نتیجه سیاست‌گذاری اشتباه در بازار فولاد/ بازار صادراتی تشنه شمش فولادی ایران و تقاضای ضعیف برای شمش در بازار داخلی/ ضرر تولیدکنندگان از تصمیمات خلق‌الساعه و دستوری (به همراه جدول نتیجه عرضه شمش فولادی در بورس کالا)
امروز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۱۳۳ هزار و ۵۹۶ تن شمش بلوم بود که در نتیجه آن تنها ۶۰ هزار و ۶۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. بسیاری از عرضه‌های امروز بی‌مشتری ماند و تقاضا برای شمش فولادی، پایین بود.

به گزارش  چیلان ، امروز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه، بورس کالا میزبان عرضه ۱۳۳ هزار و ۵۹۶ تن شمش بلوم بود که در نتیجه آن تنها ۶۰ هزار و ۶۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. بسیاری از عرضه‌های امروز بی‌مشتری ماند و تقاضا برای شمش فولادی، پایین بود.

قیمت پایه شمش بلوم در عرضه‌های امروز ۱۱۷۱۷ تومان به ازای هر کیلو بود و معاملات انجام‌شده عمدتاً در قیمت پایه صورت گرفت.

در حالی که قیمت فولاد در بازارهای صادراتی به شدت بالا رفته و قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در هفته گذشته به ۵۵۵ دلار به ازای هر تن رسید که بالاترین قیمت از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون است، سیاست‌گذاری اشتباه باعث شده تا هم صادرات فولاد ایران کاهش یابد و هم در بازار داخلی شاهد سردرگمی و وضعیت آشفته باشیم. بازارهای صادراتی تشنه شمش ایران هستند اما این شمش در بازار داخلی بی‌مشتری مانده و با اصرار بر قیمت‌گذاری دستوری، صادرات فولاد به سیاست‌های اشتباه تنظیم بازار داخلی گره خورده است.

نامه معاون معدنی وزارت صمت برای کاهش قیمت پایه شمش فولادی به ۷۰ درصد CIS نیز اوضاع بازار فولاد را بغرنج‌تر کرده است. با این رویه اشتباه، شاهد فرصت‌سوزی هستیم و شرکت‌های ایرانی تاکنون نتوانسته‌اند از شرایط مطلوب قیمت‌ها در بازار جهانی استفاده کنند.

در جدول زیر 👇 نتایج معاملات امروز شمش بلوم، اسلب و ورق گرم در بورس کالا را ببینید. اطلاعات معامله نظیر قیمت میانگین، قیمت پایه، میزان تقاضا و … در این جدول قابل مشاهده است.

امروز به لحاظ ارزشی، جمعا ۹۳۴ میلیارد تومان شمش بلوم، اسلب و ورق گرم در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.

شمش فولادی 4

2

تاریخ انتشار : ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۳
شناسه مطلب : 34279
ارسال
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی