گزارش چیلان از یک جلسه مهم:جلسه شرکت‌های بزرگ فولادی برای تأمین سنگ آهن برگزار شد + جزئیات
جلسه شرکت‌های بزرگ فولادی با محوریت تأمین پایدار سنگ‌آهن در انجمن تولیدکنندگان فولاد برگزار شد. در این جلسه که مدیران عامل و ارشد شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و فولاد خراسان به همراه هیئت مدیره انجمن حضور داشتند، مسائل و چالش های تامین پایدار سنگ آهن مطرح شد و راهکارهای آن مورد بررسی قرار گرفت. در حاشیه این جلسه مسائلی از جنس تنظیم بازار و بومی سازی مورد تبادل نظر قرار گرفت. همچنین شرکت های بزرگ فولادی بر مشارکت حداکثری خود در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران تاکید کردند.

سنگ آهن تامین نشود، کوره های فولاد به زودی خاموش می شود!

در این جلسه، مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به کاهش دپوهای استراتژیک این شرکت تصریح کرد: در فولاد مبارکه به دلیل عدم تامین سنگ آهن مورد نیاز مجبور شده ایم از دپوهای استراتژیک استفاده کنیم که به طور اصولی نباید این اجبار برای شرکتی مثل فولاد مبارکه پیش بیاید. فولاد مبارکه باید طبق برنامه‌ریزی‌هایی که از چندین سال قبل صورت گرفته، سنگ‌آهن مورد نیازش را از چادرملو، گل گهر و معادن دیگر در کشور تأمین کند.

به گزارش  چیلان ، عظیمیان با بیان اینکه ما نباید دغدغه تأمین سنگ‌آهن داشته باشیم، گفت: از دولت و مجموعه وزارت صمت این انتظار را داریم که برنامه‌ریزی لازم برای تأمین سنگ‌آهن ما را انجام دهند. انجمن نیز باید در این زمینه نقش صنفی خود را ایفا کند و زمینه لازم برای رفع چالش های این مسیر را فراهم آورد.

مدیرعامل فولاد مبارکه در تبیین اهمیت تأمین مواد اولیه فولادسازان اظهار داشت: برای اینکه دولت در زمینه تأمین سنگ‌آهن به خوبی برنامه ریزی و اقدام کند، لازم است به پیشرفت‌هایی که در تولیدات شرکت‌های فولادی اتفاق افتاده است، نگاهی بیاندازد. برای نمونه می‌توان به شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد. چند سال قبل تولید این شرکت ۵/۳ میلیون تن بود ولی اکنون به ۶ میلیون تن رسیده است، بنابراین این شرکت به حمایت بیشتری در تأمین مواد اولیه نیاز دارد.

عظیمیان ادامه داد: کاهش ۷۰۰ هزار تنی واردات ورق به کشور گواه این مسئله است که فولاد مبارکه به خوبی در حال انجام ماموریت های ملی خود است اما لازم است تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن هم به وظایف ملی خود در تامین مواد اولیه فولادسازان عمل نمایند. لذا دولت هم می بایست با نظارت کامل و جدی خود مانع از کاهش تولید فولاد در کشور در شرایط فعلی شود چرا که اگر همین روند عدم تامین پایدار سنگ آهن برای فولادسازان مدتی دیگر ادامه یابد، کوره های فولاد یکی پس از دیگری خاموش خواهد شد.

تامین سنگ آهن دانه‌بندی برای ذوب‌آهن تبدیل به بحران شده است

در ادامه این جلسه مهندس منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان با تأکید بر اینکه تأمین سنگ ‌آهن دانه‌بندی برای ذوب‌آهن تبدیل به بحران شده است، گفت: خام فروشی در همه جای دنیا مورد نکوهش است. مقام معظم رهبری هم بر مقابله با خام فروشی تاکید کرده اند. نیاز داخلی به سنگ آهن هم که تشدید شده است. با این اوصاف چرا صادرات سنگ آهن هنوز پابرجاست؟

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به اینکه علی رغم وضع عوارض صادراتی سنگ آهن همچنان صادرات این ماده اولیه ادامه دارد گفت: عوارض ۲۵ درصدی که برای صادرات سنگ‌آهن تصویب ‌شده‌ به هیچ عنوان بازدارنده نیست و پیشنهاد ما وضع عوارض ۴۰ درصدی است.

