در دومین همایش تخصصی بومی سازی صنعت کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم مطرح شد؛‎حمایت جدی دولت از کاتالیست مصرفی صنعت فولاد
دومین همایش تخصصی بومی سازی صنعت کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم روز جمعه 17 دی ماه 95 با حضور مسولان وزارت صنعت، معدن تجارت و مدیران بنگاه های فولادی برگزار شد.

در این مراسم که بالغ بر ۱۵۰ نفر از کارشناسان و مدیران فولادی در جزیره کیش برگزار شد، بحث بومی سازی و روند رو به توسعه این صنعت در کشور مورد ارزیابی قرار گرفت.

نباتی:

کاتالیست در فهرست ممنوعیت وارداتی

‎در این مراسم مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص حمایت جدی و قانونی این وزارتخانه از ورود کالای استراتژیک مورد مصرف درصنایع فولادی تاکید کرد و گفت : هر گامی که در توسعه کمی و کیفی و جهش در نقاط حساس و کلیدی کشور انجام شود، با ید مورد حمایت قرار گیرد. پروین نباتی در ادامه افزود: امروز صنایع مهم کشور به تولید کاتالیست در کشور وابسته هستند و به همین منظور نیز کاتالیست در فهرست ممنوعیت کالاهای ساخت داخل در راستای استفاده از توان تولیدی کاتالیست داخلی  جای دارد. وی یادآور شد: در صورت واردات کاتالیست موجود در فهرست، این امر قابلیت پیگیری دارد.

‎نباتی به دیگر اقدامات انجام شده از سوی از جمله تغییر ارز مبادلاتی به ارز متقاضی که سبب افزایش هزینه در واردات کالا می شود اشاره کرد و اظهار داشت: در کتاب قانون و مقررات نیز حقوق ورودی در نظر گرفته شده است.

‎وی از جمله موارد سیاست حمایتی را جذب سرمایه گذار خارجی، تامین مالی، انتقال فناوری، بیشینه سازی اقتصادی تولید محصولات، طراحی و متنوع سازی آنها و تولید صادرات محور دانست.

احمدی:

دوبرابر شدن مصرف کاتالیست طی ۱۰ سال آینده

در این همایش که به همت شرکت تولید کننده کاتالیست” نفت و گاز سرو” بر گزار شد، احمد احمدی مدیر کل توسعه و پژوهش شرکت ملی فولاد به گذشته ای که صنعت فولاد پشت سر گذاشته است اشاره کرد و افزود: به جز در بحث تولید کمپرسور و الکترود که صنعت فولاد ما بدان نیازمند است مابقی نیازهای در داخل تامین و ساخته می شود که این نشان از افزایش توان متخصصان کشور است .

‎وی گفت: حمایت های دو شرکت فولادی مبارکه و خوزستان از شروع تا صنعتی شدن کاتالیست مثال زدنی است. این فرآیند طی هفت سال شکل گرفت که در مقایسه با سایر صنایع که امکانات بیشتری در اختیار دارند در رشد و بالندگی سرعت قابل قبولی داشته است.

‎وی با اشاره به چشم انداز تولید فولاد تا سال ۱۴۰۴، تصریح کرد: با توجه به برنامه ایجاد تعادل میان زنجیره ارزش تولید فولاد، صنعت کاتالیست نشان از دوبرابر شدن مصرف ظرف ۱۰ ساله دارد.

‎احمدی یارآور شد: کیفیت در این حیطه بسیار حائز اهمیت است و همه حاضر هستند برای کیفیت برتر پول بیشتری بپردازند. وی تاکید کرد که قیمت البته باید رقابت پذیر باشد که هم سود تضمین شود و هم به افزایش بقای بنگاه یاری رساند.

‎احمدی به گزارش اخیر worldsteel اشاره کرد و اظهار داشت: در سه ماه گذشته ایران رتبه نخست تولید آهن اسفنجی در بخش احیای مستقیم را کسب کرده است که پس از ایران هند، مکزیک، عربستان، امارات و مصر قرار دارند که به نظر می رسد آنها نیز می توانند مشتریان محصولات کاتالیست ایران باشند.

خلیفه سلطان:

رشد ۷ درصدی تولید فولاد

‎در ادامه دبیر انجمن فولاد نیز از مزیت های تولید فولاد در داخل کشور سخن گفت و تصریح کرد: کشور ما دومین ذخایر گاز جهان را داراست، این درحالی است که در تولید فولاد گاز هم به عنوان سوخت و هم در فرآوری محصول نقش دارد. بنابراین فرآوری کالا به کالا نیست و باید قیمت آن از عدد فعلی هم پایین تر در نظر گرفته شود.

‎وی به رشد رتبه ایران در تولید فولاد طی سال های اخیر اشاره کرد و افزود: رتبه ایران در یک دهه اخیر از ۲۱ به ۱۳ تقلیل یافته که نشان از رشد ۷ درصدی تولید فولاد است.

‎این در حالی است که با مقایسه حجم تولید کشور با سایر کشور ها به غیر از چین رشد تولید در دنیا تنها ۵/۱ درصد بوده است.

کریمی وثیق:

اعتماد سازی و کیفیت مستمر محصولات نفت و گاز سرو

‎مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو در آیین برگزاری این همایش با تاکید بر این مطلب که در حال حاضر تنها عامل بهبود شرایط اقتصادی در کشور تبدیل دانش به تکنولوژی و صنعت است، گفت: سوال اصلی این است که چگونه فاصله مسیر تجاری شدن صنعت ما با بازار و دانشگاه کم می شود؟

‎هومن کریمی وثیق افزود: باید ذهنیت ها را به عینیت تبدیل کنیم، در دنیا تنها ۵ درصد از نتایج تحقیقات به پول ختم می شود اما همان ۹۵ درصد هم دور ریخته نمی شود و از آن به عنوان چراغ راه بهره می گیرند.

‎وی در زمینه مشتری مداری که از آن به عنوان یکی از کلیات در هدف گذاری یاد کرد گفت: باید در ذهن مشتری اعتماد حاصل شود که در این صداقت و اخلاق را باید نهادینه کرد.

‎کریمی افزود: ما به نیاز های آتی مشتریان خود واقف هستیم از این رو در فضای اعتماد سازی، کیفیت مستمر محصول، قیمت مناسب، پایدار و قابل دسترس را مدنظر قرار داده ایم.

 

2

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۱
شناسه مطلب : 10512
ارسال
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.