بختک بی‌اعتمادی و سرخ‌پوشی دست از بورس نمی‌دارد/ معاملات نمادهای زنجیره فولاد همچنان نوسانی است/ فاصله زیاد نمادها با «پیکِ قیمتی»
امروز (سه‌شنبه ۲۰ آبان) هم شاخص کل بورس ۳۲۴۸ واحد دیگر ریزش کرد. نمادهای مختلف کاهش قیمت شدیدی را از سقف قیمتی خود تجربه کرده‌اند و خصوصاً نمادهای فولادی و سنگ آهنی با گزارش‌های خوب، به قیمت‌هایی کاملاً ارزنده رسیده‌اند. با این حال، خریداران حقیقی به شدت به بازار بی‌اعتمادند و سهامداران نیز وضعیت استیصال و نآمیدی را تجربه می‌کنند.

به گزارش  چیلان ، امروز (سه‌شنبه ۲۰ آبان) هم شاخص کل بورس ۳۲۴۸ واحد دیگر ریزش کرد. نمادهای مختلف کاهش قیمت شدیدی را از سقف قیمتی خود تجربه کرده‌اند و خصوصاً نمادهای فولادی و سنگ آهنی با گزارش‌های خوب، به قیمت‌هایی کاملاً ارزنده رسیده‌اند. با این حال، خریداران حقیقی به شدت به بازار بی‌اعتمادند و سهامداران نیز وضعیت استیصال و نآمیدی را تجربه می‌کنند.

نهادهای دولتی تاکنون هیچ گامی برای حل مشکل فشار فروش سهام عدالت و روشن شدن تکلیف نرخ سود بانکی برنداشته‌اند و زمزمه‌هایی از افزایش زیرپوستی نرخ سود بانکی به گوش می‌رسید. سیاست دولت در قبال بورس نیز بعد از آن وعده‌های بهاری که سقوط شدید مردادماه تاکنون را رقم زد، نامشخص است. بازار بورس و قیمت نمادها (از جمله قیمت نمادهای زنجیره فولاد) بسیار پایین‌تر از جایی است که وعده بازارگردانی داده شد. هیچ‌کس نمی‌داند عملکرد بازارگردان‌ها چه بوده که وضعیت سهام حتی بدتر از زمان غیرفعال بودن آن‌ها شده است!

دلار که قاعدتاً باید از انتخاب بایدن می‌ترسید، بخش اعظم افت یکی دو روزه خود را جبران کرده و بورس همچنان در وحشت به سر می‌برد! این کابوس خود به خود تمامی ندارد و باید ریشه‌های سقوط بازار (سهام عدالت، نرخ سود بانکی و سهامدارن حقوقی که در پیک قیمت‌ها خروج نقدینگی را رقم زدند) مداوا شود.

نمادهای زنجیره فولاد امروز قصد بلند شدن داشتند اما عرضه‌ها در میانه بازار دوباره شدت گرفت. با تمامی این اوصاف امروز #کچاد، #کگل و #کگهر معاملات خوبی داشتند و دو نماد نخست بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

سهامداران عنوان می‌کنند که در معاملات نمادها عدالت وجود ندارد و برخی نمادهای بزرگ، بی‌دلیل مدت‌ها است که بسته شده‌اند و معامله نمی‌شوند. این رویه تردیدها را نسبت به آینده بازار بورس بیشتر کرده است.

بازار بورس در نقطه فعلی هم به سیاست‌های شفاف و هم به تنفس مصنوعی نیاز دارد. باید دید چه زمانی اراده برای حل مشکلات این بازار شکل می‌گیرد؟!

2

تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۴
شناسه مطلب : 33489
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.