد، گالوانیزه، رنگی و خطوط برش به منظور تامین ظرفیت های خالی و نیازهای داخلی کشور و منطقه خاورمیانه به فعالیت می پردازد این شرکت با استفاده از فن آوری مناسب و به روز، محصول رقابتی و با توجه به ارزش های فرهنگی و سازمانی و در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی در نظر دارد به سودآوری پایدار و تامین رضایت مشتریان و ذینفعان ازجمله جامعه، کارکنان و سرمایه گذاران دست یابد.

رضاپوراستانداردهای اخذ شده توسط تاراز را اینگونه شرح داد: در حال حاضر این شرکت با تلاش مدیریت و با اتکا بر تخصص و تجربه پرسنل خود اقدام به تولید ورق گالوانیزه با استانداردهای (CQ , DQ , DDQ) با بالاترین کیفیت و همچنین برای اولین بار در ایران ورق گالوانیزه با پوشش محافظ TOC تولید نموده است.

وی درخصوص ورق های TOC و نحوه تولید آنها نیز به  چیلان  گفت: محصول TOC رنگی یکی از به روزترین پوشش هایی است که هم اکنون در کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و آلمان در حال اعمال بر روی محصولات گالوانیزه می باشد. جهت جلوگیری از ایجاد اکسید روی بر روی ورق های گالوانیزه، معمولا در آخرین مراحل تولید این نوع محصولات، محلول کروم بر روی ورق اعمال می گردد. معمولا اکسید روی، خود را بصورت برفکی

بر روی ورق نشان می دهد و در صورت ادامه روند اکسیداسیون، احتمال از دست رفتن خاصیت Galvanic protection  ورق و شروع اکسید شدن فلز مبنا وجود خواهد داشت. به همین دلیل در خطوط تولید گالوانیزه محلول کرم بر روی ورق اعمال می گردد تا از بروز اکسید روی جلوگیری بعمل آید. با بررسی روند توسعه محلول های کروم قابل اعمال بر روی ورق های گالوانیزه در ابتدا به بررسی محلول کروم ۶ ظرفیتی می پردازم، این محلول خاصیت ضد خوردگی و ضد اکسیداسیون بسیار خوبی به ورق می دهد، طبق برخی از استانداردها،

تست ورق های تولیدشده با این نوع پوشش محافظ در کابین مه نمکی، چیزی در حدود ۱۲۰ ساعت در برابر خوردگی مقاوم می باشند. یکی دیگر از ویژگی های کروم ۶ ظرفیتی قیمت پایین تر این محلول نسبت به انواع دیگر محلول های کرم است. بارزترین مشکل یا نقطه ضعف کروم ۶ ظرفیتی مشکلات زیست محیطی و مضر بودن آن برای سلامتی انسان هاست، این موضوع همان دلیلی است که موجب شده طی سالیان گذشته مصرف کروم ۶ ظرفیتی در اروپا محدود و نهایتا ممنوع گردد. با توجه به رسالت اجتماعی و اخلاقی که شرکت تاراز همواره خود را در برابر آن مسئول و مقید می داند، از ابتدای شروع تولید، نوع محلول محافظ، کروم ۳ ظرفیتی بوده و هم اکنون مفتخریم اعلام نماییم در حال حاضر تنها کروم ۳ ظرفیتی که فاقد مشکلات زیست محیطی و بهداشتی است در شرکت تاراز مصرف می گردد.

مدیرعامل تاراز ادامه داد: در همین راستا و با الگو گرفتن از کشورهای پیشرو در زمینه تولید محصولات پوشش دار فلزی برای اولین بار در کشور عزیزمان ایران محصول گالوانیزه با پوشش محافظ TOC رنگی در شرکت تاراز تولید گردید. همانگونه که مستحضرید کروم ۳ ظرفیتی درعین حال که هیچ گونه ضرری برای محیط زیست ندارد، ولی در مقایسه با کرم ۶ ظرفیتی طبق استانداردها دارای مقاومت به خوردگی ۷۲ ساعت در کابین مه نمکی بوده که این میزان در برابر ۱۲۰ساعت مقاومت به خوردگی کروم ۶ ظرفیتی کمتر است. محصول تولید

شده در شرکت تاراز یا همان Thin Organic Coating یک محصول گالوانیزه با پوشش محافظ ویژه ای است که علاوه بر کروم ۳ ظرفیتی دارای ترکیبات دیگری است که موجب افزایش مقاومت به خوردگی محصولات تا بیش از ۲۷۰ ساعت می گردد. این مشخصه ویژگی کم نظیری است که موجب ایجاد اطمینان خاطر مشتریان از عدم ایجاد اکسید روی یا ایجاد لکه های برفکی در شرایط آب و هوایی به شدت مرطوب یا شرایط نگهداری بد خواهد بود. این مزیت ویژه همراه با قابلیت اعمال رنگ های مختلف طبق سلیقه مشتریان موجب تولید محصول گالوانیزه رنگی خواهد شد که برای اولین بار در کشور عزیزمان به تولید انبوه رسیده است.

وی درباره مزیت های ورق TOC به  چیلان  گفت: این محصول جدید علاوه بر دارا بودن مقاومت به خوردگی به مراتب بالاتر و همچنین قابلیت رنگی بودن آن دارای ویژگی منحصر بفرد دیگری است که عبارت است از عدم نیاز به روغن کاری، حین کاربرد این محصول در خطوط پایین دستی، از قبیل: پرس های کارخانه های لوازم خانگی، خودرویی و یا مصارف تجاری ویژه. خاصیت رنگ پذیری این محصول، همچنین خاصیت عدم تغییر رنگ در برابر نور خورشید و شرایط جوی (بارندگی) از دیگر مزایای محصول اشاره شده است. از دیگر مزایای منحصر بفرد این محصول خاصیت ضد اثر انگشت (Anti-finger) است که می تواند در مصارف لوازم خانگی بسیار حائز اهمیت باشد.

رضاپور در خاتمه از برنامه تاراز برای اعمال محلول های Chrome free برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه خبر داد و گفت: شرکت تاراز با توجه به موضوع حساسیت های زیست محیطی و تولید محصول با کیفیت بالا و به روز، درصدد است تا در آینده ای نزدیک تست اعمال محلول های Chrome free را برای اولین بار در ایران و خاورمیانه عملیاتی نموده و گامی بلند در جهت صیانت از محیط زیست و حقوق مصرف کنندگان بردارد. این محصول که در حال حاضر تنها در کشور ژاپن بر روی ورق های گالوانیزه اعمال می شود بدلیل عدم دارا بودن کرم،هیچ گونه ضرری برای محیط زیست نداشته و به عنوان آخرین محلول محافظت کننده تولید شده در دنیا شناخته می شود.

2

تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۱
شناسه مطلب : 15757
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.