چیلان بررسی می‌کندانتخابات آمریکا چه تأثیری بر بازار فولاد و صادرات فولاد ایران خواهد داشت؟
پیروز قطعی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده است اما شواهد حاکی از این است که با فاصله‌ای که جو بایدن با دونالد ترامپ در ایالت‌های کلیدی مثل جورجیا، پنسیلوانیا و نوادا ایجاد کرده، او در مسیر پیروزی و راهیابی به کاخ سفید قرار دارد. سوالی که در این نوشته سعی می‌کنیم به آن پاسخ دهیم این است که شرایط فعلی انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بازار فولاد خواهد داشت؟

به گزارش  چیلان ، بایدن پیش از این پیروزی در ایالت‌های ویسکانسین، میشیگان و (بنا بر اعلام رسانه‌هایی نظیر اسوشیتدپرس و فاکس نیوز) آریزونا را به دست آورده و کار ترامپ برای جبران عقب‌افتادگی را بسیار دشوار کرده است.

با این حال صراحتاً باید گفت که احتمالا دعوای حقوقی تیم ترامپ، کار اعلام قطعی رئیس جمهور بعدی آمریکا را هفته‌ها و شاید ماه‌ها به درازا بکشاند. اگر حزب جمهوری‌خواه به‌صورت قطعی و منسجمی از کارزار حقوقی ترامپ حمایت کند و مقامات جمهوری‌خواه ایالت‌ها و همچنین دولت فدرال به حمایت از کارزار حقوقی ترامپ بپردازند، احتمال عمیق‌تر شدن و طولانی‌تر شدن تنش انتخاباتی در آمریکا بالا می‌رود. اما سوال اصلی ما در اینجا این است که شرایط فعلی انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بازار فولاد خواهد داشت؟

در بازار داخلی ایران، در کوتاه مدت به احتمال زیاد باید با افزایش شانس پیروزی بایدن، شاهد کاهش قیمت محصولات فولادی همزمان با کاهش نرخ دلار در بازار آزاد باشیم. در دو هفته گذشته، تقاضا برای مقاطع طویل در بورس کالا پایین بوده و این امر در کنار کاهش نرخ ارز می‌تواند کاهش بیشتر قیمت محصولات فولادی، خصوصاً مقاطع طویل را درپی داشته باشد.

بخش مهمی از تقاضا در بازار محصولات فولادی، تقاضاهای سوداگرانه و سفته‌بازانه‌ای بود که محرک آن‌ها افزایش نرخ ارز بود. انتظار می‌رود که در کوتاه مدت این تقاضاها از بازار محصولات فولادی خارج شود و لذا کاهش قیمت‌ها در بازه زمانی کوتاه مدت دور از انتظار نخواهد بود. اعلام قطعی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند کاهش بیشتر قیمت‌ها را نیز در پی داشته باشد.

در میان مدت اما همه چیز به ثبات نرخ ارز در کشور و شرایط بنیادی اقتصادی منوط شده است. اگر همچنان کشور به دلیل تحریم‌ها با تنگنای ارزی روبرو باشد و دولت بعدی آمریکا نیز مسیر اعمال فشار بر ایران را انتخاب کند، نمی‌توان چندان به کاهش قیمت‌ها در میان مدت و بلندمدت دل بست.

پیروزی بایدن می‌تواند بر بازار جهانی فولاد تأثیر مثبت داشته باشد و باعث افزایش قیمت‌ها شود. با آمدن بایدن، سایه جنگ تجاری برای مدتی از سر بازار فولاد رفع خواهد شد و این امر تقویت قیمت‌ها را درپی خواهد داشت.

پیروزی بایدن همچنین می‌تواند فشار بر قیمت فولاد صادراتی ایران را که به دلیل رویکرد بسیار خصمانه دولت ترامپ، زیاد بود و صادرات فولاد هزینه مبادلاتی قابل توجهی به همراه داشت، کاهش دهد. با پیروزی بایدن فولادسازان ایرانی به احتمال زیادی بتوانند قیمت‌های بالاتری از مشتریان خارجی خود طلب کنند. همچنین انتظار می‌رود که با آرام شدن بازار داخلی، کنار رفتن دغدغه‌های مربوط به تنظیم بازار و کاهش هرچند نسبیِ فشار تحریم‌ها، صادرات فولاد ایران به لحاظ حجمی افزایش یابد.

 چیلان  در آینده در مطالب متنوعی تأثیر انتخابات آمریکا بر صنعت و بازار فولاد ایران را بررسی می‌کند.

2

تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۷
شناسه مطلب : 33451
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.