برنامه‌های ایمیدرو برای سال ۹۹/ بهره‌برداری از ۲.۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی/ برنامه افزایش سرمایه فولاد، فخوز، کگل و کچاد
ایمیدرو امسال با راهبری بخش معدن و صنایع معدنی، 2.2 میلیارد دلار طرح را با مشارکت بخش خصوصی در مدار تولید قرار می‌دهد که زمینه‌ساز ایجاد 4100 شغل مستقیم در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق محروم خواهد شد.

به گزارش  چیلان  به نقل از ایمیدرو، علاوه بر هدفگذاری افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی و صادرات، ” رونق اشتغال” از جمله عواملی محسوب می شود که بیش از پیش نیاز امروز کشور است. بیش از ۹۰ درصد معادن کشور، در شعاع ۲۰ کیلومتری روستاها قرار دارد. در این راستا ایمیدرو برنامه توسعه متوازن و محرومیت زدایی در مناطق غیر برخوردار (با تعریف طرح های توسعه ای) که یکی از مقوله های مهم کشور محسوب می شود را به همراه شرکت های معدن و صنایع معدنی اجرایی کرده است.

ارزآوری و افزایش سهم اقتصاد معدن در صادرات غیرنفتی

از سوی دیگر قابلیت ارز آوری و توسعه صادرات غیر نفتی یکی دیگر از رویکردهای کلان دولت، وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو به شمار می رود و در این زمینه سهم ارزش بخش معدن و صنایع معدنی از صادرات غیرنفتی از ۲۰ درصد به ۳۳ درصد افزایش یافته است.

این جهش صادراتی موجب شده تا این حوزه اثرگذار در اقتصاد، قابلیت تأمین نیازهای بخش گسترده ای از صنایع داخلی و کمک به استقلال صنعتی کشور را داشته باشد. این مهم در سایه افزایش حضور بخش خصوصی در اقتصاد ملی که ذیل برنامه های توسعه ای کشور آمده است، به عنوان یک اصل در ایمیدرو مورد توجه است که مشارکت این سازمان و بخش خصوصی در بسیاری از پروژه ها گواه این مدعا است.

بهره برداری از ۳.۲ میلیارد دلار طرح در سال ۹۸

عملکرد کلان ایمیدرو در توسعه و تکمیل طرح های بخش معدن و صنایع معدنی موجب شد تا در سال ۹۸، حدود ۳.۲ میلیارد دلار طرح به بهره برداری برسد. این دستاورد در حالی محقق شد که کشور در وضعیت تحریم های بی سابقه قرار دارد.

اشتغالزایی ۴۱۰۰ نفر در سال ۹۹

افتتاح ۲.۲ میلیارد دلار طرح در سال ۹۹ با اشتغال مستقیم ۴۱۰۰ نفر و ۱۵ هزار نفر به طور غیر مستقیم هدفگذاری شده است. همچنین علاوه بر هدفگذاری فوق، ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای بستر کمک به افتتاح یک میلیارد دلار طرح بخش خصوصی در سال۹۹ را فراهم خواهد کرد.

ایمیدرو همچنین در راستای استراتژی توانمندسازی، از ۱۰۸ شهرستان کمتر توسعه یافته کشورمان، در ۸۲ شهرستان سرمایه گذاری کرده است که ۴۴ درصد شهرستانهای کمتر توسعه یافته کشور را شامل می شود.

توسعه اکتشافات؛ تضمینی برای جهش تولید

در حوزه اکتشاف، ایمیدرو فعالیت های اکتشافی در ۴۱ ناحیه کمتر توسعه یافته را مورد توجه قرار داد که ۸۲ درصد شهرستان های کمترتوسعه یافته کشور را پوشش داده است.

تا پایان نیمه نخست سال ۹۷، ایمیدرو ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام داده بود اما از نیمه دوم ۹۷ تا پایان سال ۹۸، معادل ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به پهنه‌های اکتشافی افزوده شد. در حال حاضر کل مساحت اکتشافی ایمیدرو و شرکت های زیرمجموعه ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع (۶۵ درصد مساحت قابل اکتشاف کشور) است.

ایمیدرو، علاوه بر این، به سبب نیازهای کشور به مواد معدنی، اکتشافات عمقی را در دستور کار قرار داده است.

احیای معادن کوچک و متوسط با مشارکت بخش خصوصی

طرح فعالسازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور، با هدف فعال سازی معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین المللی نیمه فعال و یا تعطیل شده اند، از آذر ماه سال ۹۷ تعریف و در سال ۹۸ با راهبری ایمیدرو و توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (از زیرمجموعه های ایمیدرو)، عملیاتی شد.

