تازه ترین عناوین
پیشکسوت ذوب آهن اصفهان توضیح داد: وضعیت ۸۲۳ کوره بلند صنعتی جهان چگونه است؟
فرآیند کوره بلند – كنورتور اكسيژني به عنوان یکی از روش های اصلی تولید فولاد، به طور پیوسته در سراسر جهان در حال بهبود و پیشرفت است. یکی از مهمترین دغدغه های اين روش توليدي، تامین کک از نظر کمی و کیفی و همچنين تامين مواد آهن دار پر عيار با کمترین عناصر مضر در ترکیب آن است. استفاده از تجهیزات و امکانات به روز در زمینه های مختلف از جمله تزریق پودر زغال نقش مهمی را در افزایش راندمان کاری کوره بلند ایفا می نماید.

به گزارش  چیلان ، مهندس محمد حسن جولا زاده پیشکسوت ذوب آهنی و چهره علمی صنعت فولاد کشور درباره فرآیند کوره بلند و طرح تزریق پودر زغال به این نوع کوره ها گفت: پروژه تزریق پودر زغال به کوره بلند، طرحی است که به علت اهمیت و گستردگی با کلیه بخش های کارخانه در ارتباط است.

وی افزود: زغال ها به چهار دسته کک شو، با مواد فرار پایین، با مواد فرار بالا و حرارتی تقسیم بندی می شوند. زغال با مواد فرار پایین به دلیل بالا بودن ضریب جایگزینی و تاثیر منفی کمتر بر روی درجه حرارت شعله جلوی دمنده ها نسبت به سایر زغال ها و سوخت های کمکی برای استفاده در طرح PCI توصیه شد.

این پیشکسوت عرصه صنعت فولاد کشور تصریح کرد: به منظور بهره برداری مطلوب توجه به مسائلی نظیر افزایش اکسیژن در هوای دم، کیفیت شاخص CSR کک و دو لانسه و خارج از مرکز بودن سیستم تزریق بسیار مهم است.

وی ادامه داد: در کارخانه ای با تولید ۴ میلیون تن چدن استفاده از زغال با مواد فرار بالا حدود ۲۴ میلیون دلار و مواد فرار پایین ۳۸ میلیون دلار صرفه جویی را به دنبال دارد.

جولازاده با اشاره به مصرف زغال کوره بلندها در کشورهای مختلف اظهار داشت: در آلمان ۱۷۱ و در ژاپن ۱۶ ۹ کیلوگرم به ازای هر تن چدن مذاب، پودر زغال تزریق می شود. مصرف کک در ژاپن ۳۴۴ کیلوگرم به ازای هر تن چدن مذاب و در آلمان ۳۲۸ کیلوگرم است.

وی در پاسخ به این سوال که طرح تزریق پودر زغال به کوره بلند در صنعت فولاد جهان چه جایگاهی دارد چنین گفت: در دنیا ۸۲۳ کوره بلند صنعتی وجود دارد که در ۳۹۲ مورد از آنها تزریق پودر زغال به صورت کامل انجام می شود؛ در ۲۰ کوره بلند نیز تزریق پودر زغال با گاز طبیعی انجام می گیرد. در مجموع حدود ۵۰ درصد از کوره بلندهای جهان از روش تزریق پودر زغال استفاده می کنند.

2

تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
شناسه مطلب : 16755
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.