در بازدید مدیران کل محیط زیست از شرکت فولاد آلیاژی ایران تاکید شد:فولاد آلیاژی صنعت سبز کشور معرفی شد/ تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی به روش بیولوژیک راه اندازی می شود
مدیران کل محیط زیست از شرکت فولاد آلیاژی ایران بازدید به عمل آورد که در این بازدید دکتر تجریشی معاون سازمان محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دکتر حمید جلالوندی مدیر کل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست کشور و دکتر پور ملائی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد و جمعی از مدیران مسئولین حفاظت محیط زیست حضور داشتند.

به گزارش  چیلان ، در ابتدا مهندس چایچی؛ مدیر عامل شرکت ضمن خیر مقدم به مدیران کل محیط زیست کشور، از عملکرد، توانمندی و پتانسیل های شرکت و همچنین از سرمایه گذاری و هزینه های انجام شده برای داشتن یک صنعت سبز برتر گزارشی ارائه نمود.

در ادامه این نشست مهندس زارعی؛ رئیس محیط زیست شرکت، ضمن اعلام همکاری بسیار خوب فی ما بین محیط زیست استان یزد و شرکت فولادآلیاژی ایران گفت: شرکت فولاد آلیاژی ایران به عنوان یک صنعت سبز در کشور معرفی شده است و این شرکت به منظور رسیدن به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست و با توجه به فعالیت ها، امکانات و منابع خود از ابتدای طرح گام های موثری در این راستا برداشته است.

وی اضهار کرد: این صنعت یک مصرف کننده بزرگ ضایعات فلزی به عنوان مواد اولیه تولید کننده تولید فولاد می باشد که نقش مهمی را در چرخه بازیافت ضایعات فلزی ایفا می کند.

وی همچنین در ادامه از فعالیت ها، عملکرد و برنامه های محیط زیستی شرکت خبر داد و گفت: شرکت فولادآلیاژی ایران به منظور رسیدن به توسعهُ پایدار و حفظ محیط زیست و باتوجه به فعالیت ها، امکانات و منابع خود، از ابتدای طرح گام های مؤثری در این راستا برداشته؛ و با صرف هزینه معادل ۳۳ میلیون دلار و ۸میلیونیورو (۷/۵% کل سرمایه گذاری شرکت) در زمان اجرای طرح، سرمایه گذاری مناسبی داشته است، که سالیانه نیز ۶ میلیارد تومان صرف راهبری مناسب این تجهیزاتنموده.

زارعی چنین اظهار کرد : این شرکت در سال ۱۳۸۰ با ایجاد واحد محیط زیست و بکارگیری نیروی انسانی موردنیاز این بخش، فعالیت های زیست محیطی خودرا متمرکز نموده و مطابق با استاندارد سامان بخشیده است.

رئیس محیط زیست فولاد از فعالیت های زیست محیطی در زمان اجرای طرح خبر داد: این صنعت ماهیتاً یک مصرف کننده بزرگ ضایعات فلزی به عنوان مواد اولیه تولید فولاد می باشد که نقش مهمی را درچرخه بازیافت ضایعات فلزی ایفا می کند.

وی استفاده از گازطبیعی و انرژی الکتریکی به عنوان منابع انرژی تمیزاعلام کرد همچنین نصب و راه اندازی غبار گیرها از نوع فیلترهای کیسه ای جهت کلیه قسمت های آلاینده هوا(ذوب، انبارهای مواداولیه، اتاقک های برش و… ) با مجموع سطحی درحدود ۳۰هزار متر مربع تعبیه شده است.

زارعی تصریح کرد: نصب نوار نقاله های سرپوشیده جهت جلوگیری از ریزش و پراکندگی ذرات مواد اولیه است همچنین بکارگیری سیستم بسته آب صنعتی باتصفیه خانه مجهز جهت خنک کاری محصول و تجهیزات به این صنعت سبز کمک کرده است

وی از احداث و راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی به روش بیولوژیک از نوع لجن فعال و استفاده از پساب آن جهت آبیاری فضای سبز خبر داد.

زارعی در پایان گزارشات خود ، افتخارات زیست محیطی شرکت را اینگونه گزارش کرد:
۱) دریافت لوح صنعت سبز ۱۳۸۰ از سازمان حفاظت محیط زیست کشور
۲) أخذ کد ملی زیست محیطی از سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۸۳
۳) أخذ لوح صنعت برگزیده سبز کشور در سال ۸۳
۴) أخذ گواهینامه IMSاز مؤسسه TUVNORDآلمان در سال ۱۳۸۶
۵) أخذ لوح صنعت برگزیده سبز کشور در سال ۹۴
۶) ارتقاء و اخذ گواهینامه ۲۰۱۵: ISO14001 ازTuv Nord المان در سال ۱۳۹۷

متعاقباً دکتر تجریشی، ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین شرکت فولادآلیاژی ایران، فعالیت های زیست محیطی انجام شده در این شرکت را بسیار خوب توصیف نمود و ابراز امیدواری نمود که دیگر شرکتهای منطقه نیز از این شرایط الگو برداری نمایند.