معادن کوچک و متوسط به دلیل گستردگی (۹۸ درصد از تعداد کل معادن کشور)، اشتغالزایی (۸۵ درصد از سهم اشتغال معادن کشور) و تولید (۶۵ درصد از سهم تولیدات معدنی کشور) دارای اهمیت هستند و می توانند در ایجاد اشتغال پایدار در بخش معدن و توسعه متوازن کشور نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

با اجرای این طرح تا پایان سال گذشته، ۱۴۶معدن در مناطق کمتر توسعه یافته احیا شده است.

در ادامه اجرای برنامه های مرتبط با فعال سازی اینگونه معادن، احیای ۲۰۰ معدن و احداث ۲۵ واحد فرآوری در سال ۹۹ هدفگذاری شده است. عملکرد تا اردیبهشت ۹۹ نشان نیز می دهد که بررسی ۲۱۸۳ معدن در قالب ۳۷۵ پروژه انجام و اقدام کلینیکی بر روی ۱۰۵۸ معدن عملیاتی شده است.

رشد تولید با مدیریت ارزی بنگاه های بزرگ معدنی و صنایع معدنی توسط ایمیدرو

آمارها حاکی است، میزان تولید محصولاتی همچون شمش طلا، آهن اسفنجی، محصولات فولادی، شمش فولاد، کنسانتره آهن و کاتد مس در شرکت های بزرگ، طی سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، رشد داشته است.

نام محصول

تولید سال۹۸ (هزار تن)

تولید سال ۹۷ (هزار تن)

درصدرشد

کنسانتره آهن

۴۷۳۰۶

۴۵۴۸۴

۴ درصد

آهن اسفنجی

۲۷۰۳۶

۲۵۲۵۳

۷ درصد

شمش فولاد

۲۰۲۲۶

۱۹۳۴۴

۵ درصد

محصول فولادی

۱۳۳۷۸

۱۲۵۸۶

۶ درصد

کنسانتره مس

۱۱۷۰

۱۱۷۴

کاتد مس

۲۵۰

۲۴۷

۱ درصد

شمش طلا (کیلوگرم)

۱۱۲۸

۱۰۰۱

۱۳ درصد

این گزارش می افزاید، به رغم محدودیت های حاکم در داخل کشور (تحریم های بی سابقه) و جهان (بیماری کرونا)، طی ۲ ماهه امسال همچنان (طبق جدول) تولید شرکت های بزرگ ادامه دارد و خانواده معدن و صنایع معدنی محدودیت ها را به فرصت تبدیل کرده اند.

نام محصول

تولید ۲ ماهه اول سال ۹۹- تن

پودر آلومینا

۴۱,۶۹۹

شمش آلومینیوم

۳۹,۷۵۲

آهن اسفنجی

۴,۵۵۸,۶۷۴

شمش فولاد

۲,۷۰۶,۵۱۸

محصول فولادی

۱,۵۴۳,۳۷۴

کنسانتره مس

۲۰۹,۴۵۰

آند مس

۶۱,۶۴۹

کاتد مس

۴۳,۱۸۸

سرب و روی

۱۲۱,۳۲۳

افزایش سرمایه شرکت ها

با توجه به نیاز مالی شرکت های بزرگ در تعریف طرح های توسعه ای، ایمیدرو استراتژی افزایش سرمایه شرکت ها از محل سود انباشته را از سال گذشته کلید زد و امسال هم شرکت هایی همچون مبارکه، مس، گل گهر، چادرملو و… این راهبرد را عملیاتی خواهند کرد. این رویکرد به منظور تکمیل راه اندازی طرح های توسعه ای شرکت ها و با هدف “جهش تولید” اجرا می شود.

بر این اساس امسال مبارکه و مس هر کدام ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان، گل گهر ۵۲۰۰ میلیارد تومان، چادرملو ۱۲۰۰ میلیارد تومان و خوزستان ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهند داشت.

برنامه رشد تولید انواع محصولات در سال ۹۹

اهداف مورد توجه در سال “جهش تولید” گویای این است که تولید انواع محصولات در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، روندی افزایشی خواهد داشت به طوری که شمش آلومینیوم ۹۰ درصد، دانه بندی سنگ آهن ۳۱ درصد، استخراج سنگ آهن ۱۹ درصد، شمش طلا ۱۷ درصد، آهن اسفنجی ۱۳درصد و کاتد مس ۱۲ درصد رشد خواهد داشت.

اولین ها در ایمیدرو

برنامه تولید الکترود گرافیتی به میزان ۱۵ هزار تن برای نخستین بار در کشور، بهینه سازی صنعت سنگ های قمیتی و نیمه قیمتی و سنگ های تزئینی با تشکیل کاگروه توسعه ای این صنعت در ایمیدرو، افزایش استخراج مس به میزان ۷ میلیون تن، افزایش استخراج سرب و روی به میزان ۳۲ هزار تن در سال جاری صورت خواهد گرفت.

