نتایج جلسه مهم کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد در گفتگوی چیلان و مدیر اجرایی انجمن فولاد: اصلاح قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا تصویب شد/ اجرایی شدن مچینگ ورق های فولادی با شیوه جدید
جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد به ریاست دکتر جعفرسرقینی معاون صنایع معدنی وزارت صمت و حضور شرکت های فولادی بزرگ و بخش خصوصی به همراه بورس کالا، ایمیدرو، سازمان حمایت و سازمان بازرسی کل کشور و همچنین اعضای هیئت مدیره، دبیر و مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد روز چهارشنبه 19 تیرماه برگزار شد. موضوعات این جلسه بررسی نحوه عرضه محصولات فولادی در قالب قراردادهای بلندمدت، بررسی نحوه مچینگ ورق های فولادی، اصلاح فرمول قیمت پایه شمش و میلگرد و اصلاح کف عرضه ها در بورس کالا اعلام شده بود.

وحید یعقوبی مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت و گو با  چیلان  درخصوص این جلسه کمیته تنظیم بازار فولاد و مصوبات آن گفت: تداوم معاملات مچینگ ورق های فولادی قبلا در کارگروه تنظیم بازار تصویب شده بود اما شیوه نامه مچینگ و جزئیات آن هنوز تدوین نشده بود لذا در جلسه روز چهارشنبه این شیوه نامه که توسط معاونت امور معدن و صنایع معدنی پیشنهاد شده بود، تدوین، بررسی و تصویب شد. بنابراین با تصویب کارگروه اصلی تنظیم بازار مچینگ ورق های فولادی مجددا در بورس کالا برقرار می شود و صنایع پایین دستی فولاد می توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس کالا تامین کنند.

وی افزود: موضوع مهم دیگر در این جلسه اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس کالا بود که پیشنهاد انجمن در این خصوص مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در نهایت مقرر شد این فرمول در کارگروه اصلی تنظیم بازار بررسی و درصورت تصویب، اعمال و اجرایی گردد. در فرمول پیشنهادی انجمن، حداکثر قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا برابر با میانگین موزون قیمت معاملاتی شمش در یک هفته قبل به علاوه ۱۱ درصد در نظر گرفته شده که مبنای این فرمول یعنی محاسبه حداکثر قیمت پایه میلگرد بر اساس قیمت معاملاتی شمش مورد موافقت کمیته قرار گرفت اما به جهت اختلاف نظر اعضای کمیته، مقرر شد درصد پیشنهادی انجمن مورد بررسی کارشناسی وزارت صمت هم قرار گیرد و پیشنهادات لازم از سوی دبیرخانه کمیته به کارگروه اصلی تنظیم بازار ارائه شود که در صورت تصویب، این مورد هم اجرایی خواهد شد.

یعقوبی ادامه داد: درخصوص موضوع دیگر یعنی قراردادهای بلند مدت نیز صحبت هایی صورت گرفت که علی رغم توافق اعضا بر سر کلیت موضوع، اختلاف نظرها پیرامون جزئیات و ابعاد آن زیاد بود به ویژه اینکه حاضرین بر سر این مسئله که در صورت قرارداد بلندمدت شرکت های تولیدکننده شمش با کارخانجات نوردی، چه میزان از تعهد عرضه آن در بورس کاهش یابد، توافق نداشتند. لذا مقرر شد این موضوع به گونه ای به کارگروه اصلی تنظیم بازار ارائه شود که این قراردادها اختیاری باشد و شرکت ها الزامی برای قرارداد بلند مدت نداشته باشند.

وی درخصوص موضوع دیگر که کف عرضه ها در بورس کالا بود نیز اظهار داشت: به دلیل گستردگی ابعاد موضوعات فوق، این موضوع به جلسه بعدی کمیته موکول شد اما اعضای کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد به اتفاق بر اجرای سیاست همزمان عرضه داخلی و توسعه صادرات تاکید داشتند به طوری که صادرات فولاد کشور هیچ محدودیتی نداشته باشد.

مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: تصمیمات کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد در صورت تصویب کارگروه اصلی تنظیم بازار اجرایی خواهد شد.

گفتنی است، بنا بر شنیده های  چیلان ، کارگروه تنظیم بازار این هفته تشکیل خواهد شد و قرار است مصوبات کمیته تخصصی تنظیم بازار مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

2

تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۹
شناسه مطلب : 26465
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی