مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در گفت‌وگو با چیلان مطرح کرد:عوارض ۱۰ درصدی صادرات آهن اسفنجی منصفانه نیست/ نباید در شرایط تحریم نفت، صادرات محدود شود
مهندس اسدالله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان، در گفت‌وگو با چیلان عنوان کرد که وضع عوارض ۱۰ درصدی بر صادرات آهن اسفنجی، منصفانه نیست و علاوه بر از دست رفتن بازارهای صادراتی، باعث می‌شود تا تولیدکنندگان آهن اسفنجی نتوانند به منابع ارزی موردنیاز خود دست یابند.

مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیانیان، در گفت‌وگو با خبرنگار  چیلان ، با اعتراض به وضع عوارض ۱۰ درصدی بر صادرات آهن اسفنجی گفت: این وضعیت منصفانه نیست. صادرات شمش فولادی در حال حاضر وضعیت بسیار مطلوبی دارد و صادرکنندگان شمش می‌توانند با ارزهای صادراتی خود، الکترود گرافیتی و قطعات یدکی مورد نیاز خود را تأمین کنند. اما به دلیل وضع عوارض بر صادرات آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره، تولیدکنندگان این محصولات، تحت فشار هستند.

وی اضافه کرد: تولیدکنندگان آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره هم درست مثل تولیدکنندگان شمش، برای واردات قطعات یدکی و برای اجرای طرح‌های توسعه خود نیازمند ارز هستند و مخارج ارزی دارند. با این حال، وضع عوارض، مانع از دسترسی این شرکت‌ها به ارز مورد نیازشان می‌شود.

اسدالله فرشاد با یادآوری این که کشور در شرایط سخت تحریمی قرار دارد، عنوان کرد: در کل، محدود کردن صادرات در شرایط تحریم نفت، اقدام درستی نیست. کشور در شرایط فعلی به صادرات غیرنفتی نیاز دارد و باید به صادرات تسهیلات داده شود، نه این‌که برای صادرات، محدودیت ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در مورد تأثیرات این عوارض صادراتی در آینده گفت: عوارض ۱۰ درصدی بر صادرات آهن اسفنجی باعث از دست رفتن بازارهای صادراتی می‌شود و در سالیان آتی که با راه‌اندازی واحدهای جدید آهن اسفنجی، تولید این محصول افزایش می‌یابد، چون تصاحب مجددِ بازارهای صادراتی ازدست‌رفته کار ساده‌ای نیست با مازاد آهن اسفنجی در داخل مواجه می‌شویم؛ همان‌طور که در سال گذشته، وضعیت این‌چنین بود.

2

تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۹
شناسه مطلب : 30792
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.