چیلان گزارش می‌دهد:ورود بورس به ابرکانال ۷۰۰ هزار واحدی/​ معاملات عالی فولادی‌ها و معدنی‌ها/​ رشد متوالی بیش از ۵۰ درصدی غول سنگ آهنی
امروز دوشنبه یکم اردیبهشت، مجدداً شادی زایدالوصف به اردوگاه سهامداران شرکت‌های فولادی و سنگ آهنی بازگشت. شاخص کل بورس یک ابرکانال دیگر را فتح کرد و نماد شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)، به دلیل رشد بیش از ۵۰ درصدی در عرض ۱۵ روز کاری متوالی، متوقف شد تا کنفرانس اطلاع‌رسانی را برگزار کند.

به گزارش   چیلان ، شاخص کل بورس تهران امروز بیش از ۱۸ هزار واحد رشد کرد و تا ارتفاع ۷۰۸ هزار واحدی بالا رفت. بورس تهران با یک رکوردشکنی دیگر امروز پا به ابرکانال ۷۰۰ هزار واحدی گذاشت.

معاملات نمادهای فولادی و سنگ آهنی در روز جاری، هیچ رنگ و بویی از معاملات آن‌ها در ساعات پایانی روز گذشته که در آن فشار فروش شدت گرفته بود، نداشت. همان‌طور که دیروز گفته بودیم «فشار فروش شکل‌گرفته، برای سهامداران بلندمدتی چندان نگران‌کننده نیست چرا که جبهه تقاضا همچنان بسیار قدرتمند است». امروز اکثر نمادهای فولادی و سنگ آهنی با صف خرید به معاملات خود پایان دادند (جدول زیر را ببینید). فولاد مبارکه هم مجدداً با تأثیر مثبت ۱۵۷۳ واحدی، دومین شرکتی بود که بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشت.

امروز ارزش کل معاملات بورس و فرابورس، حدود ۱۴  هزار میلیارد تومان بود که رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود و باز هم قدرت پول‌های سرگردان در بازار سرمایه را نشان می‌دهد.

برای اینکه دقیقا بدانید در بورس چه می‌گذرد، بهتر است به این آمارها دقت کنید: خالص ورود نقدینگی افراد حقیقی‌ به بازار سرمایه از ابتدای سال ۹۹ تا پایان فروردین، با وجود تعطیلات نوروزی، بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم برای کل سال ۱۳۹۸ در حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است! کل ارزش معاملات خرد (بدون در نظر گرفتن اوراق مشارکت و معاملات بلوکی) در سال گذشته ۵۲۰ هزار میلیارد تومان و در یک ماه ابتدایی امسال ۱۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است. این بدان معناست که حقیقی‌ها فعلا گرداننده بازار بورس هستند و مانور نقدینگی افراد حقیقی تاکنون توانسته رشد پیوسته بورس را رقم بزند. تا زمانی که این مانور در جریان باشد، ریزش سهمگینی بازار سهام کشور را تهدید نمی‌کند؛ گرچه اصلاح همیشه وجود دارد و اصلاح نیز به نوعی سوپاپ اطمینان برای تداوم رشد در میان مدت است.

جدول زیر که تغییرات قیمتی نمادهای فولادی و سنگ آهنی در روز جاری را نشان می‌دهد، ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۲
شناسه مطلب : 30993
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.