علی محمدی در گفت‌وگو با چیلان مطرح کرد:شکست تحریم و کرونا در فولاد خوزستان/ برنامه‌های فولاد خوزستان برای نیمه دوم سال جاری/ تشریح اولویت‌های فخوز
شرکت فولاد خوزستان که در فصل بهار امسال، در اوج کرونا رکورد تولید را شکسته بود، در شش ماهه نخست سال جاری نیز موفق به یک رکوردشکنی دیگر شد و تولید شمش فولادی این شرکت در نیمه نخست امسال از یک میلیون و ۹۷۶ هزار تُن فراتر رفت. علی محمدی، مدیرعامل فولاد خوزستان در گفت‌وگو با چیلان که متن آن از نظر شما می‌گذرد، عملکرد، اولویت‌ها، دغدغه‌ها و برنامه‌های آتی این شرکت را تشریح کرد.

علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: خوشبختانه در ۶ ماه نخست سال جاری و با توجه به تشدید تحریم‌های ظالمانه، شرکت فولاد خوزستان توانست با تکیه بر تلاش شبانه‌روزی کارکنان، سال جهش تولید را در عمل معنا ببخشد. عبور از مرز یک میلیون تن شمش در فصل بهار و همچنین رکورد تولید ۶ ماهه فولاد هر دو برای نخستین بار در تاریخ این شرکت اتفاق افتاده است.

دستاوردهای فولاد خوزستان در نیمه نخست امسال

علی محمدی تصریح کرد: صادرات محصولات شرکت فولاد خوزستان، به نقاط مختلف جهان با اولویت تامین شمش مورد نیاز شرکت‌های نوردی داخل کشور، کسب رتبه تولید‌کننده برتر در میان ۲۵ شرکت استان خوزستان، ایفای مسوولیت‌های اجتماعی نظیر کمک‌رسانی به مناطق محروم و کمک مالی به ستاد بحران استان برای پیشگیری از شیوع کرونا، تنها بخشی از موفقیت‌های مجموعه فولاد خوزستان در ۶ ماه نخست امسال است. از سویی تولید ۶ ماه نخست امسال، بیانگر افزایش ۵ درصدی تولید نسبت به برنامه پیش‌بینی شده است.

برنامه‌های فولاد خوزستان برای نیمه دوم سال

مدیرعامل فولاد خوزستان همچنین در ادامه با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای نیمه دوم سال اظهار کرد: تولید پایدار و رسیدن به رقم برنامه‌ریزی شده در سال ۱۳۹۹، صادرات محصولات فولاد خوزستان به اقصی نقاط جهان، البته با اولویت تامین نیاز شرکت‌های نوردی داخلی، پیگیری و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در راستای تحقق جهش تولید در سند چشم‌انداز و ایفای مسوولیت‌های اجتماعی و کمک‌رسانی به ساکنان مناطق محروم، بخشی از برنامه‌های فولاد خوزستان در نیمه دوم سال‌جاری است.

فخوز و حمایت از سهامداران حقیقی

محمدی درباره عملکرد این شرکت در بورس و حفظ منافع سهامداران حقیقی در بازار سرمایه عنوان کرد: تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک ۳۰۰ هزار میلیارد ریالی به منظور حمایت از سهام شرکت‌های معدنی و فلزی، خرید حمایتی سهم و بازارگردانی از مهم‌ترین برنامه‌های حمایتی فولاد خوزستان (نماد بورسی فخوز) است که در شرایط فعلی بازار و به منظور حفظ سرمایه‌ سهامداران به اجرا گذاشته است.

تأمین مواد اولیه، مهم‌ترین دغدغه فولادسازان

مدیرعامل فولاد خوزستان با برشمردن دغدغه‌هایی که برای فولاد خوزستان در ادامه راه وجود دارد، خاطرنشان کرد: دستیابی به برنامه تولید ۵۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴، افق فولادسازی کشور است. برای دستیابی به این مقدار از تولید نیازمند تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن و به‌روزرسانی تجهیزات و تامین مالی شرکت‌های تولید شمش فولاد هستیم. در واقع به عقیده بنده تامین مواد اولیه برای فولادسازان مهم‌ترین دغدغه فعالان این صنعت است.

محمدی در ادامه تاکید کرد: تکمیل زنجیره ارزش از فولاد تا نورد از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که فولاد خوزستان در چند سال اخیر در مسیر پیاده‌سازی آن گام برداشته است. خرید سهام معدن سنگ آهن، راه‌اندازی کارخانه گندله‌سازی سردار شهید سپهبد سلیمانی در بالادست و پیگیری تملک سهام شرکت فولاد اکسین، گام‌های فولاد خوزستان به سمت تکمیل زنجیره ارزش به شمار می‌روند. همچنین پایداری حامل‌های انرژی (آب، برق و گاز) از دیگر دغدغه‌های صنعت فولاد است.

اولویت فولاد خوزستان در شرایط جاری

مدیرعامل فولاد خوزستان تأکید کرد: اولویت این مجموعه در حال حاضر، تأمین نیاز شرکت‌‌های نورد داخلی است‌. از ابتدای سال ۹۹ بیش از ۶۹ درصد فروش داخلی فولاد خوزستان به ۷ کارخانه نورد استان خوزستان اختصاص یافته است. در سال‌های گذشته و با توجه به مشکلاتی که گریبان‌گیر دو شرکت فولاد اکسین‌ و گروه ملی صنعتی فولاد شده بود،‌ مجموعه فولاد خوزستان به کمک این دو شرکت شتافت و نسبت به تامین مواد اولیه مورد نیاز آن‌ها اقدام کرد. کمک‌‌های فولاد خوزستان باعث شد، فولاد اکسین از حالت ورشکستی سال ۹۷ به سود کامل در سال ۹۸ برسد.

2

تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۳
شناسه مطلب : 33200
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.