سرکوب قیمت شمش در بورس کالا، صادرات سنگ آهن را افزایش می دهد

در بخش دیگری از این جلسه علی محمدی، مدیرعامل جدید فولاد خوزستان گفت: اگر در بورس کالا سرکوب قیمتی روی شمش اعمال نشود و قیمت شمش بر اساس عرضه و تقاضای واقعی کشف شود، صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد برای عرضه سنگ آهن به بازار داخل ایجاد می‌شود چرا که قیمت داخلی سنگ آهن، تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان است. لذا در کنار وضع عوارض لازم است دولت قیمت شمش در بورس کالا را نیز واقعی کند تا گرایش به صادرات سنگ آهن کاهش یابد.

کمیته کارشناسی برای تأمین سنگ آهن فولادسازان ایجاد شود

همچنین کسری غفوری مدیر عامل فولاد خراسان در زمینه تأمین مواد اولیه برای شرکت‌های فولادی گفت: معاونت معدنی وزارت صمت برای تامین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازان یک جدول ابلاغ کرده است اما لازم است نظارت بیشتری بر اجرای این سهمیه ها داشته باشد. همچنین فولاد خراسان ضمن دفاع از اقدام دولت در وضع عوارض صادراتی سنگ آهن،پیشنهاد می کند دولت یک کمیته کارشناسی را  به صورت فوری مأمور رسیدگی به این موضوع بکند تا این کمیته یک بسته عملکردی مشخص ارائه نماید.

فولادسازان و سنگ آهنی ها شریک شوند
دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ریشه عدم تامین پایدار سنگ آهن برای فولادسازان را باید در خصوصی سازی نادرست دنبال کرد، گفت: چندین سال قبل انجمن نسبت به ورود معادن به فولادسازی هشدار داد. در آن زمان هنوز مشکل تامین سنگ آهن واحدهای فولادی اینقدر شدید نشده بود و معادن در ابتدای توسعه فعالیت خود به سمت پایین دست بودند. اما متاسفانه توجه لازم نشد و منافع بنگاهی جای منافع ملی را گرفت.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اضافه کرد: در همین شرایط فعلی هم که واحدهای فولادی وابسته به شرکت های بزرگ سنگ آهنی یکی پس از دیگری افتتاح می شود، راهکارهای مختلفی ارائه داده ایم که نقطه مشترک آن ها، شراکت سنگ آهنی و فولادسازان است چرا که گره زدن منافع این دو بخش، به توازن زنجیره کمک می کند.

ارزش افزوده زنجیره فولاد به محصولات نهایی منتقل شود

همچنین سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در مورد اقدامات انجمن فولاد در زمینه تأمین مواد اولیه برای شرکت‌های فولادی گفت: انجمن فولاد تا پیش از این با وزارت صمت، معاونت معدنی و ایمیدرو جلساتی داشته است تا بتوان حداکثر ارزش افزوده را در زنجیره فولاد محقق نمود.

وی ادامه داد: در ۶ ماه اول سال حدود ۶ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم که ۲۵ درصد بیش از نیمه نخست سال گذشته است. بنابراین طبیعی است که ارزش‌افزوده این زنجیره باید به محصولات نهایی منتقل شود. اگر انتظار داریم که تمام زنجیره فولاد به خوبی کار کند و همه در آن فعال باشند باید برنامه‌ریزی به صورتی باشد که هم ارزش‌افزوده در داخل زنجیره به حداکثر برسد و هم کسب و کارهای مربوط به کل زنجیره فولاد با مشکل مواجه نشود.

حاشیه‌هایی از جنس تنظیم بازار و بومی سازی

از مسائل حاشیه‌ای این جلسه بحث تنظیم بازار و بومی سازی بود. در خصوص تنظیم بازار هم شرکت‌ها بر این تأکید داشتند که بازار فولاد رقابتی‌تر شود و از سرکوب قیمتی آن جلوگیری شود. در این زمینه به نقش توجیهی انجمن که روشنگری بیشتری برای افکار عمومی و بازار داشته باشد اشاره شد. همچنین اقدامات انجمن در خصوص بومی سازی از جمله کمیته بومی سازی و توسعه تکنولوژی، سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران و صندوق پژوهش و فناوری فولاد ایران تشریح شد و شرکت ها بر مشارکت جدی خود در مباحث بومی سازی تاکید کردند.

مشارکت حداکثری فولادسازان در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد

در پایان این جلسه، دکتر بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به دستاوردهای نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران که در دی ماه سال گذشته برگزار شد، این رویداد را سرآغاز فصل جدید بومی سازی در زنجیره فولاد دانست و از برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد در برج میلاد تهران از ۲۳ تا ۲۶ دی ماه سال جاری خبر داد. مدیران شرکت های بزرگ فولادی نیز ضمن استقبال از این موضوع، بر مشارکت حداکثری خود در این رویداد بزرگ زنجیره فولاد تاکید کردند.

2

تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۰
شناسه مطلب : 28669
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی