این جشنواره که سال گذشته نخستین دوره آن برگزار شده بود، ازسوی شرکت‌کنندگان مورد توجه و استقبال فراوانی قرار گرفت و همانطور که پیش‌بینی می‌شد دومین دوره نیز تاکنون از استقبال خوبی ازسوی جامعه فولادی برخوردار شده است.

آغازگر یک موج فراگیر بومی‌سازی
بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اعلام این خبر گفت: نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران که در دی سال گذشته برگزار شد، آغازگر یک موج فراگیر بومی‌سازی و حمایت از تامین داخلی بود که خوشبختانه با استقبال بی‌نظیر جامعه فولاد کشور روبه‌رو شد. وی افزود: در همین راستا و به درخواست تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان زنجیره فولاد، دومین دوره این رویداد ملی به همت انجمن و با مشارکت تمامی شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی و تامین‌کنندگان مطرح داخلی و همچنین با حمایت ایمیدرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران از ۲۳ تا ۲۶ دی امسال در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران این جشنواره و نمایشگاه را بزرگترین گردهمایی تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد ایران عنوان و اظهار کرد: در نخستین دوره این جشنواره بیش از ۱۴۰۰ نفر از مدیران و مسئولان فولاد کشور در آیین راه‌اندازی گردهم آمدند و در ۴ روز، بیش از ۱۰ هزار نفر از نمایشگاه ملی فولاد ایران با محوریت ارائه فرصت‌های ساخت داخل در زنجیره فولاد بازدید کردند. سبحانی افزود: در دوره نخست جشنواره، بیش از ۲۲۰ تفاهمنامه بین فولادسازان و تامین‌کنندگان داخلی به ارزش تقریبی ۹۰۰ میلیارد تومان منعقد شد که براساس پایش انجام شده، تاکنون حدود نیمی از آن به مرحله عقد قرارداد و تولید و تحویل رسیده است.

ارائه دستاوردهای بومی‌سازی
معاون برنامه شرکت مهندس بین‌المللی فولادتکنیک و مشاور طرح جامع فولاد کشور نیز گفت: توسعه ساخت داخل در کل زنجیره صنعت فولاد از بخش معدن گرفته تا تولید محصولات فولادی فراهم شده و جشنواره ملی فولاد ایران فرصت مناسبی است که شرکت‌های ذی‌ربط دستاوردهای خود را در زمینه بومی‌سازی ارائه کنند.
مهران محجوب‌نژاد افزود: اکنون در بخش معدن و صنایع معدنی شرکت‌های توانمندی حضور دارند که توان قابل‌توجهی برای ساخت داخل قطعات مورد نیاز کارخانه‌های تولید کنسانتره و گندله دارند.
وی ادامه داد: این مهم در واحدهای احیای مستقیم با نسبت قابل توجه داخلی‌سازی و در واحدهای فولادسازی نیز انجام‌شده است. درحال‌حاضر شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری در کنار مجتمع‌های بزرگ معدنی و فولادی به‌طورمستمر به‌دنبال تحقق برنامه‌های بومی‌سازی خود هستند.
محجوب‌نژاد خاطرنشان کرد: در صنعت فولاد در بخش‌های مهندسی، ساخت قطعات مصرفی و تجهیزات فناوریک، اتوماسیون و… شرکت‌های مهندسی و پیمانکاران وارد عرصه بومی‌سازی شده‌اند.
وی بیان‌کرد: بومی‌سازی در صنعت فولاد در برخی موارد از سوی شرکت‌های داخلی به ثبت اختراع منجرشده که نمونه‌های آن در صنایع معدنی، فولادی و تاسیسات جانبی وجود دارد. مشاور طرح جامع فولاد کشور گفت: در زمینه بومی‌سازی، صاحبان صنایع فولادی با برگزاری نشست‌های مشترک با تامین‌کنندگان و سازندگان، به اعلام نیازهای خود پرداخته و شرکت‌های تامین‌کننده نیز توانمندی‌های خود را اعلام می‌کنند و در نهایت بسترسازی برای توسعه تولیدات داخلی فراهم می‌شود. انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور با ایجاد کارگروه‌های تخصصی بومی‌سازی گام موثری در این زمینه برداشته است.
وی با قدردانی از اقدام‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در حمایت از بومی‌سازی صنایع، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌منظور استفاده از حداکثر توان ساخت داخل و حمایت از تولیدکنندگان داخلی با انجمن‌های تخصصی و تامین‌کنندگان مشورت می‌کند.
محجوب‌نژاد با بیان اینکه یکی از مسائل رونق ساخت داخل کاهش ریسک بومی‌سازی و تامین منابع مالی سازندگان است و افزود: اگر متولیان امر و نهادهای حاکمیتی ریسک‌های ساخت داخل را کاهش دهند، نتایج اثربخشی عاید کشور خواهد شد. در این راستا، انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ایمیدرو اقدام به تاسیس صندوق پژوهش و فناوری فولاد کرده است. وی یکی از فرصت‌های آینده بومی‌سازی را صنایع پایین‌دستی و نوردی برشمرد و گفت: هنوز در فناوری تولید محصولات نهایی و با ارزش‌افزوده بالا نیاز به توسعه ساخت داخل داریم. مشاور طرح جامع فولاد کشور در ادامه درباره برگزاری دومین جشنواره ملی فولاد ایران، گفت: این جشنواره فرصت مناسبی فراهم می‌کند که تامین‌کنندگان و صاحبان صنعت در کنار هم نیازمندی‌ها و توانمندی‌های صنعت فولاد را به اشتراک بگذارند. وی افزود: انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور کارگروه‌های تخصصی بومی‌سازی را هدایت می‌کند و امکان بهره‌گیری از مزیت‌های صندوق پژوهش و فناوری فولاد ایران به‌طور هدفمند فراهم می‌شود که این هم‌افزایی با حمایت فولادسازان و صاحبان صنعت فولاد به نتیجه مطلوب می‌رسد؛ جشنواره ملی فولاد ایران فرصتی است که این دستاوردها ارائه شود. مشاور طرح جامع فولاد کشور تاکید کرد: یکی از عوامل موفقیت جشنواره استمرار آن و بررسی دستاوردهای بومی‌سازی در دوره‌های زمانی گوناگون است.

2

تاریخ انتشار : ۳ دی ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۰
منبع : روزنامه صمت
شناسه مطلب : 29365
ارسال
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.