بازتاب اخبار جلسه فولادسازان و کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس در رسانه های خارجی
با توجه به کاهش ارزش ریال، دولت ایران از واردات الکترود گرافیتی استقبال می کند.

به گزارش  چیلان ، استیل مینت با اشاره به جلسه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و فولادسازان اصلی کشور نوشت: دولت ایران با تخصیص مبلغ ۴۴۰ میلیون دلار برای واردات الکترود گرافیتی موافقت کرده است.

این رسانه به صبحت های دکتر جعفر سرقینی معاون معدن و صنایع معدنی وزیر صمت اشاره و اعلام نمود: دولت ایران در نظر دارد ۴۴۰ میلیون دلار با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان برای واردات الکترود گرافیتی در نظر بگیرد.

ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان الکترود گرفایتی در جهان است که در سال گذشته بالغ بر ۱۰۰ هزار تن الکترود وارد کرد لذا این تصمیم تخصیص بودجه توسط دولت، برای حمایت از تولیدکنندگان فولاد داخلی بوده است تا آنها بتوانند الکترود را با توجه به کاهشی ارزش پول ایران یعنی ریال وارد نمایند.

این رسانه هندی اشاره ای هم به کاهش ارزش ریال درمقابل دلار در هفته های گذشته داشت و نوشت در چند هفته اخیر دلار در بازار آزاد ایران به سطح ۱۱۰ هزار ریال نیز رسید.

گفتنی است، چین و هند اصلی ترین صادرکنندگان الکترود گرافیتی به ایران هستند و ایران در سال مالی گذشته به ترتیب ۶۷ هزار و ۲۲۷ تن و ۱۱ هزار و ۸۷۸ تن الکترود از این کشورها وارد کرد.

این تخصیص بودجه برای واردات الکترود گرافیتی احتمالا تقاضا در ایران را افزایش خواهد داد.

چین که به دلیل مسائل محیط زیستی محدودیت هایی را در تویلد الکترود گرافیتی از نیمه دوم سال ۲۰۱۶ اعمال کرد و و نزدیک به ۳۰ هزار تن از ظرفیت این حوزه را کاسته بود در سال جاری میلادی ظرفیت های جدیدی را وارد مدار تولید کرد. احتمال می رود این کشور در سال جاری ۸۰ هزار تن به ظرفیت این بخش در استان های Neimenggu، Shandong و Shanxi بیافزاید.

گفتنی است، جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی هفته گذشته (۱۵ مرداد ماه) با حضور نمایندگان مجلس، معاون وزیر صمت و همچنین انجمن تولیدکنندگان فولاد و برخی فولادسازان برگزار شد (اینجا) که در نهایت پس از اعلام مشکلات فولادسازان به ویژه دستورالعمل اخخیر وزارت صمت، جمع بندی های خوبی (اینجا) حاصل شد.

2

تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۹
شناسه مطلب : 20149
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.