تجریشی بیان داشت: فولادآلیاژی ایران یکی از کارخانجات اصلی کشور می باشد که این شرکت جهت جلوگیری از آلودگی زیست محیطی فیلترهای جذب آلاینده به کاربده شده است و نکته قابل توجه اینکه دوده های جذب شده توسط این فیلترهای تعبیه شده می تواند برای این شرکت ارزش اقتصادی بالایی داشته باشد.

وی افزود: دومین اقدام ارزنده، بازچرخانی آب در این مجموعه بوده است که حدود ۹۹ درصد بازچرخانی اب داشته و مصرف آب در این شرکت ۳۵۰ هزار متر مکعب در سال می باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با تمهیدات اندیشیده شده توسط شرکت فولادآلیاژی مصرف گاز و انرژی در طی سالهای اخیر با توجه به صنعتی بودن آن به حداقل رسیده و این ها همه حاکی از آن است که این کارخانه برازنده داشتن گواهینامه سبز است و می تواند الگویی مناسب برای دیگر شرکت های صنعتی باشد.

دکتر حمید جلالوندی؛ مدیر کل دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست کشور نیز در مصاحبه ای با شرکت فولادآلیاژی ایران چنین گفت: ما در سازمان محیط زیست، دفترارزیابی حفاظت محیط زیست کشور متولی انتخاب صنایع سبز کشور هستیم و در فرآیند انتقال صنایع سبز بیش از دو دهه تجربه داریم.

وی با ذکر این نکته که در بعضی از صنایع خاص تحول و روند ارتقاء را شاهد بودیم گفت: در حوزه فولاد پروزه های محیط زیستی موفق که توانسته باشند به صورت جامع تمامی بخش هایشان را جلو ببرند و همزمان ذخیره آب و انرژی و همچنین مدیریت پسماند داشته باشند بسیار اندک است.

وی با اشاره به این نکته که در گذشته مدیر کل محیط زیست استان یزد بودند گفت: تفکر محیط زیستی در حوزه مدیریتی این شرکت ساعی و جاری است.

وی در ادامه از واحد HSE و تمامی واحدها قدردانی کرد و افزود: تجربیات این شرکت با همکاری محیط زیست می تواند الگویی برای تمامی صنایع باشد تا اثربخشی بهتری داشته باشد.

جلالوندی با اشاره به این نکته که آلودگی امری اجتناب ناپذیر نیست گفت: آلودگی محصوول دست انسان می باشد و انسان می تواند با تکنولوژی و علم روز این آلودگی را برطرف کند.

جلالوندی در پایان بهترین راهکار حفاظت از محیط زیست را مدیریت راهبری اعلام کرد و گفت: اساس محیط زیست بر فرهنگ سازی بوده و ما می توانیم در صنایع با توزیع کتاب و نشریه به این فرهنگ سازی کمک کنیم.

دکتر نیره پور ملائی؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد نیز در حین بازدید از خطوط شرکت فولادآلیاژی ایران گفت: بعضی از صنایع بصورت بالفطره آلاینده هستند اما می توانند با اقدامات پایشی و کنترلی در فاز بهره برداری به یک صنعت سبز تبدیل شوند.

وی از جمله اقدامات موثر در فولادآلیاژی را توسعه فضای سبز در حوزه کارخانه، توسعه واحد HSE، ایجاد سیستم تهویه فاضلاب و نصب سیستم پایش آنلاین معرفی نمود و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست همواره از دستگاه ها و نهاد هایی که استاندارد ها و مسئولیت های اجتماعی خود را در حوزه محیط زیست و الزامات رعایت می کنندف حمایت خواهد کرد.

پورملائی به تمامی شرکت های صنعتی پیشنهاد کرد: از صنایعی که دارای صنعت سبز هستند استفاده الگوئی نمایند، این امر باعث می شود یک جامعه سالم و یک صنعت پایدار داشته باشیم و در نهایت می توانیم به یک محیط زیست پاک و سالم دست یابیم.

دکتر پور ملائی مدیر کل حفاظت محیط زیست همچنین تصریح کرد: واحد های فولادی جزء صنایعی هستند که بالقوه آلاینده بوده منتهی مراتب ما می توانیم تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم راهکارهای کنترلی پیش روی ما اعم از نصب فیلتر در مسیر آلاینده ها و تعبیه سیستم تصفیه فاضلاب ایجاد فضای سبز و پایش های آنلاین و ایجاد واحد های HFC، اینها مواردی هستند که به صورت کنترلی برای کاهش اثرات منفی خروجی هایی که یک صنعت بالقوه آلاینده می تواند داشته باشد. من در حوزه محیط زیست صنایع فولاد به صورت عام صحبت می کنم همیشه می تواند تجربه های موفق کنترل در حوزه بهره وری صنایع قابل تسریع برای خیلی از صنایع فولادی باشد.

2

تاریخ انتشار : ۵ آذر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۲
شناسه مطلب : 22598
ارسال
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.