گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانروند قیمت‌ فولاد صادراتی ایران/ قیمت‌ها پایین است اما نشانه‌های مثبت در حال آشکار شدن هستند
چیلان طبق روال پنج‌شنبه هر هفته، قیمت فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور به دست آید. علاوه بر این، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، طبق فرمول وزارت صمت، مبنای قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا است. در هفته جاری، قیمت بیلت صادراتی ایران، کاهش جزئی را تجربه کرد و قیمت اسلب صادراتی نیز نسبت به هفته گذشته تغییری نداشت.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت اسلب صادراتی ایران در هفته جاری، نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته و قیمت آن در محدوده ۳۱۵ تا ۳۲۵ دلار به ازای هر تن است. این قیمتِ اسلب صادراتی ایران، پایین‌ترین قیمت از زمان آغاز بحران کرونا است. در این هفته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران به محدوده ۳۳۵ تا ۳۴۲ دلار به ازای هر تن رسیده که میانگین این قیمت‌ها، ۳۳۸.۵ دلار به ازای هر تن، حدود ۰.۵ درصد پایین‌تر از قیمت‌های روز ۱۰ اردیبهشت است.

در دو هفته اخیر، روند احیای قیمت‌های بیلت صادراتی ایران متوقف شده و قیمت اسلب نیز در پایین‌ترین میزان از زمان آغاز بحران کرونا، تثبیت شده است. علاوه بر کرونا، در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، فعالیت‌های تجاری مثل هر سال در ماه رمضان کاهش یافته و این امر فشار بر قیمت‌های فولاد صادراتی ایران را افزایش داده است. کاهش قیمت نفت نیز دست کشورهای نفت‌خیز برای اجرای پرقدرت پروژه‌های عمرانی را بسته و این امر نیز فشار بیشتری بر مصرف فولاد وارد کرده است.

با این وجود، در بازار فولاد نشانه‌های مثبتی در حال آشکار شدن است. در این هفته، تمامی شرکت‌های فولادی در ایتالیا، فعالیت خود را از سر گرفتند و کار ساخت و ساز نیز در این کشور اروپایی کرونازده بالاخره از سر گرفته شد. ساخت و ساز و مصرف مقاطع طویل فولادی در آلمان نیز بهبود یافته است. موجودی انبارهای محصولات فولادی نظیر میلگرد در چین همچنان در حال کاهش است؛ هرچند موجودی این انبارها بیشتر از موجودی آن‌ها در سال گذشته است. این موارد نشانه‌های مثبت بازار فولاد هستند، اما قطعاً مدتی طول می‌کشد تا اثر خود را بگذارند و تقاضا برای فولاد به وضعیت پیش از بحران کرونا بازگردد.

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۸
شناسه مطلب : 31299
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.