ظرفیت تولید فولاد کشور تا پایان سال به ۳۸ میلیون تن می رسد
ظرفیت تولید فولاد خام ایجاد شده فعلی 32 میلیون تن است و تا پایان امسال به ظرفیت 38 میلیون تن فولاد خواهیم رسید.

به گزارش  چیلان ، اردشیر سعدمحمدی معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از استخراج ۸۰ میلیون تنی سنگ آهن، در داخل کشور فرآوری می شود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید فعلی کنسانتره و گندله سنگ آهن به ترتیب ۴۸ میلیون و ۴۵ میلیون تن است، افزود: تا سال ۱۴۰۴ به ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن نیاز خواهیم داشت.

وی ادامه داد: اکنون بخش کمی از سنگ آهن دانه بندی توسط بخش خصوصی صادر می شود و طی یک یا دو سال آینده با توجه به راه اندازی واحدهای جدید کنسانتره و گندله در منطقه سنگان و گل گهر کرمان، نه تنها سنگ آهنی برای صادرات نخواهیم داشت بلکه با کمبود این ماده معدنی نیز مواجه خواهیم شد. از این رو، موضوع ایجاد ارزش افزوده در فرایند تولید سنگ آهن در دستور کار قرار گرفته شده و عملیاتی شده است.

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی با اشاره به برنامه ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد خام در افق ۱۴۰۴، تصریح کرد: شرکت فولاد تکنیک طرح های فولادی را پایش، رصد و کنترل می کند. تاکنون ۳۲ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد خام ایجاد شده ما تا پایان امسال به ظرفیت ۳۸ میلیون تن فولاد خواهیم رسید. همچنین جزئیات دسترسی به ظرفیت مورد نظر تا افق ۵۵ میلیون تن در سایت شرکت ملی فولاد قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: اغلب سرمایه گذاری های باقی مانده تا افق ۵۵ میلیون تن، مربوط به بخش خصوصی است. این طرح ها هر ۲ ماه یک بار پایش و کنترل می شود و مشکلات، سرمایه گذاری ها و روند پیشرفت مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین، ستاد زنجیره فولاد در شرکت ملی فولاد تشکیل شده و مشکلات را بررسی می کند تا این اتفاق رخ دهد.

سعد محمدی بیان کرد: در منطقه سنگان قرار است ۴۰ میلیون سنگ آهن استخراج کنیم که برای این میزان، نیاز به باطله برداری ۱۲۰ میلیون تن داریم. حجم عملیات معدنی در این منطقه ۱۶۰ میلیون تن بود.

وی ادامه داد: این کار برای تولید ۱۵میلیون تن گندله و ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره برنامه ریزی شده که توسط بخش خصوصی شامل شرکت های فولاد مبارکه، فولاد کاوه، توسعه ملی و سرمایه گذاری پارسیان انجام می شود.

به گفته معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی، آنچه در این افق، به عنوان چالش مطرح است موضوع زیرساخت ها، انتقال مواد معدنی و نیز صادرات از طریق اسکله ها است که باید در این حوزه حدود ۱۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گیرد تا زنجیره کامل شود.

2

تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۹
منبع : ایمیدرو
شناسه مطلب : 19640
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.