راه اندازی نخستین بازارچه تخصصی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

نخستین بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی با حدود هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت و ۱۸ غرفه خردادماه امسال با حضور خداداد غریب پور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارگ جهان نمای شهر اصفهان افتتاح شد. علاوه بر ارگ جهان نما ۸۰ غرفه نیز در سرای گوهر واقع در میدان امام (ع) به این موضوع اختصاص یافته است. قرار است بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در پنج نقطه از کشور احداث شود که ۲ نقطه از آن در اصفهان است.

از سوی دیگر تفاهم نامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی به منظور ایجاد بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد امضا شده است. از اهداف این سند علاوه بر شکل گیری بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد، می توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و هم افزایی و تسهیل ورود گوهر سنگ ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد.

صادرات و برنامه ریزی ۳.۵ میلیارد دلاری

برنامه سال ۹۹ در بخش صادرات این حوزه نیز نشان می دهد که صادرات ۳.۵ میلیارد دلاری شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو رقم خواهد خورد که حاکی از رشد ۹ درصدی برنامه نسبت به عملکرد سال ۹۸ دارد.

بومی سازی و توسعه ساخت داخل

ایمیدرو از ابتدای سال، استراتژی بومی سازی و توسعه ساخت داخل را ابلاغ، اهداف عملیاتی آن را از شرکت های زیرمجموعه دریافت کرده و پایش این استراتژی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است. به عنوان نمونه شرکت های بزرگ، بومی سازی ۱۰۰۰ قطعه در سال جاری را هدفگذاری کرده اند.

از حفظ سود شرکت ها جهت توسعه تا ارایه تسهیلات از طریق صندوق سرمایه گذاری فعالیت های معدنی

بهبود مدیریت شرکت ها و نقش ایمیدرو در حفظ سود شرکت ها جهت توسعه، حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی از طریق افزایش سرمایه صندوق بیمه معدنی و صنایع معدنی، ایجاد زیرساخت های مورد نیاز توسعه بخش معدن و صنایع معدنی و پرداخت بی سابقه مطالبات و دیون دولت از دیگر اقدامات توسعه ای ایمیدرو به شمار می رود که اجرای این برنامه ها به منظور دستیابی به اهداف، همچنان ادامه دارد.

دیون و تعهدات ایمیدرو از سال ۸۹ تاکنون به دولت شامل حقوق دولتی، سود سهام دولت، مالیات، عوارض و … به میزان بیش از ۴۴۰۰ میلیارد تومان به خزانه پرداخت و تسویه شده است.

پژوهش، توسعه و بومی سازی فناوری و ساخت داخل نیز با تمرکز بر تعریف همکاری های دوجانبه با دانشگاه های مطرح کشور و همچنین حمایت از ایده های ارزش آفرینی که پاسخگوی عرصه تولید در این صنعت باشد، در اهداف توسعه ای ایمیدرو گنجانده شده است.

ایمیدرو جشنواره ایده های ارزش آفرین با نام اینوماین۲ (INNOMINE) را با همکاری معاونت فناوری ریاست جمهوری (و صندوق نوآوری و شکوفایی) و دانشگاه تهران در بهمن ماه سال ۹۸ برگزار کرد. در این جشنواره تعداد شرکت های ثبت نام کننده و ایده های ارسال شده، با جهش نسبت به سال قبل به ۳۸۰ مورد رسید. ۱۵ ایده برتر این حوزه نیز در پایان این رویداد معرفی شدند. ایمیدرو، “هم آفرینی ارزش”، را در همکاری با مراکز علمی و تحقیقاتی پیگیری می کند. امسال برگزاری اینوماین ۳ در دستور کار این سازمان قرار دارد.

ایفای نقش مسئولیت اجتماعی

ایمیدرو و شرکت های معدن و صنایع معدنی در جدیدترین اقدام انسان دوستانه، ۲۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به بحران کرونا اختصاص دادند تا این حوزه طلایه دار ایفای نقش مسئولیت اجتماعی در بین حوزه های مختلف اقتصادی باشد.

ماموریت ایمیدرو

ایمیدرو تا سال ۱۴۰۴، سازمانی توسعه دهنده، تقویت کننده، یکپارچه کننده، تسهیلگر و توانمندساز شبکه معادن و صنایع معدنی خواهد بود که با همراهی شرکت های این بخش، می کوشد تا در رشد تولید، صادرات، اشتغال و … نقش توسعه ای خود را ایفا کند.

2

تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۲
شناسه مطلب : 31985
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.